Майдан закордонних справ: Світ за тиждень. 14-19 травня 2018 року

18:00 22.05.2018

Олег Бєлоколос
дипломат, експерт фонду «Майдан закордонних справ»

«Коли ж настане мир на Близькому Сході?» – після офіційного відкриття 14 травня в Єрусалимі перенесеного з Тель-Авіва посольства США та масштабних сутичок палестинців з ізраїльськими військовими на кордоні з Сектором Гази у вівторок, 15 травня, це гостре і, водночас, давнє питання знову турбує багатьох у світі.

При цьому переважна більшість міжнародних ЗМІ акцентує увагу на неабиякій ескалації ізраїльсько-палестинського конфлікту та жертвах чергової хвилі протистояння, уникаючи відповіді на інше, не менш гостре запитання: «Хто саме стоїть за організацією останніх протестів?».

Між тим наявна інформація дає підстави вважати, що головним ініціатором протестів є палестинська організація ХАМАС, що намагалася використати їх для отримання власних політичних дивідендів.

Наразі схоже на те, що обидві сторони конфлікту взагалі не готові до діалогу та протистояння силам, що хочуть зробити його нескінченним, або віддають перевагу постійним взаємним звинуваченням і претензіям. Очевидно, сьогодні потрібен справді спокійний, виважений та об’єктивний погляд на ізраїльсько-палестинський конфлікт. Можливо, тоді й з’явиться відповідь на запитання: «Коли ж настане мир на Близькому Сході?»...

18 травня американський сенат схвалив призначення першої жінки на пост директора Центрального розвідувального управління. За 61-річну Джину Гаспел проголосував 51 сенатор, проти – 43. Як відомо, її кандидатура раніше викликала чимало суперечок через підозри у причетності Гаспел до практики жорстких допитів підозрюваних у тероризмі.

Між тим, за наявними даними, Джина Гаспел є справжнім ветераном розвідки: більш ніж тридцять років своєї кар'єри в ЦРУ вона працювала під прикриттям, зокрема за кордоном.

Як наголосили ЗМІ, кандидатуру Джини Гаспел підтримали нинішня та колишня розвідувальні спільноти – її назвали ефективним лідером, здатним витримати тиск з боку адміністрації. Привітали це призначення і звичайні службовці – відомством керуватиме не аутсайдер, а людина, яка знає та розбирається у всіх деталях роботи управління.

18 травня відбувся візит канцлера Німеччини Анґели Меркель до Сочі та її зустріч з Путіним. За результатами цієї поїздки з’явилась інформація про те, що Росія начебто обіцяє, що поставки газу через Україну триватимуть і в майбутньому, якщо вони будуть «економічно обґрунтованими та доцільними для учасників економічної діяльності». При цьому залишається цілковито невизначеним статус відповідних гарантій для Києва.

Наприкінці тижня стало відомо, що Сполучені Штати та Китайська Народна Республіка (КНР) узгодили вирішення деяких суперечливих моментів двосторонньої торговельної співпраці. Про це повідомили в Білому домі у спільній заяві представники обох країн. У заяві, зокрема, згадуються заходи, покликані скоротити обсяг торговельного дефіциту США в товарообігу з Китаєм. До таких заходів належатиме й те, що КНР купуватиме значно більше американських товарів і послуг. Означені кроки мають привести до зростання рівня зайнятості та ВВП у Сполучених Штатах, сподіваються у Вашингтоні.

У цьому контексті доцільно згадати, що ще у серпні 2017 року президент США доручив провести розслідування щодо китайської торговельної політики. Тоді у ЗМІ повідомили, що в доповіді за його підсумками було виявлено низку «недобросовісних» практик Китаю, зокрема обмеження права власності для іноземних компаній. За деякими даними, така політика змушувала іноземні компанії передавати технології китайським компаніям. У доповіді також ішлося про докази того, що Пекін створює «несправедливі» умови для американських компаній, спрямовує інвестиції у стратегічні галузі США, підтримує кібератаки.

* * *

Огляди подій і тенденцій у світі - спільний проект Фонду «Майдан закордонних справ» з політичною партією "Українське об'єднання патріотів - УКРОП" - «Світ за тиждень».

Ще на цю тему