Кабмін затвердив алфавіт кримськотатарської мови на основі латиниці
Уряд підтримав пропозицію Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, узгоджену з Меджлісом кримськотатарського народу, стосовно затвердження алфавіту кримськотатарської мови на основі латинської графіки, ухваливши відповідну постанову.
Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на сайт Мінреінтеграції.
«Затвердження латинської графіки - це вже друге фундаментальне рішення у цьому році, на рівні з ухваленням закону про корінні народи України. Кримськотатарський народ чекав його 30 років. Це частина системної роботи. У квітні 2021 року за ініціативи Мінреінтеграції уряд затвердив Концепцію розвитку кримськотатарської мови. Перехід на латинку – це один з стратегічних кроків у рамках її виконання. Було проведено велику кількість консультацій з фахівцями – лінгвістами, освітянами-практиками, авторами текстів, митцями. Важливо те, що перехід на латинську графіку підтримують наші люди, які перебувають у тимчасово окупованому Криму. Починається новий етап – коли треба реалізувати створені можливості на практиці. Через конкретні проєкти у різних сферах – культурі, медіа, освіті тощо», – сказав віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.
Серед іншого, у постанові уряду визначено, що освітній процес кримськотатарською мовою буде переведений на використання латинської графіки до 1 вересня 2025 року.
Затверджений алфавіт складається з 31 літери. Він базується на рішеннях Курултаю кримськотатарського народу 1991-1993 років.
«Відтепер кримськотатарська мова буде розвиватися у більшій гармонії з іншими тюркськими мовами, які після 1991 року перейшли або зараз переходять на латинську абетку. І важливо, що це створює додаткові можливості для України щодо взаємодії з тюркськими країнами, серед яких є наші стратегічні партнери. Навіть на побутовому рівні кожен українець, який володітиме азами кримськотатарської мови, почуватиметься більш впевнено під час подорожей чи ділових контактів у тій же Туреччині, Азербайджані, Казахстані чи Узбекистані», – зазначив Резніков.
Проєкт документу було узгоджено з фахівцями Інституту сходознавства ім. А.Ю.Кримського НАН України, Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України, Інституту філології Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, Таврійського національного університету ім. В.І.Вернадського.
Ще на цю тему
- 04.10.2024 В американському університеті відбулась виставка про культуру та мистецтво кримських татар
- 25.06.2024 В Киеве проведут празднование Дня крымскотатарского флага и представят реконструкцию крымской усадьбы
- 14.05.2024 В Киеве состоится публичный диалог «Геноцид крымскотатарского народа и пути преодоления его последствий»
- 29.08.2023 США закликає Росію припинити переслідування кримських татар у Криму та звільнити всіх політв’язнів
- 05.06.2023 Меджлис обратился к властям Украины для закрепления правового статуса – Бариев
- 15.12.2021 У Києві презентують платформу з вивчення кримськотатарської мови для дітей
- 11.11.2021 У Києві презентували Конвенцію про захист прав людини кримськотатарською мовою
- 28.09.2021 Ердоган дав надію мільйонам кримських татар - Діаспора
- 24.09.2021 Лідери кримських татар привітали свій народ з переходом на латиницю
- 19.08.2021 В Ленобласти неизвестный напал на активистов во время пикета в поддержку крымских татар. Задержали всех
- 19.08.2021 Над цим ще треба працювати – Зеленський про Кримськотатарську національно-територіальну автономію
- 19.08.2021 Кримські татари відкрили школу в передмісті Києва