Мін’юст хоче конфіскувати МГЗ у Миколаєві та інші підприємства Дерипаски

12:20 11.01.2023

Міністерство юстиції України подало позов до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) про стягнення у дохід держави активів російського олігарха Олега Дерипаски. 

Про це повідомила прес-служба міністерства, пише видання Порти України.

До Олега Дерипаски застосовано санкції як Україною, так і США, ЄС, Великою Британією, Польщею, Швейцарською Конфедерацією, Австралією та Новою Зеландією. Із отриманих відповідей на запити Мін’юсту та згідно з міжнародними санкціями вбачається, що підсанкційна особа є громадянином Росії, підтримує путінський режим, оскільки залучена до одержання вигоди від уряду Росії та виробництва бронетехніки, яка застосовується країною-агресором у війні проти України. Міністерством юстиції України зібрано достатню доказову базу для звернення до ВАКС щодо стягнення його активів в Україні у дохід держави”, — зазначила заступниця міністра юстиції Ірина Мудра.

Один із найбагатших російських олігархів, мільярдер та наближений до президента Росії Олег Дерипаска контролює або володіє значними частками груп компаній «Русал» (один із найбільших світових виробників алюмінію), «Базовий елемент», «Ен+ груп». Володіє військово-промисловою компанією, яка здійснює контроль над російськими підприємствами, що виготовляють бронетехніку, яку в подальшому збройні сили Росії використовують у війні проти України.

У процесі встановлення підстав на запити Мін’юсту отримано інформацію, що група металургійних підприємств «Об’єднана компанія «Русал» постачає алюмінієву продукцію російським підприємствам оборонного комплексу, які безпосередньо здійснюють розробку, виробництво і постачання для потреб російських збройних сил військової техніки, зброї та боєприпасів. При цьому частину алюмінієвої продукції виготовляють із сировини українського походження, а саме виробництва ТОВ «Миколаївський глиноземний завод» (МГЗ).

Міністерство юстиції вважає, що це достатні підстави для конфіскації усього українського майна Дерипаски:

  • ТОВ «Миколаївський глиноземний завод»,
  • ТОВ «Глухівський кар’єр кварцитів»,
  • ПрАТ «Хустський кар`єр»,
  • ПрАТ «Жежелівський кар`єр»,
  • ТОВ «Гуардон Україна»,
  • ТОВ «Компанія «Алюміній України»,
  • ТОВ «Сервісний центр «Металург»,
  • ТОВ «ЧАС ІТ»,
  • ТОВ «Охорона МГЗ»,
  • ТОВ «Центр обліку Миколаїв»,
  • Миколаївський благодійний фонд «Центр соціальних програм»,
  • ТОВ «Запоріжалюмінторг»,
  • АТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат»,
  • нежитлової нерухомості, техніки та ін.

У березні Перечинський районний суд Закарпатської області заарештував корпоративні права ТОВ «Миколаївський глиноземний завод», згодом Закарпатський апеляційний суд підтвердив відповідну судову ухвалу. Разом були арештовані гроші на рахунках Миколаївського глиноземного заводу в Ощадбанку, «Райффайзен Банку», МР Банку.

Арешти накладені у межах кримінального провадження щодо ухилення від сплати податків і розтрати майна в особливо великих розмірах менеджментом заводу. Досудове розслідування з 25 березня здійснює Національна поліція.

Миколаївський глиноземний завод — одне з найбільших у Європі підприємств кольорової металургії та єдиний виробник глинозему в Україні, що використовується для виробництва алюмінію. На початку 2000‑х контроль над підприємством отримав російський олігарх Олег Дерипаска.

Наприкінці лютого 2022 року МГЗ заявив про зупинку на рециркуляцію, згодом алюмінієвий гігант Rusal Олега Дерипаски повідомив на сайті Гонконзької фондової біржі, що тимчасово припинив виробництво на МГЗ.

У 2016 році Україна ввела санкції проти компаній Олега Дерипаски ОК «Русал» і пов’язаної з нею кіпрської Judson Trading Limited. Наступного року МГЗ повідомив, що «Русал» продав МГЗ сировинному трейдеру Glencore. Однак 2018 року стало відомо, що Олег Дерипаска залишив контроль над підприємством, зокрема як бенефіціар двох співвласників МГЗ — ТОВ «Компанія «Алюміній України» та ТОВ «Гуардон Україна».

До приватизації МГЗ структурним підрозділом підприємства був Дніпро-Бугський морський порт, через який завод забезпечується сировиною — імпортними бокситами.

Докладно про санкції можна дізнатися у Базі даних юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції України, Канади, Великобританії, ЄС та США у зв'язку з російською агресією проти України.
 

Ще на цю тему