Через мита Трампа фондовий ринок США втратив понад $4 трильйони і це не межа
У понеділок 10 березня акції на Уолл-стріт впали через посилення занепокоєння щодо економічних наслідків мит Дональда Трампа.
Про це пише Reuters, повідомляє ZN.UA.
За підсумками торгів за минулу добу індекс Dow Jones Industrial Average (DJIA) впав на 2,1%, а індекс S&P 500 — на 2,7%. Це найгірші результати з 18 грудня 2024 року.
Технологічний індекс Nasdaq впав на 4% — це найгірший результат за день з вересня 2022 року.
Nvidia впала з моменту інавгурації вже на 30%.
Tesla Ілона Маска лише за понеділок втратила 15,5% вартості, а з моменту початку другого президентства Трампа здешевшала на 55%.
У підсумку ринок вже 84 дні поспіль щодня втрачає по $15,5 млрд.
Падіння продовжилося з попереднього тижня на тлі невизначеності довкола запровадження мит проти Канади, Мексики та Китаю, деякі з яких були згодом відкладені.
Акції банків також впали: Morgan Stanley і Goldman Sachs впали на 6,4% і 5% відповідно. Акції приватних інвестиційних груп KKR і Ares впали на 6,2% і 8,9% відповідно.
«Сьогодні ми бачимо, що люди продають те, що мають. Особливо – у пов’язаних зі ШІ компаніях», — говорить Шеп Перкінс, головний інвестиційний директор Putnam Investments.
Остання зміна волатильності, яка також вплинула на ринки в Європі та Азії, сталася після того, як президент США в неділю відмовився виключити рецесію або зростання інфляції, а також відкинув занепокоєння бізнесу щодо відсутності ясності стосовно своїх митних планів.
«Ми спостерігаємо значну розбіжність між тваринним духом фондового ринку та тим, що ми насправді бачимо, що йде від компаній і бізнес-лідерів, і останнє, очевидно, більш значуще за перше, в планы того, що чекає на економіку в середньостроковій та довгостроковій перспективі», – прокоментував у понеділок Білий дім.
Від дня інавгурації Трампа індекс S&P 500 втратив $4,5 трлн ринкової капіталізації, криптовалюти мають мінус $1,3 трлн за три місяці, а технологічний сектор США знецінився на $1 трлн лише за день після того, як Трамп не відкинув можливості рецесії в країні.
У недільному інтерв'ю Fox News, відповідаючи на запитання про можливість рецесії в США через запроваджені мита, Трамп сказав, що можливий «перехідний період, через те, що наші дії — дуже масштабні».
У свою чергу міністр торгівлі США Говард Лютник у недільному інтерв'ю для NBC News запевнив, що «в Америці не буде рецесії», хоча й визнав, що деякі іноземні товари можуть подорожчати.
Тим не менш, опитування бізнесу та споживачів вказують на зростання занепокоєння щодо економічних перспектив.
Delta Air Lines пізно ввечері в понеділок знизила свої прогнози щодо прибутку та продажів, посилаючись на економічну «невизначеність». Її акції у позаробочий час впали більш ніж на 13%.
У Європі, де цього року акції перевершили показники США, індекс Stoxx Europe 600 втратив 1,3% через банки та акції технологічних компаній.
Німецький фондовий ринок Dax, який минулого тижня досяг низки рекордних значень після того, як країна погодила історичний пакет витрат, впав на 1,7%.
Облігації казначейства США в понеділок зросли на тлі пошуку інвесторами безпечних активів.
Індекс Vix, відомий як вимірювач страху Уолл-стріт, піднявся до найвищого рівня з середини грудня. Інвестори стурбовані тим, що торговельна війна Трампа шкодить економіці США, а невтішні дані про кількість робочих місць у п’ятницю додали песимізму.
У понеділок 10 березня набули чинності мита у відповідь з боку Китаю на американські товари вартістю близько 22 мільярдів доларів, включаючи сільськогосподарський експорт.
Вихідними міністр фінансів Скотт Бессент майже не заспокоїв стурбованих інвесторів, визнавши ознаки слабкості економіки США.
«Чи можемо ми побачити, що ця економіка, яку ми успадкували, почне трішки крутитися? Звичайно», – сказав він CNBC.
«Трамп і Бессент, схоже, готові до деяких болісних кроків, щоб переорієнтувати економіку. Все це свідчить про те, що рівень болю у них вищий, ніж більшість могла повірити кілька тижнів тому», – вважає Джим Рід із Deutsche Bank.
У понеділок Goldman Sachs знизила свій прогноз зростання економіки США до 1,7% порівняно з 2,4% на початку року через «значно більш несприятливі» прогнози щодо торговельної політики.
Падіння ринку акцій останніми тижнями знаменує собою різку зміну настроїв кінця минулого року та початку цього року, коли надії на дерегуляцію та зниження податків під керівництвом Трампа сприяли зростанню ринку.
Водночас мита на товари таких торговельних партнерів, як Канада, Мексика, Китай та ЄС, змусили інвесторів стримати свої ставки аби зменшити ризики.
«Якщо зростання значно сповільниться і рецесія стане ймовірною, S&P може впасти майже на 20% від поточного рівня», – вважає головний стратег Morgan Stanley у США Майкл Вілсон.
JPMorgan вважає, що через «невизначеність торгівлі» індекс може впасти до 5200 пунктів — це майже 10% падіння від поточного рівня. У свою чергу аналітики Citi вважають, що наслідки політики Трампа можуть знизити S&P до 5500 пунктів.
У грудні щонайменше 10 світових банків очікували, що у 2025 році індекс підніметься приблизно на 10% до приблизно 6550 пунктів.
Ще на цю тему
- 24.03.2025 США готуються ввести нові мита на імпорт, РФ може бути включена до списку, - WSJ
- 24.03.2025 У Путіна зробили перші заяви про нові перемовини РФ і США в Ер-Ріяді
- 21.03.2025 США зменшили свою участь у боротьбі з обходом санкцій проти Росії – ЗМІ
- 21.03.2025 План Трампа щодо портових зборів зашкодить США – BIMCO
- 20.03.2025 Білий дім відкинув одну з вимог Путіна для припинення вогню в Україні
- 19.03.2025 У США через рішення уряду Трампа видалили докази викрадення РФ дітей з України – ЗМІ
- 18.03.2025 Путін у розмові з Трампом знову відкинув 30-денне перемирʼя і висунув ультиматуми Україні
- 18.03.2025 В Кремлі розповіли, на який час запланована розмова Трампа з Путіним
- 18.03.2025 США повідомили Євроюст про вихід з групи, яка розслідує агресію Росії проти України
- 17.03.2025 В США заявили про плани побудувати 48 криголамів
- 14.03.2025 Трамп не продовжив санкційну лазівку для російських енергоносіїв
- 13.03.2025 Літак спецпосланця Трампа приземлився у Москві – росЗМІ