Україна отримала офіційний статус у європейській енергомережі ENTSO-E

08:20 27.04.2022

Український оператор системи передачі - компанія "Укренерго", отримала офіційний статус члена-спостерігача в континентальному об’єднанні європейських операторів системної електроенергетичної мережі ENTSO-E. 

Про це повідомив керівник НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький за результатами підписання відповідної угоди, пише ZN.UA.

"Сьогодні, після унікального приєднання України до європейської енергосистеми посеред війни, ракетних обстрілів та кібератак, це можливість не лише доєднатися до всіх робочих процесів та систем ENTSO-E, але й побачити всіх європейських колег та партнерів та подякувати за їхню допомогу. Звісно, багаторічна підготовка та професіоналізм енергетиків були необхідною умовою приєднання України до європейської енергомережі. Але і підтримка кожного європейського оператора – безцінна, тому скористався нагодою подякувати кожному з них", - зазначив він.

Статус члена спостерігача дозволить НЕК "Укренерго" приєднатися до міжнародного об'єднання європейських операторів системи передачі.

Церемонія підписання відбулася у Варшаві. За словами Кудрицького, на церемонію спеціально прибула Єврокомісарка Кадрі Сімсон.

"Вона тут, щоб нагадати всім – незаконна та брутальна війна проти України впливає на всі сфери політики в Європі, на енергетику особливо. Вся Європа починає розуміти, що для Росії енергетика – це зброя, якою вона намагається шантажувати, тиснути, корумпувати. Але енергетика це й захист. Українська енергомережа готова стати елементом захисту від Росії", - зазначив очільник "Укренерго".

Він наголосив, що потенційна можливість експорту електрики вигідна і для європейців і для України.

"Це спільний бізнес, де ми разом сильніші й сильніші в протистоянні Росії. І який може принести мільярди українському бюджету, забравши ці гроші у Росії. Чесно, ефективно та прозоро. Саме тому українська енергосистема є частиною континентальної політики безпеки й політики безпеки, яку просуває український уряд. Ми, як оператор енергосистеми, зробимо все необхідне, щоб сприяти втіленню цієї політики в життя", - сказав Кудрицький.

Він також підкреслив, що стабільна робота України в європейській мережі, яку наші спеціалісти забезпечують вже більше місяця, відкриває унікальні можливості.

"Українська генерація може замінити частину корупційного та небезпечного імпорту газу з Росії до Європи. Український енергетичний мікс (енергія, що виробляється в Україні різними джерелами, від атомної генерації до альтернативної енергетики, - ред.) на 70% вже вуглецево нейтральний. Це означає, що наша енергія допомагатиме замістити енергію з викопних джерел, яка нагріває планету. І допоможе в переході на відновлювальні джерела, план якого однаково амбітний і для України, і для ЄС", - сказав очільник української компанії - оператора системи передачі.

Нагадаємо, приєднання до європейської ENTSO-E було заплановане на 2023-й рік.