Бюджет Росії–2024: Військові витрати Москви зростуть на 70%

12:00 30.10.2023

Російська Госдума днями затвердила державний бюджет на період 2024-2026 років. 

Все вказує на те, що це бюджет країни, яка перебуває у стані війни, пише ZN.UA

Кредити, виділені на військові витрати Росії, наступного року зростуть більш ніж на 70%. Таке різке зростання свідчить про рішучість Москви продовжувати наступ на Україну, розпочатий понад півтора роки тому, – йдеться в огляді franceinfo. 

Згідно з оприлюдненим наприкінці вересня документом Мінфіну Росії, витрати на оборону сягнуть 10 800 мільярдів рублів, тобто 107 мільярдів євро. Ресурси, які виділяються на армію, відповідають 6% валового внутрішнього продукту країни (ВВП) у 2024 році. Для порівняння, в 2023 році ця цифра була 3,9%. 

Але зважаючи на те, що 30% державних витрат засекречені, важко оцінити, в яку суму обходиться Росії війна в Україні. Та це, безперечно, значна сума. Наприкінці вересня речник Кремля Дмітрій Пєсков виправдовував таке підвищення: «Це абсолютно необхідно, тому що ми перебуваємо в стані гібридної війни».

Пріоритети цього бюджету, за словами Мінфіну, зрозумілі: «зміцнення обороноздатності країни» та «інтеграція нових українських регіонів», анексії яких прагне Москва. Але також «соціальна допомога найбільш незахищеним категоріям громадян» за кілька місяців до президентських виборів, запланованих на весну 2024 року.

Кремль робить ставку на тривалу війну, вважає російський економіст у вигнанні Ігор Ліпштиц.

"Очевидно, що Росія рощразовує воювати весь 2024 рік. Але потім витрати, пов'язані з безпекою та підтриманням порядку, зростуть,– аналізує він. – Наскільки ми розуміємо, уряд сподівається завершити активну фазу бойових дій до 2025 року, після чого на нових територіях хоче встановив и суворий поліцейський порядок і кількість поліції збільшиться».

«Російський уряд, мабуть, розраховує на скорочення військових дій лише в 2025 році», – заявив у коментарі для franceinfo Ігор Ліпстіц, російський економіст в еміграції. 

Щоб фінансувати свою війну, російський уряд розраховує на різке збільшення доходів від нафти на +23% у 2024 році, цифра, яку багато експертів вважають сумнівною. Особливо тому, що міжнародні санкції впливають на продаж вуглеводнів, нафти та газу, хоча історично саме ці пункти допомагали розвитку економіки РФ. Для фінансування цього військового бюджету також буде розглянуто підвищення податків. Вони потенційно можуть сильно обтяжити реальну економіку, як і девальвація рубля. Два питання, які зараз явно не є пріоритетними для Кремля.
 

Ще на цю тему