Дізналися, як українські мобільні оператори готуються до можливого вторгнення

16:40 15.02.2022

Інфраструктура комунікацій – одна з найважливіших в Україні. Тому її пошкодження може бути однією з цілей під час можливого повномасштабного вторгнення Росії. Ще одна з загроз – кібератаки на компанії, що забезпечують зв'язок.

Liga.Tech спитала в українських мобільних операторів, як вони планують підтримувати свою роботу під час військових дій та як захищаються від кібератак.

Київстар
Київстар заявляє, що охорона мережі компанії здійснюється в штатному режимі цілодобово як своїми ресурсами, так і з допомогою приватних охоронних компаній. Вони охороняють персонал та активи Київстар. Всі ключові об’єкти компанії – офіси, комутаційні центри, склади, тощо – забезпечені повним комплексом технічної та фізичної охорони.

За законом України про критичну інфраструктуру у випадку оголошення режиму надзвичайного стану передбачено можливість встановлення особливих умов надання телеком-послуг. Це вирішує Держспецзв’язок. А безпосереднє керування мережами може здійснювати Національний центр оперативно-технічного керування мережами. Він може встановлювати особливий режим роботи чи охорони телеком мереж. У Київстарі зазначили, що готові взаємодіяти з усіма державними органами.

Мережа Київстар у разі необхідності може оперативно змінювати маршрутизацію трафіку через транзитні вузли, розташовані у різних містах України. Це дозволяє оператору зберегти функції мережі і поновлювати надання послуг, навіть якщо якісь із об’єктів телеком-інфраструктури не зможуть працювати, або будуть пошкоджені. 

Клієнтам компанія радить використовувати хмарні сервіси для зберігання та можливості поновлення даних. 

Vodafone
Як розповіли у Vodafone, у випадку введення військового стану контроль та керування українськими телекомунікаційними мережами передається Національному центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій, створеному на базі Держспецзв'язку. Вже відпрацьовано на спеціальних навчаннях алгоритми взаємодії між операторами та державними органами влади на випадок надзвичайних ситуацій різного характеру, а також дій з інформування населення.

В компанії підготували план додаткових заходів із виявлення та запобігання кіберзагроз для мереж. Зокрема, посилили зовнішній та внутрішній периметр компанії від можливих кібератак, провели низку професійних заходів щодо виявлення вразливостей та ризиків інформаційних систем компанії. Проведено також penetration-тести (на проникнення до мереж), придбано додаткове обладнання для реалізації заходів щодо кіберзахисту.

Фахівці Vodafone вже підготували та розіслали всім співробітникам групи компаній пам'ятки з кібербезпеки, нагадавши основні правила кібергігієни, а також організували повторне проходження тренінгів з інформаційної безпеки для всіх співробітників компанії. Співробітники інформаційної безпеки компанії провели низку зустрічей з представниками департаменту контррозвідки у сфері інформаційної безпеки СБУ щодо спільної координації дій щодо раннього виявлення та попередження кібератак.

lifecell
У lifecell зазначають, що за необхідності оператор може використовувати резервне обладнання та канали передачі даних для забезпечення роботи мережі. Це дозволяють дата-центри та основні підсистеми мережі, що побудовані з резервуванням каналів передачі даних, виходів в інтернет тощо. У компанії своїм головним пріоритетом називають безперервність надання послуг мобільного зв’язку та підкреслюють, що план BCР (Business Continuity Plan) постійно актуалізується.

Обладнання lifecell знаходиться в різних регіонах України, і у разі частково відключення в одних регіонах, функції обладнання відключеного регіону можуть дублюватись обладнанням в інших областях. Працездатність обладнання буде підтримуватись достатній час навіть в умовах порушення енергоживлення за допомогою дизель-генераторів.

Персонал, задіяний в управлінні мережею, в критичних ситуаціях може виконувати свої обов’язки віддалено. В разі настання особливого періоду lifecell радить абонентам слідкувати за повідомленнями державних уповноважених органів. 

Теми: