ЄС погодив зобов'язання у сфері безпеки для України — ЗМІ

14:30 11.05.2024

Євросоюз погодив зобов'язання у сфері безпеки для України, які передбачають політичну, військову та економічну допомогу. 

Про це повідомляє Welt am Sonntag, пише ZN.ua.

Документ може набрати чинності до початку липня. Очікується, що ці зобов'язання діятимуть доки Україна не вступить до ЄС і НАТО.

За інформацією видання, посли 27 країн-членів ЄС нещодавно погодили документ на 11 сторінок з грифом "конфіденційно", який наразі обговорюється між Європейською службою зовнішніх справ та урядом України.

"Європейський Союз і його держави-члени відіграють ключову роль у безпосередній і довгостроковій безпеці та стійкості України через військову й цивільну допомогу, гуманітарну, фінансову, торговельну та економічну підтримку, розміщення переміщених осіб, підтримку реформ, реконструкції і відновлення, а також через обмежувальні заходи та дипломатичну підтримку", - йдеться у документі.

Зокрема, ЄС запевнить Україну в негайних консультаціях у разі подальших ворожих атак. 

"У разі майбутньої агресії Європейський Союз та Україна мають намір протягом 24 годин провести консультації щодо потреб України у здійсненні її права на самооборону згідно зі статтею 51 Статуту ООН", - зазначається у проекті.

Однак документ виключає безпосередню участь солдатів ЄС разом з українськими військовими в бойових діях у боротьбі з агресією Росії. Натомість Брюссель обіцяє Україні продовження поставок зброї, навчання солдатів, допомогу в реформуванні сектору безпеки, підтримку в розмінуванні території та співпрацю в захисті від гібридних загроз і кібератак.

"Фонд підтримки України матиме бюджет у п'ять мільярдів євро у 2024 році. Подальше порівнянне щорічне збільшення може бути передбачене до 2027 року", - йдеться в документі.

Однак це залежатиме від того, чого потребуватиме українська армія в майбутньому і які додаткові двосторонні внески зроблять країни ЄС. Водночас, Союз зобов'язується надати Києву масштабну підтримку у відновленні.

Загалом ці зобов'язання мають не більшу юридичну силу, ніж подібні двосторонні угоди країн з Києвом. 

Раніше повідомлялося, що наша країна вже підписала двосторонні безпекові угоди, зокрема, з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією та Латвією.

Про те, чого очікувати від угод із партнерами і чому це не “гарантії безпеки”, розповідали Володимир Кравченко в статті “Безпека без гарантій? Що насправді пропонує Україні Захід” та Альона Гетьманчук у статті “Гарантований безпековий самообман: що насправді обіцяють Україні ключові партнери”.
 

Ще на цю тему