Зерновий коридор: Україна у січні експортувала на чверть менше агропродукції, ніж у грудні

18:30 05.02.2023

Україна у січні 2023 року у рамках «зернової ініціативи» експортувала на чверть менше агропродукції, ніж у грудні минулого року. 

Про це повідомляє Міністерство інфраструктурикоаїни, пише ZN.UA.

«77 суден експортували 3 мільйони тонн агропродукції з портів Великої Одеси до країн Африки, Азії та Європи. Це на 25% менше обсягів грудня», - йдеться у повідомленні.

У грудні минулого року Україна відправила 94 кораблі з 3,7 мільйона тонн агропродукції.

Крім того, в Мінінфраструктури зазначають, що переважна більшість країн отримує українську агропродукцію з величезними затримками в часі через затримку кораблів у Босфорі.

За даними Міністерства, зберігається тенденція щомісячного зниження обсягів експорту агропродукції через порти «Одеса», «Південний» та «Чорноморськ».

За шість місяців роботи «зернового коридору» світ отримав 19,7 мільйона тонн українського продовольства, а повинен був отримати понад 30 мільйонів тонн, якби «коридор» функціонував стабільно.

В Мінінфраструктури наголосили, що єдина перешкода для доступу української агропродукції на світові ринки - це дії Росії в Спільному координаційному центрі (СКЦ). Зокрема, російська сторона всіма доступними шляхами і під вигаданими приводами блокує перевірку кораблів у Босфорі та реєстрацію нових суден до зернової ініціативи.

«Наголошуємо, що зберігається критично низький показник виходу суден із портів - 2,5 судна на добу. В січні порти працювали лише на 30-40% через дефіцит флоту під завантаження. 3 судна на добу при запропонованих 9 проходять інспекцію у Босфорі і отримують дозвіл рухатися в українські порти за продовольством», - заявили в Міністерстві.

Щодня СКЦ планує проведення по десять інспекцій на добу, але інспектори РФ завершують вдало лише половину з них.

Зокрема, в січні було проведено 204 інспекції, з яких успішними були 173, а 31 інспекція не була завершена через те, що російські інспектори передчасно та самовільно завершували робочі дні або через їхні претензії до документів кораблів, які не мають перевірятися СКЦ.

Також гальмується і реєстрація кораблів для участі в зерновій ініціативі. При заявлених понад 80 кораблях представники РФ, без пояснення причин, реєструють 2 - 3 на добу.
 

Ще на цю тему