Грецькі судновласники володіють 21% світового флоту і 59% флоту ЄС / Інфографіка

10:00 18.06.2022

Греція посилила статус лідера глобальної судноплавної галузі, зокрема грецькі судновласники володіють 5514 торговельними суднами проти 4901 минулого року і контролюють 21% світового дедвейту проти 19,4% рік тому. 

Про це свідчать дані щорічного звіту Союзу грецьких судновласників (Union Of Greek Shipowners — UGS) за 2021-2022 роки, пише видання Порти України.

Загальний дедвейт флоту у власності грецьких судновласників стабільно зростає, зокрема цього року показник збільшився на 45,8% проти 2014 року і навіть під час пандемії коронавірусу, тобто з 2019 року, зріс на 7,4%.

Найбільші держави-судновласники у 2011-2021 роках

Джерело: The annual report 2021-2022 of the Union of Greek Shipowners

У нестабільному глобальному середовищі судноплавство функціонує як маяк стабільності, реагуючи на безпрецедентні умови, з якими ми зіткнулися протягом останніх двох років через міжнародну кризу охорони здоров’я, а також через геополітичну кризу останніх місяців у Європі», — заявила у вступному слові президент UGS Меліни Травлос.

Комерційний флот, який належить грецьким судновласникам, перевозить вантажі між третіми країнами більш ніж на 98% своєї місткості, що робить його найбільшим транскордонним перевізником світу.

Грецькі судновласники володіють такими частками світового флоту:

 • 31,8% нафтових танкерів;
 • 25% балкерів;
 • 22,4% газовозів для перевезення зрідженого природного газу (ЗПГ);
 • 15,6% танкерів-хімовозів та продуктовозів;
 • 13,9% газовозів для перевезення зрідженого вуглеводневого газу (ЗВГ);
 • 9,3% контейнеровозів.

Як зазначається у звіті, грецький судноплавний сектор характеризується дуже великою кількістю приватних, переважно малих і середніх компаній, які щодня конкурують по всьому світу і мають гнучке адміністрування та управління. Грецькі судноплавні компанії займаються переважно трамповими балкерними перевезеннями. Більшість суден, задіяних у таких перевезеннях, працюють за договорами тайм-чартеру.

Структура флоту грецьких судновласників:

 • балкери — 46,94%;
 • нафтові танкери — 35,42%;
 • контейнеровози — 6,3%;
 • танкери-хімовози та продуктовози — 6,18%;
 • газовози для перевезення ЗПГ — 2,75%;
 • ролкери — 0,25%;
 • інші — 2,16%.

Флот грецьких судновласників становить 59% усього флоту, який належить судновласникам Євросоюзу. При цьому понад трьох чвертей флоту судновласників країн ЄС задіяно у трампових балкерних перевезеннях.

Держави-судновласники ЄС

Джерело: The annual report 2021-2022 of the Union of Greek Shipowners

Грецькі судновласники постійно інвестують у нові, енергоефективні судна та екологічне обладнання. Середній вік флоту становить 9,99 року при середньому світовому рівні 10,28 року.

Сумарна кількість замовлень грецьких судновласників на будівництво нового флоту становить 173 судна сумарним дедвейтом 17,3 млн тонн. Минулого року число замовлень становило 104 судна. Більше третини нафтових танкерів і майже одне із шести суден для перевезень ЗПГ, які зараз будуються у світі, отримають грецькі судновласники.

Структура замовлень грецьких судновласників на будівництво нового флоту

Джерело: The annual report 2021-2022 of the Union of Greek Shipowners

Частка замовлень грецьких судновласників на будівництво нового флоту

Джерело: The annual report 2021-2022 of the Union of Greek Shipowners

Грецькі судновласники постійно інвестують у великі судна, які демонструють більшу ефективність та екологічні переваги завдяки економії на масштабі, яку вони забезпечують. Із 2014 року зростання дедвейту грецького флоту значно перевищує зростання кількості суден.

Зростання дедвейту до кількості суден грецьких судновласників

Джерело: The annual report 2021-2022 of the Union of Greek Shipowners

Якщо 2014 року середній дедвейт судна грецьких судновласників становив 71,3 тис. тонн, сьогодні цей показник складає 86,3 тис. тонн, що майже вдвічі перевищує показник світового флоту, який становить 45 тис. тонн.

За даними UGS, 27,6% тоннажу грецьких судновласників відповідає глобальному стандарту Energy Efficiency Design Index 4, технічного показника IMO, який забезпечує покращену енергоефективність.

Під прапором Греції зареєстровано 647 суден сумарним дедвейтом 61,8 млн тонн. Грецький судноплавний реєстр за дедвейтом посідає друге місце у ЄС і восьме — у світі.

Майже 72% загального обсягу торгівлі ЄС з рештою світу припадає на морську торгівлю. Грецьке судноплавство стратегічно важливе для ЄС, оскільки є його основною транспортною ланкою в обслуговуванні імпортної та експортної торгівлі та має вирішальне значення для постачання енергоресурсів та інших важливих товарів на європейський ринок. ЄС імпортує 97% нафти та нафтопродуктів, майже 84% природного газу, при цьому 84% сирої нафти, 76% нафтопродуктів і 39% ЗПГ та ЗВГ транспортуються морем. Що також важливо, сектор трампових балкерних перевезень становить найбільшу частину морської торгівлі ЄС.

На національному рівні судноплавство є основним стратегічним сектором економіки Греції. Морський транспорт генерує більше 3% валової доданої вартості та майже 7% валового внутрішнього продукту (прямо й опосередковано), забезпечуючи 200 тис. робочих місць. Судноплавний сектор також генерує значний чистий приплив в економіку Греції. У 2021 році галузь забезпечила надходження понад €17 млрд до платіжного балансу країни, що перевищило рівень «доковідного» 2019 року і стало найвищим показником після 2008 року. Що також важливо, грецьке судноплавство генерує надходження до країни з різних регіонів світу.

Грецьке судноплавство, яке посідає перше місце в світі з майже 21% світового тоннажу і становить 59% флоту Євросоюзу, несе відповідальність за здійснення та підтримку ініціатив у інформуванні широкої громадськості про стратегічне значення галузі та необхідність визначення її пріоритетів політичними лідерами в усьому світі», — зазначила Травлос.

UGS підкреслює стратегічне значення грецького судноплавства для ЄС в контексті зростаючої конкуренції з боку країн Азії, які активно розвивають судноплавні потужності, завойовуючи все більшу частку світового ринку.

На початку червня 2022 року Clarksons Research оприлюднила аналіз, згідно з яким грецькі судновласники зберігають провідні позиції у світовому судноплавстві, володіючи 19% глобального дедвейту. За даними компанії, судновласникам країни належить 26% світового флоту танкерів і 22% світового флоту балкерів.