Курбан Байрам: історія та традиції головного мусульманського свята

11:01 19.07.2021

З 19 по 23 липня мусульмани святкують одне з головних свят у році в ісламі — Курбан Байрам. Ці дні також називають святом жертвопринесення.

Щороку на 70 день після закінчення посту в місяць Рамадан, коли закінчується Хадж (Паломництво в Мекку), мусульмани всього світу кілька днів святкують Курбан Байрам.

У ці дні віруючі приносять в жертву тварин в пам’ять про пророка Ібрахіма (в християнстві Авраам), який збирався принести в жертву Богу свого сина Ісаака. Саме тому дні Курбан-Байрам також називають святом жертвопринесення.

Дати святкування постійно зсуваються відносно григоріанського календаря, оскільки мусульманський календар складається з 12 місячних місяців і містить близько 354 днів, що на кілька днів менше сонячного року. Цього року Курбан Байрам припадає на 20−23 липня, проте святкувати його почнуть ще ввечірі 19 липня.

Традиції

Підготовка до свята починається за 10 днів до його початку: мусульмани дотримуються посту. Вважається, що в ніч напередодні Курбан-Байраму Всевишній відповідає на молитви всіх своїх рабів, тому правовірним з вечора слід читати намаз.

Саме свято починається з повного обмивання, після якого слід одягнутися в чистий охайний одяг і, повторюючи по дорозі такбір, прославлення Аллаха, відправитися на святкову молитву і проповідь в мечеть.

Одним із головних ритуалів свята вважається особлива молитва, в ході якої потрібно принести в жертву барана, козу, корову або верблюда.

Кров повинна обов’язково збризнути землю, а не асфальт або щось інше, щоб віддати данину родючому грунту.

Якщо сім'ї дозволяє достаток, то в жертву варто принести одну козу або барана за одного члена сім'ї, або ж одну корову або верблюда за сім'ю до семи осіб.

У ці дні особливо важливим вважається святковий стіл. На ньому має бути багато м’ясних страв і не менше солодощів.

У ці дні за столом приймають будь-якого мусульманина, а також намагаються відвідати всіх родичів і знайомих, адже візити в Курбан Байрам вважаються благословенними і бажаними.

Ще на цю тему