Перевалка російської нафти в морі досягла рекордного рівня — S&P Global

11:00 14.03.2023

Перевалка нафти і нафтопродуктів російського походження в морі у лютому 2023 року збільшилася на 3,8 млн барелів порівняно з січнем — до рекордних 22 млн барелів.

Як повідомляє S&P Global із посиланням на дані системи відстеження суден, перевалка «борт-у-борт» дедалі більше здійснюється у водах біля узбережжя Греції та іспанського анклаву Сеута на півночі Африки, пише видання Порти України.

Так, обсяги перевалки на рейді грецького порту Каламата підскочили на 60% порівняно з січнем і сягнули 9,37 млн барелів, що становить майже половину всієї російської нафти, переваленої «борт-у-борт».

Аналогічна перевалка російської нафти біля узбережжя Сеути додала ще 4,4 млн барелів (трохи менше ніж у січні), внаслідок чого європейські ділянки для такого перевантаження нафтопродуктів становлять 71% від загальносвітового обсягу.

Дані показують, що в лютому у Йосу (південне узбережжя Південної Кореї) на рейдових стоянках було перевантажено «борт-у-борт» близько 5,8 млн барелів.

При цьому регулюючі органи ЄС вже зацікавилися зростанням обсягів перевалки нафтопродуктів у європейських водах та почали накладати санкції на компанії. Зокрема, Іспанія вжила заходів щодо припинення діяльності постачальників транспортних послуг, пов’язаних із перевалкою російської нафти «борт-у-борт» на рейді у Сеуті.

На думку аналітиків ринку, судновласники віддають перевагу старим танкерам з нижчою вартістю для операцій з вантажами, що перебувають під санкціями. Дані показують, що середній вік танкерів, задіяних у перевалці нафтопродуктів у морі, у січні та лютому досягав 16 років порівняно з майже 12 роками для більш численного флоту танкерів для перевезення нафти.

На початку червня Євросоюз затвердив шостий пакет економічних та персональних санкцій проти Росії і Білорусі у зв’язку з російським військовим вторгненням до України. Основною складовою шостого пакета санкцій стала заборона на імпорт російської нафти морем. Ембарго набрало чинності з 5 грудня 2022 року для нафти та з 5 лютого 2023 року для нафтопродуктів.

Крім того, коаліція, до якої входять 27 країн Євросоюзу, США, Канада, Японія, Велика Британія та Австралія, встановила цінову стелю на морські перевезення російської нафти поза ЄС, після чого найбільші західні страхові компанії перестали страхувати судна, які транспортують нафту з Росії за ціною, вищою $60 за барель.
 

Ще на цю тему