Україна звинуватила Росію у руйнації режиму «відкритого неба»

09:30 09.06.2021

Україна не вважає несподіваним вихід Росії з Договору з відкритого неба та однозначно засуджує його.

Про це йдеться в коментарі МЗС України щодо денонсації Російською Федерацією ДВН, передає УНН.

«Вихід Російської Федерації з Договору з відкритого неба (ДВН) не є несподіваним для України та решти держав-учасниць ДВН», — йдеться в коментарі МЗС.

Так, на думку дипломатів, у такий спосіб РФ довершує курс, свідомо розпочатий нею ще у середині 2000-х років: курс, спрямований на руйнацію всіх режимів, які сприяли військовій стриманості у Європі, обмежували розгортання ударних озброєнь та раптову широкомасштабну військову діяльність на євроатлантичному просторі.

Через руйнацію режимів контролю над озброєннями Росія створювала умови для прихованої підготовки раптових збройних агресій проти Грузії та України. Цей агресивний експансіоністський курс Росія продовжує і до цього часу, стверджують у міністерстві.

Зокрема, Росія припинила добросовісне виконання зобов’язань за ДВН та почала його грубо порушувати ще у 2008-2010 роках, здійснивши агресію проти Грузії. Внаслідок агресії частина окупованих грузинських територій була de-facto вилучена із зони застосування ДВН.

У 2014 році Росія окупувала Автономну Республіку Крим, Севастополь та окремі райони в Донецькій та Луганській областях, так само вилучивши їх з-під дії Договору.

«У цілому через загарбницькі дії РФ з зони застосування ДВН було вилучено понад 57 тисяч кв. км, у тому числі понад 44 тисячі кв. км ТОТ України. Це більше, ніж територія Словаччини, Данії, Естонії, Нідерландів або Бельгії», — заявили в МЗС.

Упродовж 2010-2020 років РФ також свідомо вдавалась до інших систематичних порушень з метою приховування своєї військової активності, змусивши США вийти з ДВН.

Зі слів дипломатів, Договір був використаний Москвою як засіб для легітимації результатів агресії та окупації українського Криму.

Тому саме Росія несе відповідальність за триваючу руйнацію режиму “відкритого неба” та ерозію міжнародної архітектури контролю над озброєнням, наголосили у дипвідомстві.

«Україна чітко визнає наріжну роль контролю над звичайними озброєннями у підтриманні міжнародного миру та безпеки. Наша держава залишається добросовісним та активним учасником всіх режимів контролю над озброєнням, невід’ємною складовою яких є Договір з відкритого неба. Цей Договір до цього часу залишався єдиним багатостороннім міжнародним договором у сфері контролю над озброєнням, який залишається чинним та охоплює держави по обидва боки Євро-Атлантики. Україна однозначно засуджує вихід Росії з Договору з відкритого неба», — сказано в коментарі.

15 січня цього року Росія оголосила про вихід з Договору з відкритого неба.

Напередодні Росія офіційно вийшла з договору з відкритого неба, Закон про вихід був підписаний 7 червня 2021 року президентом РФ Володимиром Путіним.

Договір передбачає встановлення «режиму відкритого неба» — можливість здійснення спостережних польотів держав-учасниць над територією одна одної з метою контролю та спостереження за військовою діяльністю, моніторингу кризових ситуацій тощо.

Ще на цю тему