Майдан закордонних справ: Світ за тиждень. 6-10 листопада 2017 року

16:20 13.11.2017

Олег БЄЛОКОЛОС
дипломат, експерт фонду «Майдан закордонних справ»

Головні події: 100-річчя Жовтневого перевороту 1917 року; «злив» у пресу так званих «Райських паперів»; скандал навколо фінансової підтримки кампанії за вихід Британії з ЄС; азійське турне президента США Дональда Трампа.

Майже сто років тому, восени 1917-го, під тягарем закостенілості правлячого класу, активного розвитку внутрішніх національних рухів, вражаючої некомпетентності на всіх державних рівнях, неефективної системи управління, повсюдного хабарництва, зубожіння значних мас населення, помилок верховного командування, військових поразок і величезних людських жертв на фронтах Першої світової війни, за три дні впала Російська імперія, або, як її часом називають, «імперія фасадів».

Однак вражаючим парадоксом є те, що за показниками громадянських свобод путінська Росія, через століття після 1917 року, вже поступається деяким ліберальним періодам правління дому Романових. Чимало росіян підтримують Путіна, оскільки вважають, що він повернув Росії «статус великої держави». І задля цього міфічного статусу вони наразі готові добровільно пожертвувати багато чим, у тому числі власним добробутом і свободами. Саме тому Кремль сьогодні не боїться жодної політичної конкуренції. Сила державної пропаганди та жорсткі репресії з боку влади наразі є надійним засобом для ще більшого залякування та впокорення російського суспільства.

Сенсацією цього тижня став «злив» у пресу так званих «Райських паперів» – величезного стосу документів, що здебільшого належать офшорній юридичній компанії Appleby й разом із корпоративними реєстрами з 19 податкових юрисдикцій розкривають фінансову діяльність політиків, знаменитостей, корпоративних гігантів і бізнес-лідерів.

Оприлюднена інформація, ймовірно, становить лише малу частину того, що розкриється в подальшому. Очевидно, викриття стосуватимуться податків і фінансових оборудок сотень осіб і компаній, чиї імена згадуються в отриманих документах. Багато історій зосереджені на тому, як політики, транснаціональні корпорації, знаменитості й багатії використовують складні системи трастів, фондів і компаній-одноденок, щоб захистити свої гроші від податківців чи сховати власні справи за завісою таємниці.

Безсумнівно, ця інформація ще більше підірве рештки довіри громадян багатьох країн до їхніх політиків та істеблішменту взагалі. Очевидно, що питання моралі політиків мають вийти на перший план завдяки увазі з боку ЗМІ і, хотілось би вірити, ще й небайдужості виборців.

Чимало країн продовжують шукати докази втручання Кремля у свої внутрішні справи. Так, на цьому тижні в центрі уваги британської Виборчої комісії, яка розслідує джерела фінансової підтримки кампанії за вихід Британії з ЄС, опинився підприємець Аарон Банкс, один із засновників і лідерів організації Leave.EU («Покинути.ЄС»), який пожертвував на кампанію рекордну суму – понад 8 мільйонів фунтів. Розслідування має з’ясувати, чи виправдані підозри про походження цих грошей з політично зацікавлених іноземних джерел. Британська преса привертає увагу до того, що дружина Аарона Банкса – росіянка, донька високого російського державного посадовця.

На тлі цих скандалів дещо ослабла увага до подій міждержавного характеру, у центрі яких знаходилося турне президента США Трампа в Азію. Звичайно, і дипломатів, і експертів, і широку світову громадськість насамперед цікавило те, яким чином Сполучені Штати та їхні союзники в регіоні збираються надалі діяти щодо ракетно-ядерної програми КНДР.

Запевненню своїх союзників (Південної Кореї та Японії) у твердій підтримці Трамп присвятив окрему увагу, тим більше що це доволі вигідно США й із точки зору постачання найновітнішої, а відтак ще більш дорогої зброї. Посилюючи союзників та нарощуючи військову потугу (у регіоні оперують три авіаносні групи), Трамп дає, наскільки це можливо, відповідний сигнал керівнику КНДР. У доволі «поміркованому» виступі перед південнокорейськими законодавцями президент США, маючи на увазі їхнього сусіда, зазначив: «Північна Корея не рай, про який мріяв ваш дід. Це пекло, на яке ніхто не заслуговує. Але, незважаючи на всі ваші злочини проти Бога та людей, ми зробимо це, ми запропонуємо вам шлях до набагато кращого майбутнього».

У Пекіні Трамп також детально говорив із Сі Цзіньпіном про Північну Корею, Афганістан, спільну протидію незаконному обігу наркотиків, двосторонні відносини, торгівлю та інвестиції. Так, агенція новин BBC звернула увагу на те, що очільник США вважає Китай спроможним вирішити проблему ядерної програми КНДР «легко та швидко». Зі свого боку, Сі Цзіньпін заявив, що обидві сторони продовжать домагатися повного виконання санкцій ООН і забезпечувати «стійкий мир» на Корейському півострові.

За наявною інформацією в рамках візиту було підписано великий контракт вартістю близько 37 млрд доларів на постачання до Китаю літаків компанії Boeing. Крім того, відома корпорація General Electric уклала значний контракт на постачання китайським партнерам авіадвигунів. Також з’явилась цікава інформація про те, що обидві країни досягли згоди стосовно спільного проекту з будівництва заводу з виробництва на Алясці скрапленого газу з наступним транспортуванням його морським шляхом до КНР та інших країн Азії. Слід зазначити, що ця ініціатива, вартістю 43 млрд доларів, у якій братимуть участь China Petrochemical Corporation, CIC Capital Corporation, Bank of China та Alaska Gasline Development Corporation, у разі реалізації фактично може поставити хрест на відомому російському проекті «Сила Сибіру», що також передбачає постачання газу з РФ до Китаю.

Вельми показово, що, на відміну від скандального випадку у 2016 році, коли під час саміту «Великої двадцятки» у Китаї до літака Обами не подали трап з червоною доріжкою, ЗМІ не повідомляли про якісь ускладнення протокольного характеру для президента Трампа та американської делегації.

Навпаки, у пресі неодноразово наголошувалося на атмосфері взаємної поваги під час візиту. Можливо, стратегічні прогнози робити зарано, однак наразі складається враження, що ця адміністрація США щонайменше готова визнати сьогоднішній Китай державою, рівною Америці, однак партнером чи суперником, покаже лише час.

* * *

Огляди подій і тенденцій у світі - спільний проект Фонду «Майдан закордонних справ» з політичною партією "Українське об'єднання патріотів - УКРОП" - «Світ за тиждень».

Ще на цю тему