Ризики для міжнародної безпеки в Азово-Чорноморському регіоні в листопаді – грудні 2021 року. Аналітичний огляд

Моніторингова група редакції BlackSeaNews та
«Інституту Чорноморських стратегічних досліджень»

В цьому аналітичному огляді презентуються стислі результати та висновки, що зроблені Моніторинговою групою «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції інтернет-видання BlackSeaNews за підсумками моніторингу в листопаді – грудні 2021 року за такими напрямками:

 1. Перешкоджання трафіку в Чорному морі Російською Федерацією у зв'язку із закриттям морських районів для військових навчань або під приводом військових навчань.

 2. Перешкоджання руху в Азовському морі з боку Російської Федерації.

 3. Перебування кораблів військових флотів Російської Федерації в Чорному і Середземному морях.

 4. Російські військові навчання в Азово-Чорноморському регіоні.

 5. Візити кораблів НАТО в Чорне море.

Отже основні результати за цими напрямками в листопаді – грудні 2021 року є такими.

* * *

1. Перешкоджання з боку РФ трафіку в Чорному та Азовському морях у зв'язку із закриттям морських районів для військових навчань або під приводом військових навчань

27 жовтня 2021 року РФ шляхом передачі міжнародних попереджень про небезпеку мореплавства (Coastal Warning) в системі повідомлень NAVTEX (NAVigational TEleX) оголосила про перекриття великої кількості районів Чорного моря на термін до 15 листопада 2021 року, тобто на 20 діб (див. карту 1, райони, що перекриті оголошенням РФ, заштриховані зеленим кольором).

Карта 1. Карта перекриттів морських районів Росією станом на 27.10.2021.

1 – район знаходження українських морських родовищ природного газу на морському шельфі, захоплених на початку окупації Криму; цей район впритул примикає до основного морського маршруту між протокою Босфор та всіма чорноморськими портами України (Чорноморськ, порти Одеси, Миколаєва та Херсона), а маршрут від Одеси до Грузії оточений цим районом з двох сторін; це створює постійний ризик для всього морського трафіку України;
2 – район, що закриває підходи до узбережжя окупованого Кримського півострову;
3 – район, що закриває підходи до чорноморського узбережжя Краснодарського краю РФ від Керченської протоки до міста Сочі.

Це було пов’язано із перебуванням в цей період в Чорному морі групи кораблів 6-го флоту США, які проводили навчання з ВМС України, Грузії, Туреччини, Румунії та Болгарії:

 • ракетний есмінець USS Porter (DDG 78) – 30.10–16.11.2021;
 • судно забезпечення USNS John Lenthall (T-AO-189) – 03.11–14.11.2021;
 • штабний корабель, флагман 6-го флоту США USS Mount Whitney (LLC 20) – 04.11–15.11.2021.

16 листопада 2021 року, тобто після виходу кораблів США з Чорного моря, ці обмеження судноплавства було відмінено, і перекритими залишилися традиційні райони бойової підготовки Чорноморського флоту РФ, які перекриваються майже постійно.

16 квітня – 15 листопада 2021 року. Крім перекриттів районів Чорного та Азовського морів, що вказані вище, необхідно звернути увагу на перекриття входу до Керченської протоки для військових кораблів та державних суден іншого призначення – гідрографічних, рятувальних тощо, інших країн (карта 2, позначка 8).

Карта 2. Карта перекриття входу до Керченської протоки для військових кораблів та державних суден

Головна особливість цього дійства – вперше перекрили (поки лише для військових та інших державних суден) підходи до Керченської протоки.

Раніше там завжди залишали вільний коридор між закритими районами.

Перекриття було введено в квітні 2021 на термін з 16.04.2021 до 31.10.2021, тобто більш ніж на 6 місяців. Надалі термін перекриття цього ж району Чорного моря було продовжено на період з 31 жовтня по 15 листопада у зв'язку з перебуванням у морі трьох військових кораблів США, про які йшлося вище.

Довідка: інформація про такі перекриття не відображаються в системі NAVAREA, оскільки ці райони знаходяться в межах 12-мильної зони (у випадку Кримського півострова РФ вважає її своїм територіальним морем)


29 листопада 2021 року Чорноморський флот РФ знову перекрив район знаходження українських морських родовищ природного газу на морському шельфі (карта 1, позначка 1). Цей район впритул примикає до основного морського маршруту між протокою Босфор та всіма чорноморськими портами України і залишається перекритим станом на 15.12.2021.

Це також могло бути пов’язано з перебуванням у Чорному морі ракетного есмінця 6-го флоту США USS Arleigh Burke. Однак, на відміну до ситуації 27.10 – 15.11 2021, у цьому випадку не створювався «захисний бар’єр» з перекритих районів моря уздовж узбережжя Криму та Краснодарського краю РФ, що показаний на карті 1.

8 грудня 2021 року РФ під приводом військово-морських навчань зі стрільбами додатково до попередніх закритих районів...

перекрила на один місяць, тобто до 8 січня 2022 року, одразу всі три райони Азовського моря, що безпосередньо примикають до українського узбережжя та портів Азовського моря (карти 3, 4).

Карта 3. Карта перекриттів морських районів Росією станом на 08.12.2021

1 – район знаходження українських морських родовищ природного газу на морському шельфі, захоплених на початку окупації Криму; цей район впритул примикає до основного морського маршруту між протокою Босфор та всіма чорноморськими портами України (Чорноморськ, порти Одеси, Миколаєва та Херсона), а маршрут від Одеси до Грузії оточений цим районом з двох сторін; це створює постійний ризик для всього морського трафіку України;
4 – азовське узбережжя Генічеського району Херсонської області України, що безпосередньо межує з окупованим Кримом;
5 - азовське узбережжя міста та порту Бердянськ;
6 – азовське узбережжя міста та порту Маріуполь, що безпосередньо межує з окупованим узбережжям Новоазовського району Донецької області України (частиною так званого ОРДЛО);
7 – перекритий для військових навчань район полігону «Опук» на Керченському півострові в Криму.

Карта 4. Карта перекриттів морських районів Азовського моря Росією станом на 08.12.2021

За повідомленням Командування ВМС України, відстань від кордонів перекритих морських районів Азовського моря, де кораблі та катери ЧФ РФ та Берегової охорони Прикордонної служби ФСБ РФ проводять навчання з бойовими стрільбами, до відповідних районів азовського узбережжя України становить 4 – 5 морських миль, тобто 7.4 – 9.3 км.

Отже, в 2021 році Росія продемонструвала, що з точки зору перекриттів морських районів під приводом військових навчань для неї не існує будь-яких меж. Ця практика буде безумовно продовжуватися. Така схема перекриття морських районів створила одразу 3 основних безпекових ризика:

► можливість випадкових або спеціально спровокованих інцидентів із застосуванням зброї, що стануть приводом для військового загострення в Азовському морі;

► можливість швидкого одночасного блокування всіх морських портів України в Чорному та Азовському морях;

► можливість висадки морського десанту на українське узбережжя Азовського моря від Генічеська до Маріуполя (рельєф узбережжя сприятливий для десантування з моря).

* * *

1.1. Кораблі ЧФ РФ в Азовському морі та інформаційно-психологічна операція прикриття по кораблю ВМС України «Донбас»

Непрямим підтвердженням підготовки РФ до висадки морського десанту на українське узбережжя Азовського моря стала ситуація, що склалася безпосередньо з 8 грудня 2021 року, тобто в день початку перекриття для навчань зі стрільбами районів Азовського моря, що вказані вище.

7 грудня 2021 року міністерство оборони РФ повідомило, що два великих десантних кораблі (ВДК, рос.-БДК) Чорноморського флоту РФ – «Новочеркасск» і «Цезарь Куников» 

«...в Севастополе погрузили военную технику и личный состав подразделений морской пехоты». Також повідомлялося, що «следующим этапом боевой подготовки экипажей кораблей с подразделениями морской пехоты станет высадка морского десанта на межвидовом полигоне Опук» – тобто в окупованому Криму.

Полігон Опук розташований в окупованому Криму на чорноморському узбережжі Керченського півострова між містами Феодосія та Керч (карта 4, позначка 7).

Однак насправді БДК «Цезарь Куников» 8 грудня 2021 року вже був у протоці Босфор. А ось БДК «Новочеркасск» 10 грудня виявився… в Керченській протоці – вже на виході з Азовського моря.

БДК «Новочеркасск» 10 грудня 2021 проходить Керченською протокою на фоні порту «Кавказ»,
що на російському березі протоки, фото з джерел Blackseanews

Отже, повідомлення в новинах на сайті міністерства оборони РФ виявилося спеціальною військовою дезінформацією. 

Можна припустити, що 8 грудня 2021 року БДК «Новочеркасск» зайшов до Азовського моря и перебував там до середини дня 10 грудня. Цього часу цілком достатньо, щоб взяти участь у навчаннях поблизу українського узбережжя та познайомити екіпаж та десант з особливостями можливого «театру воєнних дій».

Зауважимо, що за повідомленням волонтерів, орієнтовно близько 21:00 – 21:30 (київський час) 9 грудня 2021 ракетний катер ЧФ РФ «Шуя» (бортовий номер 962), що також неочікувано виявився в Азовському морі, погрожував на відкритій хвилі в радіоефірі українському кораблю «Донбас» застосуванням зброї, якщо він не змінить курс.

В цей же час береговий пост Морської охорони України на спеціальній відкритій радіохвилі передав кораблю Берегової охорони РФ «Коршун» (бортовий номер 373. шифр Гюйс, проект 03050), що знаходився в морі, вимогу довести до корабля ЧФ РФ, бортовий 962 ( ракетний катер «Шуя») про правовий статус Азовського моря, а також про те, що загроза застосування зброї з боку №962 є незаконною.

Саме в цей час 9 грудня 2021 року, тобто під час незвичного для Азовського моря перебування в ньому, крім кораблів Берегової охорони ФСБ РФ, великого десантного корабля та ракетного катеру ЧФ, сайт ФСБ РФ опублікував новину такого змісту: 

«Информация о движении корабля управления «Донбасс» (А-500) ВМС Украины в акватории Азовского моря в сторону Керченского пролива.

9 декабря т.г. в 09:12 корабль управления «Донбасс» ВМС Украины снялся с рейда порта Мариуполь и выдвинулся в направлении Керченского пролива. Заявок в соответствии с Обязательными постановлениями в морском порту Керчь, утвержденными приказом Министерства транспорта РФ от 21 октября 2015 г. № 313, на прохождение Керчь-Еникальским каналом украинской стороной подано не было. В 13:45 сопровождающий его корабль береговой охраны ПС ФСБ России предупредил о необходимости соблюдения российского законодательства (в части, касающейся подачи необходимых заявок на прохождение Керченским проливом). Получен ответ, что следовать через Керченский пролив не планирует. В настоящее время «Донбасс» находится на расстоянии 18 морских миль до Керченского пролива, требования изменить курс не выполняет. Указанные действия создают угрозу безопасности мореплавания
».

Це надумане та некоректне за змістом повідомлення упродовж кількох хвилин було поширене провідними державними інформагенціями РФ та відповідно іншими ЗМІ та в соцмережах в традиційно істеричному тоні. Надалі його процитували закордонні ЗМІ. 

На нашу думку, миттєва істерична реакція російських ЗМІ на повідомлення ФСБ щодо корабля ВМСУ «Донбас» – ознака інформаційно-психологічної спецоперації, що мала за мету в тому числі відволікти увагу проведення рекогносцировки поблизу азовського узбережжя України за присутності в Азовському морі кораблів Чорноморського флоту РФ.

В цілому за цим напрямом можна зробити такі висновки:

у Чорному морі за індикатором перекриттів морських районів 01 листопада – 15 грудня 2021 спостерігався звичайний традиційно високий рівень ризиків,
в Азовському морі – спостерігалося зростання напруги, ознаки підготовки до висадки морського десанту на українське узбережжя від Генічеська до Маріуполя;
► одночасне перекриття «для навчань» РФ районів, розташованих на підходах до українських портів як в Чорному, так і в Азовському морях, може свідчити про розробку схеми одночасного блокування морських портів України в обох морях.

Докладніше про перекриття Чорного та Азовського морів під приводом військово-морських навчань у листопаді-грудні 2021 року дивіться – Перекриття Чорного та Азовського морів під приводом військово-морських навчань у листопаді-грудні 2021 року.

* * *

2. Перешкоджання руху в Азовському морі з боку Російської Федерації

За листопад 2021 року середня тривалість штучного утримування з боку РФ перед Керченською протокою суден, що йдуть з Маріуполя, Бердянська з експортними вантажами склала 36,8 годин (в середньому за 2020 рік – 29,6; у жовтні– 37,9) – див. діаграму.

З грудня 2018 по грудень 2020, внаслідок загрози введення «азовського пакету» міжнародних санкцій до російських портів Азовського моря, відбувалося деяке зменшення середньої тривалості утримання суден перед виходом з Азовського моря до Чорного: у 2018 – 79,5 годин; у 2019 – до 37,4 годин; у 2020 році – 29,6 годин на одне судно.

Але за 11 місяців 2021 показник середньої тривалості штучного утримування з боку РФ перед Керченською протокою суден, що йдуть з українських портів з експортними вантажами, значно збільшився – він склав 39,4 годин на одне судно і вже перевищив показники 2019 та 2020 року (37,4 та 29,6 відповідно)…

Із загального числа 61 торговельних суден, що пройшли через Керченську протоку з українських портів Азовського моря з експортними вантажами, 33 судна мали відношення до країн ЄС за ознакою країни прапора та/або країни реєстрації судновласника та порту призначення.

Середня тривалість штучного очікування дозволу на прохід Керченською протокою склала 39,1 години на судно, для суден, що мають відношення до країн ЄС майже стільки ж – 36,8 годин/судно.

► Тобто, за цим індикатором ризиків для міжнародної безпеки в Азово-Чорноморському регіоні спостерігається відчутне погіршення ситуації.

Повний текст аналітичного звіту на цю тему українською мовою – Перешкоди судноплавству в Азовському морі. Моніторинг утримання суден в Керченській протоці на 1 грудня 2021

Повний текст аналітичного звіту на цю тему англійською мовою – The Duration of Artificial Delays of Vessels in the Kerch Strait. The Monitoring for November 2021

* * *

3. Перебування кораблів військових флотів РФ в Чорному і Середземному морях

Станом на 15 грудня 2021 року в Середземному морі знаходилось корабельного угруповання Чорноморського флоту РФ в стандартному складі: 

 1. ракетний фрегат – 1 (494 Admiral Grigorovich),
 2. ракетний корвет – 1 (609 V. Volocheck),
 3. патрульний корвет – 1 (375 Dmitriy Rogachev),
 4. ракетні підводні човни – 3 (237 Rostov na Donu, 261 Novorossiysk, 265 Krasnodar),
 5. великий десантний корабель – 1 (158 Tsezar Kunikov ),
 6. тральщик – 1 (908 Vice-Admiral Zakharin),
 7. протидиверсійний катер – 1 (840 Kadet),
 8. розвідувальний корабель – 1 (Kildin),
 9. танкер (судно постачання) – 1 (Vice Admiral Paromov).

Ступінь ризику для безпекової ситуації в Азово-Чорноморському регіоні найближчим часом може підвищитися внаслідок можливого переходу до Чорного моря 2-х великих десантних кораблів (ВДК) зі складу Балтійського флоту, що прибули до військово-морської бази РФ в сирійському порту Тартус після 22.11.2021.

Очікуваний перехід двох ВДК Балтійського флоту Korolev (130) та Minsk (127) до Чорного моря суттєво посилить бригаду десантних кораблів Чорноморського флоту, що наразі нараховує 6 ВДК (+ 1 в ремонті) та відповідно збільшить ризики проведення десантної операції на узбережжі України (довідково: під час «квітневої ескалації» 2021 року до Чорного моря були тимчасово переведені 4 ВДК – по 2 з Балтійського та Північного флотів).

► Отже, станом на 15 грудня 2021 року в Середземному морі знаходиться звичайний стандартний склад корабельного угруповання Чорноморського флоту РФ.

* * *

4. Російські військові навчання в Азово-Чорноморському регіоні

Моніторингова група зафіксувала таку кількість навчань військ Південного військового округу РФ (включно з ЧФ):

 • у вересні 2021 року – 129 навчань
 • у жовтні 2021 року – 143 навчань
 • у листопаді 2021 року – 95 навчань.

Зменшення кількості навчань в листопаді пояснюється завершенням «літнього періоду навчання» в армії РФ, що триває в червні-жовтні. 

На відміну від попередніх років, в російські армії не було звичайного періоду «розслаблення» на початку «зимового періоду навчання», який триває в листопаді-квітні. За вимогою міністра оборони інтенсивні навчання поновилися одразу з 01 листопада 2021.

Із загальної кількості 95 навчань, про які повідомлялося в листопаді 2021 року, 23% стосувалися проведення десантних та диверсійних операцій на території «умовного противника» силами морської піхоти, сил спецпризначення, диверсійних груп за підтримки авіації.

Також відпрацьовувався порядок дій з підготовки до перебазування авіаційної техніки на запасні та оперативні аеродроми.

В листопаді-грудні 2021 року для забезпечення інтенсивних навчань в зимових умовах на всіх 9 загальновійськових полігонах у Південному військовому окрузі РФ вперше встановлені 9 сучасних автономних модульних польових таборів АПЛ-500 виробництва РФ – кожен на 500 військовослужбовців і відповідну кількість техніки.

Йдеться про полігони в Астраханській, Волгоградській та Ростовській областях, у Ставропольському та Краснодарському краях, у Північній Осетії та в окупованому Криму. 

Автономний польовий табір АПЛ-500 виробництва ТОВ «ПітерЕнергомаш»

Довідка з офіційного опису:

 • АПЛ-500 застосовується Збройними силами Російської Федерації при виконанні будь-яких завдань, пов'язаних із знаходженням військ поза пунктами постійної дислокації:
 • у процесі бойової підготовки військ для організації навчань, польових виходів, табірних зборів, тривалих маршів із добовим відпочинком у період бойового злагодження;
 • у разі необхідності швидкої підготовки військовослужбовців запасу суб'єктів Російської Федерації;
 • в ході мобілізаційного розгортання збройних сил;
 • при прикритті кордонів; ході проведення миротворчих операцій та участі у локальних конфліктах поза зонами безпосереднього зіткнення з противником; період ліквідації природних та техногенних катастроф;
 • в процесі будівництва та охорони залізничних магістралей, автономних електростанцій, гідровузлів, нафто- та газопроводів, портів та аеродромів;
 • при виконанні завдань в умовах надзвичайного стану або збройних конфліктів.

1 листопада 2021. Інженери 49-ї загальновійськової армії Південного військового округу в Краснодарському краї отримали на озброєння комплект важких механізованих мостів ТММ-3М2. 

Ці мости призначені для влаштування мостових переходів через перешкоди шириною до 40 м та глибиною до 3,5 м для колісної та гусеничної техніки вагою до 60 т. Для організації однієї переправи за допомогою механізованого мосту необхідно до 45 хвилин. Збирає і міст вісім чоловік. А вже 22 листопада 2021 військові інженери 49-ї загальновійськової армії під час навчання застосували це обладнання.  

22 листопада 2021. Екіпажі бойових ударних вертольотів Мі-28Н «Нічний мисливець», Ка-52 «Аліга-тор» та Мі-35М авіаполку, що базується в Краснодарському краї, виконали спеціальні завдання в умовах гірничо-лісової та рівнинної місцевості вночі, застосовуючи прилади нічного бачення.

Льотчики відпрацювали вогневу підтримку штурмових загонів спецназу ПВО, супровід колон при висуванні, перекидання і висадку тактичного повітряного десанту, доставку боєприпасів та різних вантажів військового призначення в важкодоступні ділянки лісового масиву та гірської місцевості.

23 листопада 2021. Екіпаж підводного човна «Великий Новгород» (ЧФ) провів навчання з постановки мінних загороджень у морському полігоні бойової підготовки в акваторії Чорного моря на передбачуваному маршруті слідування корабельних угруповань умовного противника  

15 грудня 2021. Росгвардія та відомча охорона міністерства транспорту Росії провели на Кримському мосту тренування з пошуку вибухових речовин у пасажирів.

Зауважимо також наступні важливі тенденції, що виявилися на початко осені та продовжуються зараз:

 • У вересні 2021 в Південному військовому окрузі РФ вперше одночасно брали участь у командно-штабних навчаннях одночасно понад 50 диверсійних груп з числа підрозділів спеціального призначення.

 • У Ростовській області формується дивізія територіальної оборони, що комплектується у складі мобілізаційного людського резерву – БАРС (бойовий армійський резерв країни).

Перші навчальні збори з підрозділами БАРС у ПВО проводилися з 23 вересня 2021. Для навчальних зборів із резервістами на 9 полігонах округу було розгорнуто 23 об'єкти навчально-матеріальної бази, підібрано 240 офіцерів та сержантів – керівників занять. Готують у рамках таборових зборів.

Резервістам РФ гарантує відповідні виплати. Так, за три доби на заняттях офіцер отримає до 10 тис. рублів, сержант-солдат - до 5 тис. рублів. За 30 діб перебування на військових зборах офіцер отримає від 30 до 75 тис. рублів, солдатів - до 25 тис. рублів. Перший договір на зарахування до резерву укладається на три роки. Наступний можна підписати п'ять років або до досягнення граничного віку військовослужбовця.

 • Восени 2021 року міноборони РФ розпочало підготовку повітряно-десантних військ до регулярних масштабних нічних висадок.

Експеримент із десантування великих сил у нічний час провели на російсько-білоруських навчаннях «Захід-2021». Тоді десантувалися близько 600 бійців та 30 одиниць техніки – бронетранспортерів та бойових машин десанту.

Тепер такі операції планується відпрацювати у ще більшому масштабі – масове нічне десантування стане одним із тактичних елементів, які включать до нової концепції застосування ВДВ. Концепцію мають подати до кінця 2021 року.

► В цілому за цим індикатором можна зробити висновок, що армія РФ продовжує активно готуватися до війни – перш за все, до сучасних локальних диверсійних та десантних операцій на суші та на морі – не тільки на рівні риторики політиків та ЗМІ, але й на рівні красномовних змін у характері та інтенсивності бойової підготовки армії та флоту, а також кардинально посилила навчання військового мобілізаційного резерву.

* * *

5. Перебування військових кораблів нечорноморських країн НАТО в Чорному морі у листопаді-грудні 2021 року.

В листопаді – грудні 2021 року в Чорному морі перебували 5 кораблів нечорноморських країн НАТО – 4 зі складу 6-го флоту США, 1 – ВМС Франції:

 • ракетний есмінець США USS Porter (DDG 78) – 30.10–16.11.2021;

 • судно забезпечення США USNS John Lenthall (T-AO-189) – 03.11 - 14.11.2021;

 • штабний корабель 6-го флоту США USS Mount Whitney (LLC 20) – 04.11–15.11.2021;

 • ракетний есмінець США USS Arleigh Burke (DDG 51) – 25.11.2021 – 15.12.2021;

 • ракетний фрегат ВМС Франції FS Auvergne (D 654) – перебуває в Чорному морі з 13.12.2021 і на час цієї публікації.

Візити військових кораблів країн НАТО до Чорного моря після розпаду СРСР у 1991-2021

З початку 2021 року, станом на 15 грудня, у Чорному морі перебувало 31 кораблів нечорноморських країн НАТО. Це найбільша кількість – стільки ж як у 2014 році – тобто за всі роки окупації Криму Росією.

Як і в попередні роки, більшість візитів кораблів нечорноморських країн НАТО до Чорного моря у 2021 році – 13 візитів з 31 – забезпечив 6-й флот США.

Довідка: Розподіл візитів за країнами на дату публікації виглядає таким чином: США – 13; Іспанія – 5; Велика Британія – 3; Італія – 3; Греція – 3; Франція – 3; Нідерланди – 1.

Разом з тим, необхідно звернути увагу на те, що при плануванні візитів кораблів нечорноморських країн НАТО до Чорного моря спостерігається деяка зайва обережність щодо візитів до українського порту Одеса. 

Довідка: У 2021 році з 30 візитів лише в 10 випадках відбувалися заходи до Одеси. Всі візити до Одеси були у першому півріччі. Тобто демонстрація військово-морської солідарності з Украї-ною у другому півріччі 2021 року відбувалася без візитів до українського порту; скоріше за все мотивація такого планування полягала в тому, щоб «зайвий раз не дратувати Росію».

Необхідно також звернути увагу, що ступінь ризиків агресії з моря в період святкування Різдва та Новорічних свят підвищиться, якщо в цей час в Чорному морі не буде кораблів НАТО.

Довідка: Перебування кораблів НАТО в Чорному морі під час Новорічних свят у 2014-2020

 • 2014 – 26.12.2014 – 14.01.2015 – ракетний есмінець США "Donald Cook", Констанца (30.12 – 04.01.2015), Варна (08 – 10.01). 

 • 2015 – 17.12.2015 – 08.02.2016 – кораблів НАТО не було

 • 2016 – 11.12.2016 – 31.01.2017 – кораблів НАТО не було

 • 2017 – 09.12.2017 – 05.01.2018 – кораблів НАТО не було.  

 • 2018 – 17.12.2018 – 05.01.2019 – британський гідрографічний корабель Echo, Одеса (18 – 22.12), Констанца (23 – 27.12), Батумі (29.12 – 02.01.2019).

 • 2019 – 28.12.2019 – 24.01.2020 – кораблів НАТО не було.

 • 2020 – 02.12.2020 – 23.01.2021 – кораблів НАТО не було.

 

► В цілому за цим індикатором ситуація позитивна: майже безперервна присутність в Чорному морі (під час осінньої ескалації військової загрози з боку РФ) потужних ракетних кораблів країн НАТО безумовно є фактором стримування агресора

Повний текст аналітичного звіту за цією темою українською мовою – Перебування військових кораблів нечорноморських країн НАТО в Чорному морі у листопаді–грудні 2021 року

Повний текст аналітичного звіту за цією темою англійською мовою –The Presence of NATO Non-Black Sea States’ Warships in the Black Sea in November-December 2021

* * *

6. Деякі висновки, коментарі та прогнози

З урахуванням більш широкого міжнародного контексту останніх тижнів, наші висновки та прогнози полягають в наступному.

► В цілому на основі наведених фактів можна зробити висновок, що РФ продовжує активну підготовку до війни – перш за все, до сучасних локальних диверсійних та десантних операцій на суші та на морі – не тільки на рівні риторики політиків та ЗМІ, але й на рівні красномовних змін у характері та інтенсивності бойової підготовки армії та флоту; РФ також кардинально посилило формування та навчання військового резерву.

Можливе посилення блокади українських портів на Азовському морі, а також перешкоди морським перевезенням у Чорному морі на шляху з українських портів до Босфору: фактична блокада судноплавства до/з портів Одеської, Миколаївської та Херсонської областей.

► Не можна виключати можливість активних воєнних дій на українському узбережжі Азовського моря, зокрема десантної операції. Приводом для цього можуть стати випадкові або спеціально спровоковані інциденти на морі із застосуванням зброї.

► Ступінь ризиків агресії РФ підвищиться в період святкування Різдва та Новорічних свят, а надалі – під час відкриття / проведення зимових Олімпійських ігор в Китаї. 

 

Зведена таблиця ризиків в Азово-Чорноморському регіоні в листопаді-грудні 2021

Індикатори ризиків

 

Рівень ризику за результатами моніторингу

     

1. Перешкоджання трафіку в Чорному морі у зв'язку із закриттям РФ морських районів для військових навчань або під приводом військових навчань

 

Чорне море – традиційно високий рівень ризиків.

Азовське море – підвищений рівень ризиків.

 • Ознаки підготовки до висадки морського десанту на українське узбережжя від Генічеська до Маріуполя.
 • Сформовано можливості для одночасного фізичного перекриття судноплавства до українських портів як в Чорному, так і в Азовському морях в будь-який момент.

 

 

 

2. Перешкоджання морському трафіку в Азовському морі з боку РФ

 

 

Збільшення рівня ризиків:

 

 • за 11 місяців 2021 середня тривалість штучного утримування суден, що йдуть з українських портів з експортними вантажами, значно збільшилася – 39,4 годин на одне судно – і вже перевищила показники 2019 та 2020 року (37,4 та 29,6 годин на одне судно відповідно)

 

 

 

3. Перебування кораблів військових флотів РФ в Середземному морі

 

Традиційний рівень ризиків.

 

 • Станом на 15.12.2021 року в Середземному морі знаходиться звичайний стандартний склад корабельного угруповання Чорноморського флоту РФ. Передислокації до Чорного моря не зафіксовано.

 

 

 

4. Російські військові навчання в Азово-Чорноморському регіоні

 

 

Підвищення рівня ризиків:

 

 • участь кораблів ЧФ РФ – великого десантного корабля та ракетного катера – в операціях в Азовському морі;
 • велика кількість навчань з проведення десантних та диверсійних операцій на території «умовного противника» силами морської піхоти, сил спецпризначення, диверсійних груп за підтримки авіації; мінування морських шляхів підводним човном;
 • для перебування військових в зимових умовах на всіх 9 загальновійськових полігонах у Південному військовому окрузі РФ вперше встановлені нові автономні модульні польові табори – кожен на 500 військовослужбовців і відповідну кількість техніки

 

 

 

5. Візити кораблів НАТО в Чорне море

 

 

Значний рівень компенсації ризиків:

 

 • за 2021 станом на 15.12.2021 у Чорному морі перебував 31 корабель нечорноморських країн НАТО. Це найбільша кількість за всі роки окупації Криму Росією

 

* * *

Ця публікація створена за підтримки Європейського Союзу (European Union in Ukraine). Зміст публікації є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу


 

Ще на цю тему