Перебування військових кораблів РФ в Середземному морі станом на 15 вересня 2022

Моніторингова група редакції BlackSeaNews та
«Інституту Чорноморських стратегічних досліджень»

Резюме

Наприкінці літа 2022 року РФ розпочала ротацію частини кораблів своїх військових флотів з Середземного моря. А саме з Середземного моря виведені 2 ракетних кораблі Північного флоту, розвідувальний корабель Чорноморського флоту, 2 танкери Чорноморського та Північного флоту – усього 5 одиниць.

В той самий час до Середземного моря прибув танкер Північного флоту. Крім того, не виключено, що РФ на початку вересня 2022 могла без офіційного розголосу ввести до Середземного моря атомного чи дизельного підводного човна з крилатими ракетами. 

Нагадаємо, що станом на 27/02/2022 в Середземному морі перебувала ескадра РФ з 13 кораблів та 5 допоміжних суден чотирьох флотів РФ, у тому числі 9 ударних ракетних кораблів, в тому числі 2-х ракетних крейсерів, 4-х ракетних фрегатів та ракетних есмінців, 1 ракетного корвета та 2-х ракетних підводних човнів.

Підтверджений склад ескадри ВМФ РФ в Середземному морі станом на 15/09/2022 включає 10 кораблів (7 з яких ракетні) та 4 допоміжних судна. В разі офіційного підтвердження перебування в Середземному морі ще одного ракетного підводного човна загальна кількість кораблів зміниться з 10 на 11, а кількість ракетних кораблів – з 7 на 8.

Можна прогнозувати, що найближчим часом ВМФ РФ продовжить ротацію своїх інших кораблів в Середземному морі.

Це пов'язано з тим, що в умовах заборони Туреччиною проходження військових кораблів РФ через протоки Дарданелли та Босфор, навіть кораблів Чорноморського флоту до пунктів базування в Чорному морі, а також закриття Туреччиною повітряного простору для російських військових та цивільних літаків, що прямують до Сирії, ескадра РФ в Середземному морі виявилася "законсервованою".

Неможливість ремонту та обслуговування кораблів РФ в європейських портах країн Середземного моря на тлі слабкої ремонтної бази в пункті базування ВМФ РФ в сирійському порту Тартус змусить РФ повертати кораблі Північного, Балтийського та Тихоокеанського флотів в пункти базування для ремонту. Кораблі Чорноморського флоту, що тривалий час перебувають в Середземному морі також можуть бути вимушено перебазовані до Балтійського моря.

Повний текст

Станом на 27 лютого 2022 року в Середземному морі перебувала ескадра РФ з 13 кораблів та 5 допоміжних суден чотирьох флотів РФ, у тому числі 9 ударних ракетних кораблів, в тому числі 2-х ракетних крейсерів, 4-х ракетних фрегатів та ракетних есмінців, 1 ракетного корвета та 2-х ракетних підводних човнів (див. Табл.1).

Ця ескадра у незмінному складі постійно знаходилася в Середземному морі з базуванням на російську військово-морську базу в сирійському порті Тартус – до кінця липня-початку вересня 2022.

Метою її формування було:

 1. заміщення в складі «Середземноморської ескадри ВМФ РФ» кораблів Чорноморського флоту РФ, що були повернуті до Чорного моря за кілька тижнів до дати початку широкомасштабної війни проти України 24/02/2022 (див. Табл.2);

 2. потенційна участь у війні проти України в Чорному морі;

 3. демонстративне створення противаги для військово-морських угруповань країн НАТО в Середземному морі.

Рішення Туреччини від 27/02/2022 щодо заборони проходу протоками Босфор та Дарданелли будь-яких військових кораблів РФ, навіть кораблів Чорноморського флоту при поверненні до порту базування, призвело до фактичної «консервації» середземноморського угруповання ВМФ РФ та позбавило сенсу його перебування там, крім так званої «демонстрації прапору».

Однак РФ продовжувала утримувати її в умовах обмеженості традиційного морського постачання з баз в чорноморських портах та закриття Туреччиною повітряного простору для російських військових та цивільних літаків, що прямують до Сирії.

Після 24/02/2022 постачання середземноморського угруповання ВМФ РФ з використанням великих десантних кораблів з портів РФ на Чорному морі (так званий "сирійський експрес"), як це традиційно відбувалося, стало неможливим. Тепер воно відбувається з використанням цивільних суден – танкерів та поромів "ро-ро".

Крім того, після початку великої війни проти України 24/02/2022 військові кораблі РФ втратили можливість проведення ремонтів в портах країн ЄС в Середземному морі, а плани переведення до Тартуса в 2022 році одного з плавучих доків з Чорноморського флоту не здійснилися. Судноремонтні можливості військової плавучої майстерні, що постійно перебуває в Тартусі на ротаційні основі, є обмеженими, особливо для великих кораблів, більшість з яких є кораблями, що збудовані в часи СРСР і потребують частих ремонтів.

Наприкінці літа 2022 року РФ розпочала виведення частини кораблів з Середземного моря:

1. 21/07/2022 РФ вивела з Середземного до Балтійського моря 2 кораблі Чорноморського флоту – розвідувальний корабель Kildin (BSF) та корабель постачання (танкер) Vice Admiral Paromov (BSF).

2. 24-25/08/2022 – РФ продовжила цей процес: а саме вивела з Середземного моря 2 бойових ракетних кораблі Північного флоту: ракетний крейсер 055 Marshal Ustinov (NF) та ракетний есмінець 626 Vice-Admiral Kulakov, (NF). Разом з ними з Середземного моря вийшов танкер Північного флоту Vyazma (NF).

3. Водночас не виключено, що РФ на початку вересня 2022 могла без офіційного розголосу ввести до Середземного моря ракетного підводного човна. Про це повідомляли італійські інтернет-ресурси.

За оцінками військово-морських експертів, мова може йти про такі варіанти:

а) атомний підводний човен з крилатими ракетами 266 Orel (nuclear-powered cruise missile submarine SSGN, рroject 949AM 7 Antey modernized, NATO codename Oscar II) Північного флоту РФ.

Цей варіант можливий тому, що інших боєготових ракетних кораблів для місії на заміну ракетному крейсеру Marshal Ustinov у ВМФ РФ наразі немає. Цей АПЧ було модернізовано в 2017 під ракети "Онікс" з підводним стартом. Крім того, 25/08/2022 до Середземного моря увійшов танкер саме Північного флоту РФ Akademik Pashin (NF), який фактично замінив танкер Північного флоту Vyazma (NF), хоча з бойових кораблів Північного флоту в Середземному морі залишився лише ракетний фрегат 431 Admiral Kasatonov

б) дизельний підводний човен з крилатими ракетами 602 Magadan (conventional attack submarines Improved Kilo-class) Тихоокенського флоту РФ.

Цей варіант можливий тому, що цей підводний човен, що був побудований на заводі "Адмиралтейские верфи" в С-Петербурзі і в жовтні 2021 року офіційно переданий Тихоокеанському флоту, залишався в Балтійському морі і ще не переходив до місця постійного базування в Петропавловську-Камчатському. Не можна виключати також, що в цьому разі йдеться про майбутню ротацію одного з 2-х підводних човнів Чорноморського флоту аналогічного класу, що перебувають в Середземному морі з 2021 року та вимагають ремонту на верфах в Балтійському морі.

Отже, підтверджений склад корабельного угруповання ВМФ РФ в Середземному морі станом на 15 вересня 2022 включає 10 кораблів (7 з яких ракетні) та 4 допоміжних судна.

В разі офіційного підтвердження перебування в Середземному морі ще одного ракетного підводного човна загальна кількість кораблів зміниться з 10 на 11, а кількість ракетних кораблів – з 7 на 8.

Можна прогнозувати, що найближчим часом ВМФ РФ продовжить ротацію своїх інших кораблів в Середземному морі.

* * *

Перелік ракетних військових кораблів РФ в Середземному морі станом на 15/09/2022:

 1. ракетний крейсер (011) Varyag, флагманський корабель Тихоокеанського флоту РФ (PF), за класифікацією НАТО – missile cruiser Slava-class

 2. ракетний фрегат (494) Admiral Grigorovich, Чорноморський флот РФ (BSF), guided missile frigate Krivak V-class

 3. великий протичовновий корабель (564) Admiral Tributs, Тихоокеанський флот РФ (PF), guided-missile destroyer Udaloy-class

 4. ракетний фрегат (431) Admiral Kasatonov, Північний флот РФ (NF), Admiral Gorshkov class frigate

 5. ракетний корвет (626) Orekhovo Zuevo, Чорноморський флот РФ (BSF), guided missile corvette Buyan-M-class

 6. ракетний підводний човен (261) Novorossiysk, Чорноморський флот РФ (BSF), conventional attack submarines Improved Kilo-class

 7. ракетний підводний човен (265) Krasnodar, Чорноморський флот РФ (BSF), conventional attack submarines Improved Kilo-class

 8. Вимагає офіційного підтвердження перебування в Середземному морі ще одного ракетного підводного човна: або 266 Orel (nuclear-powered cruise missile submarine SSGN, рroject 949AM 7 Antey modernized, NATO codename Oscar II) Північного флоту РФ або 602 Magadan (conventional attack submarines Improved Kilo-class) Тихоокенського флоту РФ.

Табл. 1. Перебування військових кораблів Чорноморського та інших флотів РФ в Середземному морі на 14 вересня 2022

 • Жовтий колір клітинки – перебування в Середземному морі,
 • Блакитний колір клітинки – кораблі, що прибули до Середземного моря в серпні 2022
 • чорний колір шрифту – дата прибуття до Середземного моря,
 • червоний колір шрифту – дата виходу з Середземного моря,
 • PF – Тихоокеанський флот РФ,
 • NF – Північний флот РФ,
 • BSF – Чорноморський флот РФ,
 • BF – Балтійський флот РФ.
 

November
2021

December
2021

January
2022

February
2022

July
2022

August
2022

September
2022

Guided Missile Cruiser

         

 

 

011 Varyag (PF)

The Pacific Ocean

The Indian Ocean

 

02.02.2022

 

 

(1)

055 Marshal Ustinov
(NF)

 

The Arctic Ocean

 

07.02.2022

 

24.08.2022

 

Guided Missile Frigate
/ destroyers

         

 

 

494 Admiral Grigorovich
(BSF)

28.10.2021

       

 

(2)

564 Admiral Tributs
(PF)

The Pacific Ocean

The Indian Ocean

 

02.02.2022

 

 

(3)

626 Vice-Admiral Kulakov, (NF)

 

The Arctic Ocean

 

07.02.2022

 

25.08.2022

 

431 Admiral Kasatonov, (NF)

 

The Arctic Ocean

 

07.02.2022

 

 

(4)

Guided Missile Corvette

         

 

 

626 Orekhovo Zuevo (BSF)

 

The Black Sea

21.01.2022

   

 

(5)

Nuclear-powered
cruise missile submarine
         

 

 

K-266 Orel (NF) (???)

 

 

 

 

The Arctic Ocean

27.08.2022

(6)

Conventional
cruise missile submarine
             

261 Novorossiysk (BSF)

2021

       

 

(7)

265 Krasnodar (BSF)

21.10.2021

       

 

(8)

Patrol Corvette

         

 

 

         

 

 

Landing Ship

         

 

 

         

 

 

Minesweeper

         

 

 

659 (new #466) Vladimir
Emelyanov (BSF)

 

The Black Sea

22.01.2022

   

 

(9)

Anti-Saboteur Boat

         

 

 

840 Kadet (BSF)

07.11.2021

       

 

(10)

Intelligence ship

         

 

 

Kildin (BSF)

08.10.2021

     

out 21.07.2022

The Baltic Sea

 

Vasiliy Tatishchev (BF)

 

The Baltic Sea

20.01.2022

 

 

 

(11)

Auxiliary ship

         

 

 

Vice Admiral Paromov (BSF)

03.10.2021

     

out 21.07.2022

The Baltic Sea

 

Boris Butoma (PF)

The Pacific Ocean

Indian Ocean
from the Suez Canal

 

02.02.2022

 

 

(12)

Vyazma (NF)

 

The Arctic Ocean

 

06.02.2022

 

25.08.2022

 

Akademik Pashin (NF)

 

The Arctic Ocean

 

 

 

25.08.2022

(13)

PM-82 (BF)

 

The Baltic Sea

 

27.02.2022

 

 

(14)

Tugboat

         

 

 

Sergey Balk (BSF)

  The Black Sea

23.01.2022

   

 

(15)

 

Довідково:

Формування в лютому 2022 року величезної "Середземноморської ескадри" ВМФ РФ за рахунок кораблів Північного, Балтійського та Тихоокеанського флотів РФ дозволило Чорноморському флоту повернути велику кількість кораблів до Чорного моря за декілька днів (тижнів) до дня нападу РФ на Україну.

У тому числі РФ перебазувала з Середземного до Чорного моря 7 десантних кораблів, включно з 6 великими десантними кораблями Північного та Балтійського флотів.

Таким чином, на початок великої війни 24/02/2022 РФ вдалося сформувати в Чорному морі безпрецедентне угруповання великих десантних кораблів (ВДК). Номінально воно складало на той час 13 одиниць – 6 "гостей" та 7 ВДК ЧФ РФ (один з них в ремонті). Саме за рахунок цього в РФ з'явилася можливість демонструвати десантні операції в Чорному морі та реалізовувати їх в Азовському морі. Однак та обставина, що РФ не вдалося перебазувати до Чорного моря додаткові потужні ракетні надводні кораблі, поставило під велике питання ефективність можливої десантної операції на українському узбережжі Чорного моря. Наразі один з ВДК Чорноморського флоту потоплений українськими військовими ще 2 серйозно пошкоджені та перебувають в тривалому ремонті.

Табл. 2. Перебазування кораблів Чорноморського та інших флотів РФ з Середземного моря до Чорного наприкінці 2021 – початку 2022 року

 

November
2021

November
2021

December
2021

December
2021

December
2021

January
2022

February
2022

February
2022

Guided Missile Corvette

 

 

 

 

 

 

 

 

609 V. Volocheck (BSF)

05.10.2021

 

 

 

 

 

01.02.2022

The Black Sea

Conventional attack submarines

 

 

 

 

 

 

 

 

237 Rostov na Donu (BSF)

2021

 

 

 

 

 

13.02.2022

The Black Sea

Patrol Corvette

 

 

 

 

 

 

 

 

375 Dmitriy Rogachev (BSF)

26.10.2021

 

 

 

 

 

16.02.2022

The Black Sea

Landing Ship

 

 

 

 

 

 

 

 

148 Orsk (BSF)

20.11.2021

 

08.12.2021

17.12.2021

27.12.2021

13.01.2022

24.01.2022

The Black Sea

158 Tsezar Kunikov (BSF)

03.11.2021

14.11.2021

08.12.2021

 

 

 

???

The Black Sea

130 Korolev (BF)

Black Sea

22.11.2021

The Baltic Sea

 

26.01.2022

08.02.2022

102 Kaliningrad (BF)

Black Sea

 

 

 

 

 

26.01.2022

08.02.2022

127 Minsk (BF)

Black Sea

22.11.2021

 

 

 

 

26.01.2022

08.02.2022

117 Petr Morgunov (NF)

 

 

The Arctic Ocean

 

 

27.01.2022

09.02.2022

012 Olenegorskiy Gornyak (NF)

 

 

 

 

 

 

27.01.2022

09.02.2022

016 Georgiy Pobedonosets (NF)

 

 

 

 

 

 

27.01.2022

09.02.2022

Minesweeper

 

 

 

 

 

 

 

 

911 Ivan Golubets (BSF)

23.11.2021

 

 

 

 

 

 

The Black Sea

908 Vice-Admiral Zakharin (BSF)

07.11.2021

 

 

 

 

 

03.02.2022

The Black Sea

631 Georgiy Kurbatov (BSF)

 

 

Passage from the Baltic Sea

07.01.2022

 

The Black Sea

Anti-Saboteur Boat

 

 

 

 

 

 

 

 

844 Pavel Silaev (BSF)

22.11.2021

 

 

 

 

 

 

The Black Sea

Intelligence ship

 

 

 

 

 

 

 

 

Epron (BSF)

 

 

 

 

 

15.01.2022

 

17.02.2022

Tugboat

 

 

 

 

 

 

 

 

SB 742 (BSF)

 

 

18.12.2021

 

     

The Black Sea

MB 304 (BSF)

07.11.2021

22.11.2021

08.12.2021

 

 

 

03.02.2022

The Black Sea

Spasatel Vasily Bekh (BSF)
потоплений

21.10.2021

 

 

 

 

07.01.2022

 

The Black Sea

Vsevolod Bobrov (BSF)

 

 

Passage from the Baltic Sea

07.01.2022

 

The Black Sea

* * *

Ця публікація створена за підтримки Європейського Союзу (European Union in Ukraine). Зміст публікації є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу

Ще на цю тему