ЄС не планує розділяти Східне партнерство на саміті попри появу «асоційованого тріо»

09:20 14.12.2021

Європейський Союз планує зберегти єдність формату «Східного партнерства» (СхП) попри прохання держав-партнерів про чіткіше виділення «асоційованого тріо» в окремий формат.

Як повідомляє «Європейська правда», про це заявили журналістам у Брюсселі кілька високопосадовців ЄС, залучених до організації саміту, які спілкувалися на умовах анонімності.

У Брюсселі переконують, що вважають збереження Східного партнерства вигідним Києву. «Це в інтересах всіх шести країн - тримати групу разом. І крім того, це в інтересах України, яка є лідером «тріо», зберігати лідерство у ширшому форматі», - пояснив один з представників Єврокомісії.

Як відомо, формат Східне партнерство був створений у 2009 році для шести держав на схід від ЄС – України, Білорусі, Молдови, Грузії, Вірменії та Азербайджану. Однак прагнення держав «шістки» виявилися різними, і з часом відмінність посилилася. Зараз Білорусь взагалі призупинила співпрацю з Брюсселем; Вірменія та Азербайджан виключають підписання Угод про асоціацію і не ведуть співпраці одне з одним.

Попри це, у ЄС також кажуть, що збереження цілісного формату СхП дає можливість іншим державам приєднатися до більш просунутої трійці – України, Молдови та Грузії.

«Це дозволить тим, хто хоче прогресувати швидше – робити це», - пояснив один з посадовців.

Співрозмовники у ЄС, утім, наголошують, що Євросоюз визнає існування «тріо» у рішенні саміту.

«Я чекаю, що там буде чітке посилання на тріо, і ми визнаємо право трьох партнерів прагнути зближення. Ставлення президентів Європейської ради та Єврокомісії до тріо очевидне… Ми будемо продовжувати брати участь у ініціативах тріо», - додав представник ЄС.
 

Ще на цю тему