Бази даних

cover

«Зерновий коридор» в Чорному морі у вересні 2022 – березні 2023. Нові акценти

15 березня 2023
Середня кількості суден, що прибувають за день до портів Одеси в рамках «Чорноморської зернової ініціативи» – один з індикаторів воєнних ризиків. У вересні 2022 він дорівнював 5,9 судна на день; в жовтні – 5,1; в листопаді 2022 – 3,3; в грудні – 3,2; в січні 2023 року – 2,8; в лютому – 2,5; 1-10 березня 2023 – 2,8 суден на день. Це зменшення – результат свідомої політики Росії, інспектори якої перевіряють не більше 3-4-х суден на день в рамках спільних інспекцій в Туреччині. Згода РФ на подовження дії «зернової ініціативи» на 60 днів, а не на 120, як раніше, обумовлена лише одним фактором – терміном президентських та парламентських виборів у Туреччині, що мають відбутися 14 травня 2023 року.
cover

«Зерновий коридор» в Чорному морі у вересні-грудні 2022. Важлива статистика

18 січня 2023
Середня кількості суден, що прибувають за день до портів Одеси в рамках «чорноморської зернової ініціативи» – один з індикаторів воєнних ризиків. У вересні 2022 він дорівнював 5,9 судна на день; в жовтні – 5,1; в листопаді 2022 – 3,3; в грудні – 3,2. Тобто в листопаді, внаслідок свідомих дій РФ, відбулося скорочення майже в 2 рази кількості суден, що отримували дозволи на рейси до українських портів. Блокування «зернового коридору» залишається невід'ємною складовою путінського плану нового етапу війни, тобто в разі початку нового наступу Росії «зерновий коридор» може бути заблокований.
cover

Експорт сирої нафти та нафтопродуктів з портів РФ в Чорному та Азовському морях в квітні-жовтні 2022: загальні тенденції та база даних (1)

08 листопада 2022
Загальний обсяг морського експорту сирої нафти та нафтопродуктів РФ з портів Чорного та Азовського морів після значного сплеску в травні 2022 (13,9 млн тонн на місяць) мав стійку тенденцію зниження до 10,7 млн тонн в жовтні 2022. На цьому фоні спостерігалися постійні спроби РФ перерозподілити експортні потоки своєї сирої нафти з країн "ЄС+" на інші країнами світу. Однак говорити про успіх цих спроб було б передчасним. Запровадження європейського ембарго на імпорт нафти на нафтових сумішей може призвести до обвалу обсягів російського чорноморського експорту сирої нафти майже в 2 рази.
cover

«Зерновий коридор»: РФ штучно збільшила час очікування інспекції суден з українським зерном в Мармуровому морі ще 18 вересня. Чому?

01 листопада 2022
Починаючи з 18 вересня 2022 року тривалість очікування інспекції СКЦ суднами «зернового флоту» в Мармуровому морі збільшилася одразу в в 5 разів і досягла 11,3 доби на кожне судно. Подібна ситуація є на 100% невигідною 3-м із 4-х учасників «зернової ініціативи» – ні ООН, ні Туреччині, ні Україні. Наше основне припущення полягає в тому, що РФ вчергове використовує цю ситуацію в ув'язці з іншими питаннями – наприклад, з припиненням вогню на лінії фронту, де війська РФ поступово втрачають територію Херсонської області, яка в свою чергу знаходиться на відстані 40-60 км від району зернового коридору.
cover

«Русская цивилизация» VS «западный расизм»? Навіщо Росія оновлює і глобалізує пропаганду.

21 жовтня 2022
Останніми тижнями в риториці російських топ-політиків почастішало вживання слів «российская/русская цивилизация» та «западный расизм». Процес пришвидшили осінні поразки ЗС РФ на українських фронтах, а ці слова в російській трактовці отримали нові акценти. Наш моніторинг засвідчив, що просуванням терміну «российская цивилизация» займаються особисто найвищі представники Кремля та МЗС РФ. Просування терміну «русская цивилизация» в російській риториці супроводжується просуванням терміну «расизм» при обговоренні дій Заходу саме проти Росії загалом і росіян зокрема.
cover

Хто перевозить російську нафту та дизельне паливо з портів Чорного та Азовського морів / База даних за вересень 2022

14 жовтня 2022
ЄС вирішив з 5 грудня 2022 ввести ембарго на російську нафту, що імпортується морським шляхом, а з 5 лютого 2023 на нафтопродукти. У вересні 2020 російську сиру нафту, каспійську казахсько-російську сиру нафту та нафтопродукти з портів Чорного та Азовського морів перевозили 183 танкери, що належать судновласникам з 23 країн. З них 95 (52%) належать судновласникам з ЄС та решти країн Західного світу.. Після ембарго судновласники з цих країн мають бути готовими знайти нову роботу для 95 танкерів. Це переважно стосується судновласників Греції, частка яких в складі цього танкерного флоту складає 80% (76 танкерів).
cover

В портах України на 26/09/2022 залишаються заблокованими 48 зі 100 суден / База даних

26 вересня 2022
Станом на 24/02/2022 в портах України (крім окупованого Криму) знаходилися 100 комерційних суден. Всі вони залишилися в портах в умовах морської блокади з боку РФ. З цих 100 суден 34 належать компаніям-судновласникам з країн ЄС (з них 21 – Греції), 24 – судновласникам Туреччини. Станом на 26/09/2022 зі 100 суден залишаються заблокованими 48 суден: 29 – в портах Миколаївської області, 14 – в Херсоні, 5 – в Маріуполі. В портах Одеської області з різних причин залишаються 12 суден з числа 41, що були блоковані 24/02/2022.
cover

Експорт сирої нафти з портів РФ в Чорному та Азовському морях в квітні-серпні 2022: огляд та база даних

16 вересня 2022
Якщо в липні 2022 сиру нафту РФ імпортували морським шляхом з Чорного та Азовського морів 7 країн ЄС, то в серпні – лише 4. Лише Греція, традиційний лідер "рейтингу", в серпні збільшила імпорт майже вдвічі. Частка Греції в імпорті "чорноморсько-азовської" сирої нафти РФ до країн ЄС збільшилася з 34 до 61%. Переорієнтації експорту до Індії та Китаю не спостерігається. Більш того, Індія в серпні вперше з початку великої війни скоротила імпорт на 30,27% або 266,875 тонн, а Китай в цьому місяці не імпортував жодної тонни "чорноморської" нафти РФ.
cover

Блоковані судна в портах України під час війни: Морський торговельний порт «Чорноморськ»

31 липня 2022
Станом на 24/02/2022 в Чорноморському морському порту (м. Чорноморськ, Одеська обл, Україна, міжнародний код порту UA ILK), крім суден портофлоту, що постійно базуються в порту, знаходилися 23 комерційних судна. Всі вони залишилися в порту в умовах морської блокади та наразі перебувають там. З цих 23 суден 6 надлежать судновласникам з Туреччини, 4 – України, 8 – судновласникам з карїн ЄС та Великої Британі, по одному судну – компаніям з Грузії, Японії, Китая, ОАЕ (фактично РФ) та Ліберії.
cover

Блоковані судна в портах України під час війни: Одеський морський торговельний порт

27 липня 2022
Станом на 24/02/2022 в Одеському морському порту (м. Одеса, Одеська обл, Україна, міжнародний код порту UA ODS), крім суден портофлоту, що постійно базуються в порту, знаходилися 9 комерційних суден. Всі вони залишилися в порту в умовах морської блокади. З цих суден 2 належать судновласникам Туреччини, 6 – судновласникам з країн ЄС – Німеччини та Греції, одне судно належить компанії з Ліберії.
cover

Російська риторика в липні 2022: РФ всім загрожує, а насправді прагне припинення вогню, перемир’я з Україною та переговорів зі США. Навіщо?

26 липня 2022
Незважаючи на посилення вичної агресивної риторики, РФ палко прагне припинення вогню, перемир’я та переговорів. Навіщо? – Воєнні чинники очевидні. Такою ж очевидною є кремлівська мрія про виграш часу для фіксації анексії новоокупованих територій України. Спроба вмонтувати перемир’я в зернову тему в Стамбулі не вдалася із-за позиції України. Роздратування вилилося в демонстративний ракетний удар по Одеському порту. За збоченою логікою РФ це є «примушування до припинення вогню». Але справа не тільки і не стільки в цьому...
cover

Пєсков «на розігріві»: риторика спікера Кремля свідчить про підготовку РФ до анексії нових українських територій

30 червня 2022
РФ готується «зафіксувати» в своєму правовому полі нові окуповані території з прицілом на те, що в подальшому обставини дозволять встановити контроль над неокупованими на цей час частинами територій Херсонської, Запорізької та Харківської областей. В цьому контексті можна прогнозувати, що РФ в найближчі тижні буде активніше просувати тему «припинення вогню» та «перемир’я», щоб використати ці опції для оформлення створення, «визнання» та подальшого приєднання нових окупованих територій. Але перед цим слід очікувати нових масованих ракетних обстрілів..
cover

Блоковані судна в портах України під час війни: Херсонський порт

19 червня 2022
Станом на 24/02/2022 в Херсонському морському порті (р. Дніпро, м. Херсон), крім суден портофлоту, що постійно базуються в Херсоні, знаходилися 9 комерційних суден, що приймали українські експортні вантажі, а також 5 суден, що перебували на ремонті на судноремонтних заводах. Всі вони залишилися в Херсоні в умовах блокади та окупації та наразі перебувають там. З цих 14 суден 7 належать судновласникам Туреччини, 3 – України, по одному судну – компаніям з Мальти, Чорногорії, Єгипту, Маршаллових Островів.
cover

Загрози РФ щодо ударів по «центрам прийняття рішень»: історія, хронологія, висновки та прогнози

10 червня 2022
Про можливість ракетних ударів РФ по «центрам прийняття рішень» (ЦПР) в Україні вперше після 24/02/2022 заговорили в МО РФ майже два місяці тому. Приводом для завдання ударів по ЦПР було названо «обстріли російських територій вздовж державного кордону з Україною та диверсії на російських прикордонних територіях». Російські ЗМІ одразу розшифрували: «Нетрудно догадаться, о каких центрах принятия решений может идти речь. Это и резиденция главнокомандующего ВСУ, и минобороны, и генштаб страны»...
cover

Блоковані судна в портах України під час війни: Морський торговельний порт «Південний»

11 травня 2022
Станом на 24/02/2022 в морському порту «Південний» (м. Южне, Одеська обл, Україна, міжнародний код порту UA YUZ), крім суден портофлоту, що постійно базуються в порту, знаходилися 9 комерційних суден. Всі вони залишилися в порту в умовах морської блокади та наразі перебувають там. 5 з цих 9 суден належать судновласникам з Греції, 3 – Японії, 1 – Мальти. Отже 6 суден належать судновласникам з країн ЄС.