54 делегації МАГАТЕ закликали притягнути РФ до відповідальності за створення загроз ядерній безпеці

19:00 22.05.2024

Підготовлену Україною заяву про загрози ядерній і радіаційній безпеці, які створює Росія, підтримали 54 делегації в Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ).

Про це повідомили в Міністерстві енергетики, передає Цензор.НЕТ.

Як зазначається, відповідна заява була озвучена та підтримана на "Міжнародній конференції МАГАТЕ: формування майбутнього", що відбувається у Відні.

"Вперше в історії держава-член МАГАТЕ навмисно атакувала та захопила контроль над мирними ядерними об’єктами, що належать іншій державі-члену МАГАТЕ. Ми засуджуємо захоплення Росією та мілітаризацію ЗАЕС, що може призвести до серйозних наслідків для ядерної безпеки. Навмисне ігнорування Росією міжнародного права, її присутність і дії на ЗАЕС, а також напади на критично важливу енергетичну інфраструктуру України продовжують наражати на небезпеку Україну та ширший регіон. Ми закликаємо до продовження зусиль, щоб притягнути Росію до відповідальності за створення загроз для ядерної безпеки", - йдеться в заяві.

Міністр енергетики України Герман Галущенко прокоментував рішення делегацій МАГАТЕ, назвавши його черговим кроком цивілізованого світу до витіснення Росії зі сфери атомних технологій, де вона тримала лідерство навіть після зухвалого злочину проти ядерної безпеки світу.

"Наступним кроком мають бути санкції проти атомної галузі країни-терориста. Окрім цього, Росія має виконати вимоги чотирьох резолюцій Ради керуючих МАГАТЕ та резолюції Генеральної конференції МАГАТЕ 2023 року про негайне виведення російських військ та іншого несанкціонованого персоналу із Запорізької АЕС", - додав Галущенко.

Про що йдеться у спільній заяві країн

Так, у заяві, серед іншого, акцентується на важливості "семи незамінних стовпів забезпечення ядерної безпеки та безпеки під час збройного конфлікту", а також необхідності дотримання п’яти конкретних принципів для ЗАЕС, які були оголошені Генеральним директором Ради Безпеки ООН з урахуванням суверенітету і територіальної цілісності України.

Також читайте: Ядерна загроза з боку РФ порушує глобальну безпеку, - генерал США Браун

Окрім цього, країни-підписанти наголосили на важливості роботи МАГАТЕ та генерального директора Агентства Рафаеля Гроссі у запобіганні ядерній аварії в Україні. Водночас акцентується, що війна перешкоджає здатності МАГАТЕ ефективніше впроваджувати гарантії в Україні.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що за результатами неупередженого та науково обґрунтоване розслідування МАГАТЕ не встановило фактів використання з боку України ядерного матеріалу не за призначенням. 

Ще на цю тему