The Presence of NATO Non-Black Sea States’ Warships in the Black Sea in 2013-2021 / The Database

 

Istanbul, September 6, 2014. Spanish missile frigate ESPS AlmlranteJuan De Borbon (F102) is crossing the Bosphorus en route to the Black Sea. Photo by Cem Devrim Yaylali, turkishnavy.net, specially for BlackSeaNews.

The Monitoring Group of the Black Sea Institute of Strategic Studies and BlackSeaNews publishes the database «The Presence of NATO Non-Black Sea States’ Warships in the Black Sea in 2013-2021». Subsequent visits by NATO non-Black Sea states’ ships to the Black Sea will be added to this database.

#

Country

Name

Dates

Ports

Notes

 

2013

 

01

France

FS Jean Bart
(D 615)

22.04–30.04.13

Novorossiysk (23-26.04), Varna (27 – 29.04)

Guided missile frigate

02

Poland

ORP Wodnik
(251)

17.06–22.06.13

Varna (18 – 21.06)

Training ship

03

Spain

ESPS Blas de Lezo
(F 103)

06.07–24.07.13

Varna (05 – 11.07, 14 – 16.07), Odesa (20.07 – 23.07)

Guided missile frigate

04

Greece

HS Aittitos
(Р 268)

04.07–17.07.13

Varna (05 – 11.07, 14 – 16.07)

Gunboat

-

Brazil

BNS Constituicao
(F 42)

24.07–30.07.13

Sevastopol (25 – 29.07)

Frigate

05

USA

USS Bulkeley
(DDG 84)

04.08–14.08.13

Sevastopol (06.08 – 09.08), Batumi (10 – 13.08)

Guided missile destroyer

-

Brazil

BNS Brasil
(U 27)

09.08–18.08.13

Varna (10 – 14.08)

Training frigate / Навчальний фрегат

06

Germany

FGS Rottweil
(M 1061)

26.08–14.09.13

Sevastopol (29.08 – 02.09), Batumi (05 – 09.09), Trabzon (11 – 12.09)

Minesweeper

07

Germany

FGS Mosel
(A 512)

26.08–14.09.13

Sevastopol (29.08 – 02.09), Batumi (05 – 09.09), Trabzon (11 – 12.09)

Replenishment ship

-

Pakistan

PNS Aslat
(F 254)

16.10–22.10.13

Novorossiysk (17 – 21.10)

Frigate

08

USA

USS Mount Whitney
(LLC 20)

04.11–20.11.13

Burgas (05 – 08.11), Batumi (10 – 13.11), Constanta (15 – 19.11)

The flagship of the 6th US Navy Fleet

 

2014

 

01

USA

USS Mount Whitney
(LLC 20)

05.02 -24.02.14

 

The flagship of the 6th US Navy Fleet

02

USA

USS Taylor
(FFG 50)

05.02–09.03.14

Samsun (12.02 – 07.03)

Frigate

03

USA

USS Truxtun
(DDG 103)

07.03–21.03.14

Constanta (08 – 12.03), Varna (13 – 16.03)

Guided missile destroyer

04

France

FS ALIZE
(A 645)

27.03–12.04.14

Varna (28.03 – 08.04), Constanta (09 – 11.04)

DGSE diving support

05

USA

USS Donald Cook
(DDG 75)

10.04–24.04.14

Constanta (14 – 17.04)

Guided missile destroyer

06

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

10.04–30.04.14

Constanta (12 – 16.04), Batumi (25 – 27.04)

Large reconnaissance ship

07

USA

USS Taylor
(FFG 50)

22.04–12.05.14

Constanta (28 – 30.04), Poti (08 – 10.05)

Frigate

08

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

14.05–29.05.14

Varna (15.04 – 19.05)

Large reconnaissance ship

09

USA

USS Vella Gulf
(CG 72)

23.05–12.06.14

Varna (30.05 – 02.06), Constanta (03 – 06.06)

Missile cruiser

10

France

FS Surcouf
(F 711)

28.05–17.06.14

Constanta (06 – 11.06)

Guided missile frigate

11

Italy

ITS Elettra
(A 5340)

15.06–04.07.14

Samsun (02 – 03.07)

Reconnaissance ship

12

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

16.06–06.07.14

Varna (24 – 26.06), Batumi (28.06 – 02.07)

Large reconnaissance ship

13

Poland

ORP Wodnik
(251)

24.06–29.06.14

Constanta (25 – 28.06)

Training ship

14

Greece

HS Machitis
(P 266)

03.07–13.07.14

Burgas (04 – 09.07, 12 – 12.07)

Gunboat

15

United Kingdom

HMS Chiddingfold
(M 37)

03.07–23.07.14

Burgas (04 – 09.07, 12 – 14.07), Constanta (17 – 21.07)

Minesweeper

16

Italy

ITS Aviere
(F 583)

03.07–23.07.14

Burgas (04 – 09.07, 12 – 14.07), Constanta (17 – 21.07)

Frigate

17

Italy

ITS Rimini
(М 5561)

03.07–23.07.14

Burgas (04 – 09.07, 12 – 14.07), Constanta (17 – 21.07)

Minesweeper

18

France

FS Surcouf
(F 711)

04.07–24.07.14

Batumi (08 – 12.07, 18 – 21.07)

Guided missile frigate

19

USA

USS Vella Gulf
(CG 72)

07.07–14.07.14

Burgas (08 – 09.07)

Missile cruiser

20

USA

USS Vella Gulf
(CG 72)

06.08–26.08.14

Constanta (11 – 14.08, 15.08), Batumi (18 – 20.08), Constanta (22 – 25.08)

Missile cruiser

21

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

16.08–05.09.14

Constanta (17 – 19.08), Batumi (26 – 30.08)

Large reconnaissance ship

22

USA

USS Ross
(DDG 71)

03.09–12.09.14

Constanta (05 – 07.09)

Guided missile destroyer

23

France

FS Commandant Birot
(F 796)

03.09–23.09.14

Batumi (06 – 08.09), Trabzon (09.09, 16 – 19.09)

Corvette

24

Canada

HMCS Toronto
(F 333)

06.09–25.09.14

Constanta (12 – 15.09), Varna (19 – 22.09)

Frigate

25

Spain

ESPS Almirante Juan De Borbon
(F 102)

06.09–25.09.14

Constanta (12 – 15.09), Varna (19 – 22.09)

Guided missile frigate

26

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

20.09–10.10.14

Batumi (26 – 30.09)

Large reconnaissance ship

27

USA

USS Cole
(DDG 67)

10.10–30.10.14

Constanta (21 – 23.10)

Guided missile destroyer

28

USA

USS Mount Whitney
(LLC 20)

11.10–28.10.14

Batumi (14 – 18.10), Constanta (20 – 23.10), Burgas (24 – 27.10)

The flagship of the 6th US Navy Fleet

29

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

17.10–30.10.14

 

Large reconnaissance ship

30

USA

USS Ross
(DDG 71)

04.11–09.11.14

 

Guided missile destroyer

31

USA

USS Donald Cook
(DDG 75)

26.12–14.01.15

Constanta (30.12 – 04.01.15)

Guided missile destroyer

 

2015

 

01

USA

USS Donald Cook
(DDG 75)

26.12–14.01.15

Constanta (30.12 – 04.01.15), Varna (08 – 10.01)

Guided missile destroyer

02

USA

USS Cole
(DDG 67)

08.02–22.02.15

Constanta (09 – 12.02), Varna (20.02)

Guided missile destroyer

03

USA

USS Vicksburg
(CG 69)

04.03–21.03.15

Varna (08 – 10.03), Constanta (13 – 16.03)

Missile cruiser

04

Germany

FGS Spessart
(A 1442)

04.03–21.03.15

Varna (07 – 10.03), Constanta (13 – 16.03)

Replenishment oiler

05

Canada

HMCS Fredericton
(FFH 337)

04.03–21.03.15

Varna (07 – 10.03), Constanta (13 – 16.03)

Frigate

06

Italy

ITS Aliseo
(F 574)

04.03–21.03.15

Varna (07 – 10.03), Constanta (13 – 16.03)

Frigate

07

France

FS La Fayette
(F 710)

24.03–31.03.15

Odesa (26 – 30.03)

Guided missile frigate

08

USA

USS Jason Dunham
(DDG 109)

03.04–14.04.15

Varna (04 – 05.04), Constanta (11.04)

Guided missile destroyer

-

China

ROCS Linyi (547)

04.05–14.05.15

Novorossiysk (08 – 12.05)

Guided missile frigate

-

China

ROCS Wei Fang (550)

04.05–14.05.15

Novorossiysk (08 – 12.05)

Guided missile frigate

09

USA

USS Ross
(DDG 71)

23.05–03.06.15

Constanta (24 – 25.05)

Guided missile destroyer

10

USA

USS Laboon
(DDG 58)

21.06–01.07.15

Batumi (28 – 29.06)

Guided missile destroyer

11

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

21.06–05.07.15

Batumi (30.06 – 03.07)

Large reconnaissance ship

12

Portugal

PNS D. Francisco De Almeida
(F 334)

04.07–24.07.15

Varna (05 – 08.07, 10 – 13.07), Constanta (17 – 20.07)

Guided missile frigate

13

Netherlands

HNLMS Tromp
(F 803)

04.07–24.07.15

Varna (05 – 08.07, 10 – 13.07), Constanta (17 – 20.07)

Guided missile frigate

14

USA

USS Porter
(DDG 78)

05.07–17.07.15

Varna (06 – 08.07, 10 – 13.07)

Guided missile destroyer

15

Greece

HS Aittitos
(Р 268)

07.07–12.07.15

Varna (10 – 11.07)

Gunboat

16

Greece

HS Daniolos
(P68)

16.07–25.07.15

Constanta (17 – 20.07, 23 – 24.07)

Missile Boat

17

Greece

HS Rodos
(L 177)

31.07–10.08.15

Varna (01 – 04.08), Constanta (06 – 09.08)

Tank Landing Ship

18

USA

USS Donald Cook
(DDG 75)

28.08–13.09.15

Odesa (31.08 – 08.09)

Guided missile destroyer

19

USA

USS Porter
(DDG 78)

06.10–26.10.15

Odesa (09 – 11.10), Batumi (20 – 23.10)

Guided missile destroyer

20

United Kingdom

HMS Duncan
(D 37)

07.11–15.11.15

Constanta (08 – 11.11), Burgas (12 – 14.11)

Guided missile destroyer

21

USA

USS Ross
(DDG 71)

03.12–17.12.15

Varna (04 – 05.12)

Guided missile destroyer

 

2016

 

01

Spain

ESPS Tambre
(М 33)

08.02–28.02.16

Batumi (12 – 15.02), Burgas (18 – 24.02)

Minesweeper

02

Canada

HMCS Fredericton
(FFH 337)

31.03–20.04.16

Varna (01 – 05.04), Constanta (08–11.04, 16–19.04)

Frigate

03

France

FS Jean Bart
(D 615)

18.05–24.05.16

Constanta (19–23.05)

Guided missile frigate

04

USA

USS Porter
(DDG 78)

06.06–18.06.16

Varna (08 – 10.06), Constanta (10 – 13.06)

Guided missile destroyer

05

Greece

HS Grigoropoulos
(P 70)

07.07–18.07.16

Burgas (08 – 12.07, 15–17.07)

Corvette

06

Spain

ESPS Turia
(М 33)

07.07–27.07.16

Burgas (08 – 12.07, 15–17.07), Constanta (18 – 20.07, 22–26.07)

Minesweeper

07

Canada

HMCS Charlottetown
(FFH 339)

18.07–05.08.16

Constanta (22 – 26.07)

Frigate

08

Poland

ORP General Tadeusz Kosciuszko (273)

18.07–05.08.16

Constanta (22 – 26.07)

Frigate

09

USA

USS Whidbey Island
(LSD 41)

21.07–03.08.16

Odesa (23 – 26.07, 30.07), Constanta (31.07 – 02.08)

Dock landing ship 

10

USA

USS Ross
(DDG 71)

22.07–31.07.16

Odesa (23 – 26.07, 30.07)

Guided missile destroyer

11

Greece

HS Prometheus
(А 374)

04.08–11.08.16

Constanta (05 – 09.08)

Replenishment oiler

-

Italy

ITS Palinuro (A 5311)

08.08–20.08.16

Varna (10 – 13.08), Odesa (15 – 19.08)

Training ship 

12

France

FS Premier-Maitre L'Her
(F 792)

06.10–22.10.16

Constanta (07 – 10.10), Varna (12 – 15.10), Batumi (17 – 20.10)

Corvette

13

USA

USS Mount Whitney
(LLC 20)

10.10–23.10.16

Batumi (12 – 15.10), Constanta (17 – 21.10)

The flagship of the 6th US Navy Fleet

14

USA

USS Carney
(DDG 64)

26.10–30.10.16

Constanta (25 – 26.10)

Guided missile destroyer

-

Pakistan

PNS Almagir (F 260)

03.12–11.12.16

Novorossiysk (06 – 09.12)

Frigate

 

2017

 

01

Spain

ESPS Almirante Juan De Borbon
(F 102)

31.01–19.02.17

Constanta (03 – 06.02), Varna (10–13.02), Samsun (15–18.02)

Guided missile frigate

02

Canada

HMCS St. John’s
(FFG 340)

31.01–20.02.17

Constanta (03 – 06.02), Varna (10–13.02), Samsun (15–18.02)

Guided missile frigate

03

USA

USS Porter
(DDG 78)

02.02–11.02.17

Constanta (03 – 06.02)

Guided missile destroyer

04

Greece

HS Evropi
(M 62)

04.03–16.03.17

Constanta (05 – 08.03, 13–15.03)

Minesweeper

05

Poland

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki
(511)

04.03–24.03.17

Constanta (05 – 08.03, 14–15.03), Odesa (17–20.03)

Replenishment oiler

06

Germany

FGS Rottweil
(M 1061)

04.03–24.03.17

Constanta (05 – 08.03, 14–15.03), Odesa (17–20.03)

Minesweeper

07

Spain

ESPS Duero
(M 35)

04.03–24.03.17

Constanta (05 – 08.03, 13–15.03), Odesa (17–20.03)

Minesweeper

08

France

FS La Fayette
(F 710)

16.03–05.04.17

Varna (18 – 22.03), Constanta (24 – 27.03), Odesa (31.03–04.04)

Guided missile frigate

09

USA

USS Carter Hall
(LSD 50)

17.03–22.03.17

 

Dock landing ship

10

United Kingdom

HMS Daring
(D 32)

24.04–29.04.17

Constanta (25 – 27.04), Varna (27 – 29.04)

Guided missile destroyer

11

USA

USS Oscar Austin
(DDG 79)

05.05–21.05.17

Constanta (11 – 12.05), Varna (15 – 20.05)

Guided missile destroyer

12

USA

USS Carney
(DDG 64)

08.07–24.07.17

Odesa (10–13.07, 14–18.07, 21–22.07)

Guided missile destroyer

13

USA

USS Hue City
(CG 66)

08.07–29.07.17

Odesa (10–13.07, 14–18.07, 21–22.07)

Guided missile destroyer

14

Greece

HS Anthypoploiarchos Ritsos
(P 71)

13.07–24.07.17

Varna (14 – 18.07)

Missile Boat

15

United Kingdom

HMS Duncan
(D 37)

13.07–01.08.17

Varna (14 – 18.07), Odesa (24 – 27.07), Constanta (29 – 31.07)

Guided missile destroyer

16

France

FS Chevalier Paul
(D 621)

17.07–23.07.17

Odesa (04 – 07.09), Varna (08 – 11.09)

Guided missile frigate

17

USA

USS Porter
(DDG 78)

18.08–01.09.17

Constanta (22 – 24.08)

Guided missile destroyer

18

Italy

ITS De La Penne
(D 560)

01.09–12.09.17

Odesa (04 – 07.09), Varna (08 – 11.09)

Guided missile destroyer

19

France

FS Guepratte
(F 714)

19.11–09.12.17

Batumi (23–26.11), Odesa (30.11 – 03.12), Constanta (05 – 08.12)

Guided missile frigate

20

USA

USS James Williams
(DDG 95)

26.11–09.12.17

Odesa (29.11 – 02.12)

Guided missile destroyer

 

2018

 

1

USA

USS Carney
(DDG 64)

05.01 – 13.01.18

Odesa (08-11.01)

Guided missile destroyer

2

United Kingdom

HMS Enterprise
(H 88)

24.01–13.02.2018

Sinop (26 – 29.01), Constanta (30.01 – 05.02), Burgas (09 – 12.02)

Hydrographic vessel 

3

United Kingdom

HMS Duncan
(D 37)

31.01–16.02.2018

Constanta (01 – 05.02), Varna (10 – 13.10)

Guided missile destroyer

4

USA

USS Ross
(DDG 71)

16.02–28.02.2018

Constanta (18 – 21.02)

Guided missile destroyer

5

USA

USS Carney
(DDG 64)

17.02–03.03.2018

Varna (18 – 22.02)

Guided missile destroyer

6

USA

USS Oak Hill
(LSD 51)

07.03–22.03.2018

Batumi (17 – 20.03)

Dock landing ship

7

Spain

ESPS Victoria
(F 82)

01.05–10.05.2018

Constanta (03 – 07.05)

Frigate

8

United Kingdom

HMS Duncan
(D 37)

01.05–19.05.2018

Constanta (03 – 07.05; 11 – 12.05), Poti (14 – 17.05)

Guided missile destroyer

9

USA

USS Porter
(DDG 78)

06.07–20.07.2018

Odesa (08 – 11.07, 14–18.07)

Guided missile destroyer

10

USA

USS Mount Whitney
(LCC 20)

07.07–19.07.2018

Odesa (08 – 11.07, 14–18.07)

The flagship of the 6th US Navy Fleet

11

France

FS Marne
(A 630)

11.07–27.07.2018

Burgas (12–17.07), Constanta (21–26.07)

Replenishment tanker 

12

Greece

HS Ypoploiarchos Daniolos
(P 68)

12.07–23.07.2018

Burgas (13–17.07; 20–22.07)

Missile Boat

13

Germany

FGS Rhein
(A 513)

12.07–01.08.2018

Burgas (13–17.07; 20–22.07), Odesa (23–26.07), Constanta (27–31.07)

Replenishment ship 

14

Netherlands

HNLMS De Ruyter
(F 804)

12.07–01.08.2018

Burgas (13–17.07; 20–22.07), Odesa (23–26.07), Samsun (28–31.07)

Guided missile Frigate

15

Italy

ITS Palinuro
(A 5311)

11.08–01.09.2018

Constanta (13 – 16.08), Batumi (23 – 26.08)

Training ship

16

USA

USS Carney
(DDG 64)

12.08–27.08.2018

Constanta (14 – 18.08), Batumi (23 – 26.08)

Guided missile destroyer

17

USA

USNS Carson City
(T-EPF-7)

15.08–30.08.2018

Poti (18.08; 22.08), Constanta (20.08; 24–27.08), Varna (27 – 29.08)

Spearhead-class expeditionary fast transport

18

Germany

FGS Rhein
(A 513)

30.10–18.11.2018

Batumi (02–05.11), Burgas (09–13.11, 15–17.11)

Replenishment ship

19

Spain

ESPS Turia
(M 34)

30.10–18.11.2018

Batumi (02–05.11), Burgas (09–13.11, 15–17.11)

Minesweeper

20

Greece

HS Evropi
(M 62)

08.11–19.11.2018

Burgas (09–13.11, 15–18.11)

Minesweeper

 

2019

 

1

United Kingdom

HMS Echo
(H87)

17.12–05.01.2019

Odesa (08 – 22.12), Constanta (23 – 27.12), Batumi (29.12 – 02.01)

Hydrographic vessel

2

USA

USS Fort McHenry
(LSD 43)

06.01–11.01.2019

Constanta (07 – 10.01)

Tank Landing Ship

3

USA

USS Donald Cook
(DDG 75)

19.01–28.01.2019

Batumi (21 – 25.01)

Guided missile destroyer

4

Germany

FGS Werra
(A 514)

19.02–09.03.2019

Varna (22–25.02)

Replenishment ship

5

USA

USS Donald Cook
(DDG 75)

19.02–01.03.2019

Odesa (25 – 27.02)

Guided missile destroyer

6

Spain

ESPS Tajo
(M 36)

03.03–09.03.2019

 

Minesweeper

7

France

FS Capricorne
(M 653)

21.03–01.04.2019

Odesa (23 – 26.03), Constanta (28 – 31.03)

Minesweeper

8

Netherlands

HNLMS Evertsen
(F 805)

28.03–17.04.2019

Trabzon (30–31.03), Poti (01–04.04), Constanta (06 – 08.04; 12.04–15.04)

Guided missile Frigate

9

Spain

ESPS Victoria
(F 81)

28.03–04.04.2019

Odesa (01 – 03.04)

Frigate

10

Canada

HMCS Toronto
(F 333)

28.03–17.04.2019

Odesa (01 – 03.04), Constanta (06 – 08.04; 12.04–15.04)

Frigate

11

Greece

HS Anthypoploiarchos Ritsos
(P71)

05.04–13.04.2019

Constanta (06 – 08.04)

Missile Boat

12

USA

USS Ross
(DDG 71)

14.04–28.04.2019

Varna (15–18.04), Batumi (21 – 25.04)

Guided missile destroyer

13

United Kingdom

HMS Echo
(H 87)

20.05–10.05.2019

Constanta (21 – 25.04), Batumi (30.04 – 03.05), Odesa (06 – 09.05)

Hydrographic vessel

14

USA

USNS Yuma
(T-EPF-8)

28.06–02.07.2019

Odesa (29 – 30.06)

Spearhead-class expeditionary fast transport

15

USA

USS Carney
(DDG 64)

29.06–14.07.2019

Odesa (30.06 – 02.07; 04–08.07)

Guided missile destroyer

16

Canada

HMCS Toronto
(F 333)

02.07–21.07.2019

Odesa (04 – 08.07), Varna (13–16.07; 19–21.07)

Frigate

17

United Kingdom

HMS Duncan
(D 37)

02.07–12.07.2019

Odesa (04 – 08.07)

Guided missile destroyer

18

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

03.07–22.07.2019

Constanta (16–21.07)

Large reconnaissance ship

19

Greece

HS Ypoploiarchos Grigoropoulos
(P70)

10.07–22.07.2019

Varna (11–16.07; 19–21.07)

Missile Boat

20

Italy

ITS Vesuvio
(A 5329)

11.07–31.07.2019

Varna (12–16.07; 20–22.07), Eregli (26–29.07)

Gasoline Tanker

21

France

FS Orion
(M 645)

11.07–22.07.2019

Varna (12–16.07; 20–21.07)

Minesweeper

22

USA

USNS Yuma
(T-EPF-8)

13.07–22.07.2019

Constanta (14–15.07), Poti (17.07), Varna (19–21.07)

Spearhead-class expeditionary fast transport

23

USA

USS Porter
(DDG78)

08.08–16.08.2019

Varna (09–11.08), Constanta (12 – 14.08)

Guided missile destroyer

24

USA

USNS Yuma
(T-EPF-8)

14.09–23.09.2019

(16.09), Odesa (19.09), Varna (20 – 22.09)

Spearhead-class expeditionary fast transport

25

USA

USS Porter
(DDG 78)

12.10–29.10.2019

Odesa (13–16.10), Batumi (22 – 25.10)

Guided missile destroyer

26

Italy

ITS Vesuvio
(A 5329)

21.10–06.11.2019

Batumi (25 – 30.10), Trabzon (01–03.11)

Gasoline Tanker

27

Italy

ITS Numana
(M 5557)

21.10–06.11.2019

Constanta (24 – 28.10; 04–05.11), Odesa (29.10–01.11; 02–03.11)

Minesweeper

28

Spain

ESPS Sella
(M 32)

21.10–06.11.2019

Constanta (24 – 28.10; 04–05.11), Odesa (29.10–01.11; 02–03.11)

Minesweeper

29

France

FS Commandant Birot
(F 796)

19.11–08.12.2019

Batumi (22–26.11), Odesa (28.11–01.12), Constanta (04–07.12)

Corvette

30

USA

USS Ross
(DDG 71)

15.12–28.12.2019

Constanta (16 – 20.12), Odesa (24 – 27.12)

Guided missile destroyer

 

2020

 

1

Germany

FGS Fulda
(M 1058)

24.01–04.02.2020

Varna (25 – 27.01), Eregli (31.01–03.02)

Minesweeper

2

USA

USS Ross
(DDG 71)

23.02–03.03.2020

Varna (27 – 29.02)

Guided missile destroyer

3

Canada

HMCS Fredericton
(F 337)

23.03–12.04.2020

Constanta (27 – 30.03), Samsun (05–06.04), Poti (07–09.04)

Frigate

4

Italy

ITS Virginio Fasan
(F 591)

23.03–12.04.2020

Constanta (27 – 30.03), Samsun (05–06.04), Poti (07–09.04)

Guided missile frigate

5

USA

USS Porter
(
DDG 78)

13.04–20.04.2020

 

Guided missile destroyer

6

USA

USS Porter
(DDG 78)

17.06–07.07.2020

Batumi (23–24.06; 01.07)

Guided missile destroyer

7

USA

USS Oak Hill
(LSD 51)

18.06–25.06.2020

 

Dock landing ship

8

Greece

HS Aliakmon
(A 470)

07.07–27.07.2020

Burgas (09–14.07; 17–20.07), Samsun (23–25.07)

Replenishment oiler

9

Italy

ITS Gaeta
(M 5554)

07.07–27.07.2020

Burgas (09–14.07; 17–20.07), Samsun (23–25.07)

Minesweeper

10

Spain

ESPS Tambre
(M 33)

07.07–27.07.2020

Burgas (09–14.07; 17–20.07), Samsun (23–25.07)

Minesweeper

11

Spain

ESPS Alvaro de Bazan
(F 101)

09.07–29.07.2020

Burgas (10–14.07; 17–19.07), Odesa (25–26.07)

Guided missile frigate

12

France

FS Var
(A 608)

18.07–26.07.2020

Constanta (22–25.07)

Tanker

13

USA

USS Porter
(DDG 78)

19.07–03.08.2020

 

Guided missile destroyer

14

France

FS Dupuy de Lome
(A 759)

06.09–25.09.2020

Constanta (12–16.09)

Large reconnaissance ship

15

USA

USS Roosevelt
(DDG 80)

15.09–02.10.2020

Varna (18 – 20.09)

Missile destroyer

16

United Kingdom

HMS Enterprise
(H 88)

16.09–04.10.2020

 

Hydrographic vessel

17

USA

USNS Yuma
(TEPF-8)

16.09–25.09.2020

Constanta (17.09), Poti (21–23.09)

Spearhead-class expeditionary fast transport

18

USA

USNS Carson City
(T-EPF-7)

30.09–07.10.2020

Poti (02.10), Constanta (05–06.10)

Spearhead-class expeditionary fast transport

19

United Kingdom

HMS Dragon
(D 35)

04.10–24.10.2020

Odesa (07–10.10; 10–12.10), Batumi (15–18.10), Constanta (21–23.10)

Guided missile destroyer

20

Spain

ESPS Duero
(M 35)

29.10–10.11.2020

Burgas (30.10–02.11; 05–09.11)

Minesweeper

21

Greece

HS Aliakmon
(A 470)

29.10–18.11.2020

Burgas (30.10–02.11; 05–09.11), Constanta (11–16.11)

Replenishment oiler

22

France

FS Orion
(M 645)

29.10–18.11.2020

Burgas (30.10–02.11; 05–10.11), Constanta (11–16.11)

Minesweeper

23

Italy

ITS Alghero
(M 5556)

29.10–18.11.2020

Burgas (30.10–02.11; 05–09.11), Constanta (11–16.11)

Minesweeper

24

USA

USS Donald Cook
(DDG 75)

23.11–02.12.2020

Varna (24 – 27.11)

Guided missile destroyer

 

2021

 

1

USA

USS Donald Cook
(DDG 75)

23.01–10.02.2021

Batumi (05–06.02)

Guided missile destroyer

2

USA

USNS Laramie
(T-AO-203)

25.01–08.02.2021

 

Replenishment ship

3

USA

USS Porter
(DDG 78)

28.01–10.02.2021

 

Guided missile destroyer

4

Greece

HS Evropi
(M 62)

25.02–06.03.2021

Constanta (26.02–01.03; 05.03)

Minesweeper

5

Spain

ESPS Tajo
(M 36)

25.02–18.03.2021

Constanta (26.02–01.03; 05–08.03), Odesa (10–14.03)

Minesweeper

6

Spain

ESPS Cristobal Colon
(F 105)

12.03–22.03.2021

Poti (15–18.03), Constanta (18–21.03)

Guided missile Frigate

7

Spain

ESPS Mendez Nunez
(F 104)

17.03–01.04.2021

Constanta (17–21.03; 26–27.03), Samsun (29–31.03)

Guided missile Frigate

8

Greece

HS Ypoploiarchos Kristallidis
(P 69)

19.03–27.03.2021

Constanta (19–21.03)

Missile Boat

9

USA

USS Monterey
(CG-61)

19.03–24.03.2021

Constanta (22–23.03)

Guided missile Cruiser

10

USA

USS Thomas Hudner
(DDG 116)

20.03–23.03.2021

 

Guided missile destroyer

11

USA

USS Hamilton
(WMSL 753)

27.04–14.05.2021

Batumi (04-06.05), Odesa (10-11.05)

US Coast Guard cutter

12

France

FS Commandant Birot
(F 796)

11.05–28.05.2021

Constanta (13–17.05), Varna (22–26.05)

Corvette

13

United Kingdom

HMS Trent
(Р224)

16.05–04.06.2021

Odessa (18–25.05; 27.05–02.06)

Patrol vessel

14

USA

USS Laboon
(DDG 58)

11.06–25.06.2021

Constanta (18–20.06)

Guided missile destroyer

15

United Kingdom

HMS Defender
(D 36)

14.06–02.07.2021

Odessa (18–22.06), Batumi (25–30.06)

Guided missile destroyer

16

Netherlands

HNLMS Evertsen
(F 805)

14.06–02.07.2021

Odessa (18–22.06), Constanta (26–30.06)

Guided missile Frigate

17

France

FS ALIZE
(A 645)

16.06–27.06.2021

Constanta (23–26.06)

DGSE diving support

18

USA

USS Ross
(DDG 71)

26.06–16.07.2021

Odessa (27–30.06; 02–06.07), Varna (11–14.07)

Guided missile destroyer

19

United Kingdom

HMS Trent
(Р 224)

28.06–17.07.2021

Odessa (02–06.07), Varna (11–14.07)

Patrol vessel

20

Italy

ITS Virginio Fasan
(F 591)

01.07–21.07.2021

Odessa (03–06.07), Varna (11–14.07)

Guided missile Frigate

21

Spain

ESPS Rayo
(P 42)

07.07–27.07.2021

Varna (09–14.07)

Patrol vessel

22

USA

USNS Yuma
(
T-EPF-8)

08.07–16.07.2021

Odessa (10–12.07), Batumi (14.07)

Spearhead-class expeditionary fast transport

23

Greece

HS Ypoploiarchos Daniolos
(P 68)

10.07–19.07.2021

Varna (11–14.07)

Missile Boat

24

Italy

ITS Luigi Durand de la Penne
(D 560)

18.08 - 26.08.2021

Varna (18 - 20.08), Odessa (22 - 24.06)

Guided missile destroyer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* * *

 


The monitoring is supported by the European program of the "Renaissance" International Fund. The views of the authors do not necessarily reflect the position of the position of the "Renaissance" International Fund.