Сенат США одноголосно визнав геноцид вірмен, розізливши Туреччину
Сенат США 12 грудня одноголосно ухвалив історичну резолюцію, яка визнає геноцидом масові вбивства вірмен століття тому. Цей крок розлютив Туреччину і завдав удару по вже й так проблемним відносинам між Анкарою та Вашингтоном.
Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на Reuters.
Туреччина засудила це рішення, яке ухвалили через місяць після офіційного візиту в Білий дім президента Туреччини Таїпа Ердогана, який користується особливим зв'язком з президентом Дональдом Трампом, на тлі завдань, що порушили відносини між двома союзниками по НАТО.
Трамп назвав свою зустріч 13 листопада з Ердоганом "чудовою", незважаючи на глибокі розбіжності, такі як закупівля Анкарою російських систем озброєння та розбіжність поглядів на політику щодо Сирії.
Палата представників під керівництвом демократів ухвалила цю резолюцію переважною більшістю в жовтні. Але після зустрічі Трампа з Ердоганом голосування в Сенаті неодноразово блокували сенатори-республіканці, однопартійці Трампа.
"Це вшанування пам’яті 1,5 мільйонів жертв першого геноциду ХХ століття та сміливий крок у просуванні превентивного порядку денного. Ніколи знову", - заявив прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян.
У резолюції стверджується, що США визнають як геноцид вбивство 1,5 мільйона вірмен Османською імперією з 1915 по 1923 роки. Османська імперія була зосереджена в сучасній Туреччині.
Туреччина визнає, що багато вірмен, що мешкали в Османській імперії, загинули в сутичках з османськими силами під час Першої світової війни, але оспорює цифри і заперечує, що вбивства організувались систематично і становили геноцид.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу назвав це рішення "політичним шоу", тоді як прессекретар президента Ібрагім Калін заявив, що Анкара рішуче засудила і відкинула цей захід. Резолюція не є зобов'язувальною.
Протягом десятиліть у Конгресі США затримувались заходи щодо визнання геноциду вірмен, що пояснювалося занепокоєнням щодо відносин з Туреччиною та інтенсивним лобіюванням Анкари.
Однак республіканські сенатори були розлючені придбанням Туреччиною С-400, які, за словами США, становлять загрозу для їхніх винищувачів F-35 і не можуть бути інтегровані до оборони НАТО.
Вони також почали карати Туреччину за її вторгнення 9 жовтня до Сирії. Комітет Сенату США підтримав законопроєкт у середу щодо запровадження санкцій проти Туреччини, що підштовхує Трампа до більш жорсткої лінії у цьому питанні, оскільки багато законодавців звинувачують Трампа в наданні зеленого світла Анкарі в її військовому наступі.
Щоб стати законом, законодавство має бути ухвалене Палатою представників, яка прийняла свій власний законопроєкт про санкції у жовтні, та його має підписати Трамп.
Ще на цю тему
- 02.11.2023 Блінкен їде з візитом у Туреччину
- 28.08.2023 Туреччина та США провели спільні навчання за участю F-16
- 18.08.2023 США попереджають Туреччину про можливі санкції за допомогу РФ
- 10.07.2023 Эрдоган и Байден договорились о встрече на саммите НАТО
- 06.07.2023 Блінкен обговорив з главою МЗС Туреччини продовження «зернової ініціативи» та вступ Швеції до НАТО
- 25.06.2023 Турция и США на переговорах в Вашингтоне обсудили Украину, НАТО и терроризм
- 12.06.2023 Ердоган і Байден можуть провести переговори на саміті НАТО у Вільнюсі – ЗМІ
- 19.04.2023 Туреччина придбає у США обладнання для модернізації F–16
- 03.04.2023 Ердоган розкритикував посла США за зустріч з лідером опозиції: Наші двері для нього зачинені
- 24.03.2023 Турция и Венгрия не поучили приглашения на «Саммит за демократию» в США
- 20.02.2023 Турция закупит истребители F-16 у США без каких-либо условий - Чавушоглу
- 28.01.2023 США попередять Туреччину про наслідки за допомогу росії обійти санкції