Кримська бібліотека

cover

Перебування військових кораблів РФ в Середземному морі на 7 березня 2022

07 березня 2022
Формування в лютому 2022 величезної "Середземноморської ескадри" за рахунок Північного, Балтійського та Тихоокеанського флотів РФ дозволило ЧФ РФ повернути велику кількість кораблів до Чорного моря за декілька днів до нападу на Україну. Крім того, РФ перебазувала до Чорного моря 7 десантних кораблів, включно з 6 ВДК Північного та Балтійського флотів. Однак із-за перекриття Босфору РФ не вдалося перебазувати до Чорного моря додаткові ракетні надводні кораблі, що поставило під сумнів можливу десантну операцію на українському узбережжі поблизу Одеси
cover

Підвищення ризиків. Перешкоджання трафіку в Чорному та Азовському морях з боку РФ у зв'язку із закриттям морських районів для військових навчань на 15.02.2022

15 лютого 2022
В цьому аналітичному огляді презентуються стислі результати та висновки, що зроблені Моніторинговою групою «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews за підсумками моніторингу перешкоджання трафіку в Чорному та Азовському морях Російською Федерацією у зв'язку із закриттям морських районів для військових навчань або під приводом військових навчань станом на 15 лютого 2022 року
cover

Перебування військових кораблів РФ в Чорному і Середземному морях в січні 2022

31 січня 2022
В січні 2022 в кількості військових кораблів РФ в Середземному морі відбулися радикальні зміни. До «середземноморської ескадри» РФ вже додалися 6 великих десантних кораблів, що прийшли з Балтійського та Північного флотів. Очікується прибуття ракетного крейсера та ракетного фрегата з Тихоокеанського флоту через Суецький канал. Отже, в лютому 2022 угруповання РФ у Середземному морі буде мати 18 основних бойових кораблів, в тому числі 8 ракетних (замість відповідно 8 та 5 в грудні 2021).
cover

Ризики для міжнародної безпеки в Азово-Чорноморському регіоні в листопаді – грудні 2021 року. Аналітичний огляд

20 грудня 2021
РФ продовжує активну підготовку до війни – перш за все, до диверсійних та десантних операцій на суші та на морі. Можливі нові перешкоди морським перевезенням в Азовському та Чорному морях. Не можна виключати десантну операцію на узбережжі Азовського моря. Ступінь ризиків підвищиться в період Новорічних свят та під час зимових Олімпійських ігор в Китаї. Присутність в Чорному морі кораблів НАТО є суттевим компенсатором ризиків.
cover

Економіка окупованого Криму. Експортна катастрофа / 2014-2021

23 листопада 2021
У 2013 році експорт за кордон з Кримського півострова становив 904,9 млн доларів, а імпорт – 1,044 млрд доларів США (з міста Севастополь – відповідно 99,8 та 106,9 млн. долл.). Експорт з окупованого Криму у 2020 році порівняно з останнім передвоєнним роком зменшився в доларовому еквіваленті в 26,7 разів, а експорт з Севастополя – у 21,2 разів. Зменшення імпорту за той же період склало по Криму 25,4 разів та по Севастополю – 21,4 разів.
cover

«Трофейна економіка». Скільки риби видобуває Росія в захоплених водах навколо Криму / 2014-2021

23 листопада 2021
В останні роки РФ припинила оприлюднювати дані щодо власне «кримського улову», але оцінити масштаб придбань окупантів в цій галузі не важко. Якщо порівнювати російський видобуток тільки у Чорному морі по окремих видах риби, то можна побачити, що за п’ять років (2015–2019) вилов шпрота зрос в 3,9 разів у порівнянні з п'ятьма останніми передвоєнними роками. Вилов калкану збільшився у 9,2 разів, а ставриди – у 20.
cover

Стан водопостачання в окупованому Криму / 2014-2021

23 листопада 2021
В Стратегії деокупації Криму говориться: «Україна забезпечує створення умов для організації водопостачання Кримського півострова після звільнення тимчасово окупованої території та відновлення на цій території конституційного ладу України». Разом з тим, ризики можливої військової спецоперації РФ на території Херсонської області,звідки розпочинається Північно-Кримський канал, залишаються актуальними.
cover

Правда про Кримський окупаційний бюджет, малий та середній бізнес, зарплати та пенсії в умовах окупації / 2014-2021

23 листопада 2021
За рівнем дотаційності окупований Крим перебуває в одній групі з найбільш дотаційними регіонами РФ – з республіками Північного Кавказу (Чечня, Інгушетія, Карачаєво-Черкесія, Дагестан) та з такими віддаленими територіями, як Алтай, Тива та Чукотка. У 2020 році Крим увійшов до переліку 10 найбільш неблагополучних за матеріальним становищем населення «російських регіонів» – 76 місце з 85 за рівнем доходів та 78 місце за динамікою споживчого попиту
cover

«Трофейна економіка». Мілітаризація Криму як фактор промислового зростання / 2014-2021

21 листопада 2021
Зростання промислового виробництва в окупованому Криму відбувалося за рахунок забезпечення кримських підприємств військовими замовленнями. Але в умовах міжнародних санкцій та конкуренції російського ВПК за держзамовлення, у найближчі роки кримські суднобудівельні заводи вже навряд чи будуть закладати нові кораблі – будуть добудовувати ті, що вже розпочаті на заводі «Залив», перш за все – десантно-штурмові вертольотоносці. Головною діяльністю решти кримських заводів стане судноремонт. Це означає збільшення завантаження заводів в Севастополі.
cover

Зворотна структурна перебудова економіки Криму в умовах окупації – повернення до СРСР / 2014-2021

21 листопада 2021
Станом на листопад 2021 року можна зробити такі основні висновки щодо зворотної перебудови кримської економіки: програма переозброєння Чорноморського флоту РФ новітніми ракетними кораблями завершується; в основному завершено формування на Кримському півострові військово-промислової бази для обслуговування потреб окупаційного угруповання військ РФ; військово-стратегічне значення Кримського півострова для РФ кардинально посилилося, і цей процес ще більше прискорився після завершення будівництва Керченського мосту в зв'язку з поліпшенням логістики.
cover

Інвестиції в Криму. Що фінансує «кримська» Федеральна цільова програма РФ / 2014-2021

20 листопада 2021
За даними Росстату, за роки окупації інвестиції в основний капітал в Криму та Севастополі становили відповідно 11,0 та 2,2 млрд USD. З них за бюджетні кошти – 7,5 млрд USD (68%) в Криму та 1,6 млрд USD (73%) в Севастополі. Таким чином, реальна природа інвестицій в окуповану територію свідчать про те, що в умовах міжнародних санкцій Крим за визначенням не може стати інвестиційно привабливою територією. Він є та залишатиметься фінансовим тягарем для бюджету держави-окупанта.
cover

Окупований туризм. Як змінився туристичний потік в Криму / 2014-2021

20 листопада 2021
Після окупації курорти та туризм на фоні мілітаризації перестали бути пріоритетною сферою економіки Криму в бюджетному та інвестиційному сенсі. Офіційні оцінки туристичного потоку в Криму мають пропагандистський характер і є завищеними в 2-3 рази. Реальний розмір туристичного потоку до окупованого Криму складає 2,5 млн осіб – в 1,6 рази менше, ніж розрахункова оцінка кількості туристів до окупації (4 млн) та в 3, 2 рази менше, ніж в радянські часи (8 млн осіб).
cover

«Трофейна економіка». Пограбування вкраденого українського шельфу Чорного моря / 2014-2021

20 листопада 2021
Упродовж 2014-2021 Росія, порушуючи норми Конвенції ООН з морського права, здійснює незаконний видобуток вуглеводнів в акваторії Азовського і Чорного морів поблизу окупованого Криму. У 2021 внаслідок міжнародних санкцій, які забороняють експорт до РФ  обладнання для видобування газу на морському шельфі, обсяг видобутку газу знизився до показників 2012 року.
cover

Кримська «трофейна економіка». Розпродаж українського майна / Оновлений огляд 2014 - 2021

02 листопада 2021
Внаслідок «трофейного азарту» в руках кримських колаборантів та московських кураторів раптово опинилася величезна кількість – декілька тисяч – різноманітних об'єктів державного майна України, профспілок, наукових організацій, приватних підприємств, банків тощо. Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews на основі документальних джерел підтвердила та публікує факти експропріації 199 об’єктів кримського курорту...
cover

Загрози національній безпеці України у сфері морської діяльності, які випливають з деяких договорів та форматів співпраці за участю РФ

26 серпня 2021
У статті проведений вибірковий юридичний аналіз деяких міжнародних договорів та наявних форматів співпраці, які використовувалися, використовуються або можуть у майбутньому використовуватися Російською Федерацією з метою завдання шкоди національним інтересам України на морі.