Міжнародний суд ООН поновить слухання за позовом України проти РФ щодо конвенції про геноцид
Міжнародний суд ООН розгляне справу за позовом України проти РФ щодо конвенції про геноцид.
Про це пише ZN.UA з посиланняи на Deutsche Welle.
Зокрема, з 18 по 27 вересня проводитимуться слухання у справі «Щодо звинувачень у вчиненні геноциду відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього».
Особливість процесу полягає в тому, що в головному суді ООН зустрінуться дві воюючі сторони, які не взаємодіють між собою ні на політичних, ні на дипломатичних майданчиках. І питання, яке Україна та РФ з’ясовуватимуть, як зазначили фахівці, також нетипове. При цьому у даний спір втрутились 32 країни, що видання називає безпрецедентним.
Спір стосується «тлумачення, застосування та виконання Конвенції 1948 року про запобігання злочину геноциду і покарання за нього». Україна подала позов до Міжнародного суду ООН через два дні після повномасштабного вторгнення РФ – 26 лютого 2022 року.
Українська сторона категорично заявляє, що на її території не відбувалося геноциду, яким Владімір Путін виправдовує вторгнення РФ.
«Російська Федерація неправдиво стверджує, що в Луганській і Донецькій областях України мали місце акти геноциду, і на цій підставі визнала так звані «Донецьку народну республіку» та «Луганську народну республіку», а потім оголосила й розпочала «спеціальну військову операцію» проти України», – ідеться в позові.
Крім того, Київ просить суд «установити, що Росія не має законних підстав вживати заходів на території України і проти неї з метою запобігання та покарання за нібито геноцид».
Також українська сторона сама звинувачує РФ у «плануванні актів геноциду в Україні» і стверджує, що Росія «навмисно вбиває представників української національності та завдає їм серйозних каліцтв».
За словами експертів, уперше головне питання полягає не в звинуваченнях у геноциді, а в звинуваченнях у неправомірних звинуваченнях у геноциді. Це – суть справи, однак до її розгляду поки що не дійшло. Центральне питання нинішнього етапу якраз і полягає в тому, чи може суд розглядати цей спір по суті. На майбутніх слуханнях йтиметься про юрисдикцію суду і прийнятність скарги України. Російська сторона висунула попередні заперечення і представить їх 18 вересня.
Якщо суд визнає, що має юрисдикцію і що позов є повністю або частково прийнятим, розгляд по суті відновитися. В іншому випадку – завершиться.
Нагадаємо, Україна звернулася до Міжнародного суду ООН з проханням вжити тимчасових заходів щодо Російської Федерації у зв'язку з повномасштабним вторгненням РФ на територію України. Для виправдання військової операції Росія заявила, що її завданням є запобігання і покарання оголошеного геноциду в Луганській і Донецькій областях України.
Позов України підтримали вже понад 40 країн світу, зокрема, Велика Британія, Німеччина, Франція, Італія, США, Японія, Австралія, а також влада Євросоюзу. У жовтні до позову долучилась Хорватія.
Ще на цю тему
- 17.11.2023 Вірменія з першого лютого стане повноправним членом МКС
- 11.11.2023 Французький суд остаточно відмовив Україні в екстрадиції Жеваго – Reuters
- 03.11.2023 У Києві розпочався суд над ексначальником кримського главку СБУ і агентом ФСБ Кулінічем – Ґрати
- 06.10.2023 Вірменія проти Азербайджану: суд ООН призначив дату слухання
- 03.10.2023 КС Грузії почав з’ясовувати, чи порушила президентка закон непогодженими з урядом візитами
- 08.09.2023 Сімом суддям із Криму загрожує до 15 років тюрми за колабораціонізм – прокуратура АРК
- 23.08.2023 У вересні міжнародний суд ООН заслухає попередні заперечення, висунуті Росією, у справі України проти РФ
- 22.08.2023 На Банковій вважають поки неактуальною ратифікацію Римського статуту
- 27.07.2023 Чехия судится с Россией из-за аренды земли посольством
- 21.07.2023 Суд Британії відмовився повертати російському олігарху супер'яхту за 43 млн євро
- 11.07.2023 Заводи, Ocean Plaza та банк: в Україні націоналізували мільярдні активи російських олігархів
- 10.07.2023 Президент ПАР підтвердив, що саміт БРІКС відбудеться «фізично»