Розпочалася підготовка до переговорів ФРН та США щодо «Північного потоку–2», основна тема – Україна

16:41 15.02.2021

Предметні переговори між урядами Німеччини та США за проектом «Північний потік–2» поки не велися; вони почнуться після того, як будуть зайняті і затверджені важливі пости в американських міністерствах.

Проте обидві сторони сигналізували про готовність до компромісів, повідомила в понеділок газета Handelsblatt з посиланням на власні джерела, пише УНН.

«Тільки коли будуть названі і затверджені компетентними інститутами США контактні особи та колеги міністра економіки та енергетики Петера Альтмайера в новій американській адміністрації, тоді, зрозуміло, буде розпочато діалог», — відзначили виданню в Мінекономіки ФРН.

Зараз уряд Німеччини обговорює «пакетне рішення», яке б задовольнило Вашингтон і розвіяло його сумніви з приводу «Північного потоку–2», пише газета.

Значні розбіжності викликає вимога США заново провести переговори за договором про транзит російського газу в Європу через Україну. Це ж стосується в цілому і питання застосування до трубопроводу так званого механізму відключення, тобто припинення поставок газу по «Північному потоку–2» в разі скорочення Росією обсягів транспортованого через Україну газу.

У Німеччині готові обговорювати таку можливість, але відкидають автоматизм, до якого прагнуть США. У Берліні побоюються того, що в іншому випадку газопостачання ФРН буде занадто сильно залежати від України. «В остаточному підсумку не виключається, що (газовий) конфлікт спровокує не Москва, а Київ», — пише видання.

У зв’язку з цим уряд ФРН вважає можливим лише прийняти політичну заяву, в якій б говорилося про готовність влади Німеччини зупинити поставки по «Північному потоку–2», якщо Росія буде чинити усвідомлений тиск на Україну.

Однак і це викликає питання. У Берліні відзначають, що в разі отримання дозволу на експлуатацію «Північного потоку–2» його буде складно відкликати назад і Nord Stream 2 AG зможе зажадати від уряду ФРН відшкодування збитку за припинення поставок.

Handelsblatt констатує, що, як би там не було, конфронтаційна логіка в ситуації навколо «Північного потоку–2» в цілому зійшла нанівець, поступившись місцем готовності до компромісів з обох боків Атлантики. Берлін зараз прагне знайти рішення, яке б дозволило йому не втратити Росію і при цьому задовольнити вимоги США з приводу проекту, пише газета.

Раніше Handelsblatt повідомила, що Вашингтон вперше сигналізував про готовність почати діалог про зняття санкцій з «Північного потоку–2», але у відповідь спершу вимагає виконання ряду умов.

Зокрема, США хочуть, щоб питання реалізації газопроводу був пов’язаний з механізмом, який дозволить не допустити експлуатацію газопроводу в разі скорочення транзитних поставок через Україну. Тобто, згідно з вимогою США, поставки газу по «Північному потоку–2» можуть бути перервані, в разі якщо Москва спробує чинити тиск на Україну, скоротивши обсяги газу, підкреслює видання.

Ще на цю тему