Україна має встановити кордон з РФ у Азовському та Чорному морях — експерт

10:20 27.04.2021

Україна у відстоюванні своїх прав в акваторії Чорного та Азовського морів повинна залучити додаткові механізми міжнародного морського права, зокрема встановити морський кордон з Російською Федерацією і визначити ширину свого територіального моря.

Про це в програмі «На самом деле: Крым» на телеканалі «Дом» заявив директор Українського інституту морського права і безпеки Богдан Устименко, передає Укрінформ.

«Є додаткові механізми, передбачені, зокрема, міжнародним морським правом. Я вважаю, що Україна зобов'язана почати процедуру делімітації морського кордону, тобто встановлення морського кордону між Україною і РФ — як в Азовському, так і Чорному морях», — акцентував експерт.

Устименко уточнив, що для виконання такого кроку існують процедури, передбачені Конвенцією ООН з морського права.

«Україна має право ініціювати створення міжнародної комісії під егідою ООН, яка розгляне наші суперечливі питання і дасть певні рекомендації з висновками», — зауважив Устименко.

Експерт також повідомив, що Україна може встановити ширину свого територіального моря, але є перешкода — угода від 2003 року про спільне використання акваторії Азовського моря і Керченської протоки.

«Україна має право встановити ширину свого територіального моря, яка не повинна перевищувати 12 морських миль. Але зараз в Азовському морі біля нас є проблема юридичного характеру: Україна під тиском з боку РФ уклала у 2003 році угоду про спільне використання акваторії Азовського моря і Керченської протоки», — зазначив Устименко.

Як прецедент розв'язання таких складних колізій, як ситуація навколо Чорного та Азовського морів, експерт навів приклад зі Східним Тимором — невеликою державою в Південно-Східній Азії, яка у морі межує з Австралією.

«Австралія також відмовляла Східному Тимору у встановленні кордонів у Тиморському морі між цими двома країнами. Але ця невелика країна ініціювала примусову перемовну процедуру проти Австралії, виграла її, й Австралія підписала делімітаційну угоду», — сказав Устименко.

На думку експерта, не варто сподіватися на те, що Росія підпише подібну угоду з Україною, однак варто звернутися за підтримкою до міжнародної спільноти, оскільки Керченська протока є міжнародною.

«Складно розраховувати на те, що РФ підкориться міжнародному праву і підпише з нами аналогічну угоду. Але ми можемо зібрати документи, що стосуються розташування кордонів, які мають колосальне як дипломатичне, так і політичне значення, і за підтримки міжнародної спільноти, думаю, досягнемо успіху. Адже свобода судноплавства і його охорона — справа всього світу, а Керченська протока є міжнародною протокою», — додав Устименко.

Нагадаєм, раніше директор Українського інституту морського права і безпеки Богдан Устименко заявив, що Україна у зв’язку з діями Росії сьогодні контролює лише ділянки в акваторіях портів Азовського моря, не маючи змоги здійснювати будь-яку діяльність далеко від берега. 

Як повідомлялося, раніше МЗС України висловило протест у зв’язку із обмеженням Російською Федерацією свободи судноплавства в Чорному морі.

Росія оголосила про до жовтня 2021 року частини акваторій Чорного моря в напрямку Керченської протоки для військових кораблів та державних суден інших країн під приводом військових навчань. Цей крок є грубим порушенням права на свободу судноплавства, гарантованого Конвенцією ООН з морського права. Відповідно до конвенції, Росія не повинна перешкоджати або заважати транзитному проходу через міжнародну протоку до портів в Азовському морі.

За висновком МЗС України, такі дії Російської Федерації є черговою спробою в порушення норм і принципів міжнародного права узурпувати суверенні права України як прибережної держави, оскільки саме Україна наділена правами регулювати судноплавство в цих акваторіях Чорного моря.
 

Ще на цю тему