Розливи нафти, 20 000 моряків, що опинилися в скрутному становищі, та зростаючий конфлікт

Морська війна на Близькому Сході протягом останніх 24 годин вступила в нову небезпечну фазу, географічний охоплення конфлікту значно розширився, оскільки танкери та контейнеровози потрапляють під обстріл. Вперше з початку бойових дій між Іраном та коаліцією США/Ізраїлю верхня частина Аравійської затоки стала лінією фронту, що викликало негайні побоювання щодо великої екологічної катастрофи, водночас Міжнародна морська організація повідомляє, що близько 20 000 моряків застрягли в регіоні.
Як інформує видання Splash, Танкер Sonangol Namibe під прапором Багамських островів щойно зазнав нападу, коли стояв на якорі приблизно за 30 морських миль на південний схід від Мубарак Аль-Кабір, Кувейт.
Капітан повідомив про потужний вибух з лівого борту, після чого відпливло невелике судно. Згідно з попередженнями від Британської служби морських торговельних операцій (UKMTO) та спеціаліста з безпеки Vanguard, судно заповнилося водою, а з пошкодженого вантажного танка спостерігається витік нафти.
Фізична географія сприяє нападнику
Місце удару, Мубарак Аль-Кабір, розташоване приблизно за 750–800 км від Ормузької протоки, водного шляху, який, за твердженням Ірану, перекрив. Це свідчить про стратегічне розширення іранських ударів, які раніше були зосереджені в протоці, Бахрейні та Оманській затоці. «Це може мати певний вплив на навколишнє середовище», – попередила UKMTO, хоча, за повідомленнями, екіпаж у безпеці.
Південніше, на північ від оманської губернаторства Мусандам, контейнеровоз Safeen Prestige місткістю 1740 TEU був вражений снарядом, внаслідок чого в двигуні загорівся корабель. За даними вибухів, з початку війни щонайменше 10 комерційних суден стали цілями обстрілу.
Ринок танкерного транспорту зараз перебуває у «патовому становищі», оскільки судна скупчуються по обидва боки Ормузької протоки. Брокер Fearnleys повідомляє, що хоча оцінки ставок завантаження в Мексиканській затоці на Близькому Сході або в Червоному морі в Саудівській Аравії «стрімко зросли», цифри залишаються здебільшого академічними. «З початку війни жодного вантажу фізично не піднімали», – зазначив Fearnleys, описуючи поточні ставки на Балтійському узбережжі як «приблизні» оцінки брокерської спільноти, тоді як фізична торгівля залишається замороженою.
Газовий сектор стикається з ще жорсткішими обмеженнями. У середу Катар оголосив форс-мажор на експорт газу, що може призвести до скорочення світових поставок СПГ на 20% щонайменше на місяць. Як наслідок, спотові ціни на СПГ зросли до понад 300 000 доларів на день, що в десять разів більше, ніж 30 000 доларів, які спостерігалися лише минулого тижня.
У лінійному секторі криза починає залишати помітний слід у розкладах. Аналіз TimeToCargo показує, що середні затримки прибуття для потоків Азія-Європа збільшилися з 2,26 до 3,73 дня. Однак деякі перевізники відчувають на собі тиск більше, ніж інші; HMM спостерігає, що середні затримки зросли з 3,72 дня до 10,45 дня, тоді як затримки MSC зросли майже до п'яти днів.
Ситуація найбільш гостра на Джебель-Алі, де затримки відправлень зросли до 4,2 дня порівняно з довоєнним середнім показником 0,72. Багато перевізників зараз обирають довший, більш передбачуваний маршрут через мис Доброї Надії, щоб уникнути кривавої катастрофи. Ймовірно, почнуть зростати збої в основних перевантажувальних портах Азії, що спостерігалося під час попередніх судноплавних криз цього десятиліття, включаючи COVID-19 та кампанію хуситів у Червоному морі.
Фінансові витрати на плавання в зону конфлікту стали непомірними. За даними Financial Times , вартість страхування судна через Ормузьку протоку зросла в 12 разів. Судновласникам зараз пропонують страхові премії у розмірі до 3% від загальної вартості судна, порівняно з 0,25%.
У відповідь Дональд Трамп пообіцяв використовувати Корпорацію фінансування розвитку США для надання страхування від воєнних ризиків та гарантій. Він також оголосив, що ВМС США почнуть супроводжувати танкери «якомога швидше». Однак галузеві експерти залишаються скептично налаштованими.
Якоб Ларсен, головний офіцер з безпеки та охорони BIMCO, зазначив, що хоча ескорт зменшує загрози, забезпечення захисту всіх танкерів є «нереалістичним», враховуючи необхідну кількість військових кораблів. Він припустив, що якщо іранська загроза значно зменшиться, ескорт може зрештою знизити ризики нижче «рівня прийнятності» для деяких власників.
Судновий брокер SSY додав додаткового застереження, зазначивши, що ВМС США приватно сигналізували про брак можливостей для ескорту до завершення початкових етапів військових операцій. Крім того, законодавство США забороняє ВМС ескортувати судна, які не ходять під прапором США або не належать Америці. SSY вказала на прецедент у Червоному морі, де 15 місяців військово-морського ескорту не змогли відновити комерційне сполучення, незважаючи на збиття 400 ракет. «Фізична географія сприяє нападнику», – попередила SSY, зазначивши, що есмінець не може одночасно протидіяти роям дронів та човнів, знімати міни та керувати порушеннями GPS у вузьких транзитних коридорах шириною дві морські милі.
Через тиск на постачання енергії з Близького Сходу багато країн вживають запобіжних заходів. Наприклад, М'янма запровадила правило парних/непарних номерів для автомобілів, згідно з яким автомобілі з номерними знаками, що починаються з парної цифри, можуть їздити лише у парний день, а автомобілі з непарними номерами – навпаки.
Тим часом у Китаї Національна комісія з розвитку та реформ (NDRC) вчора скликала нараду для обговорення експорту продуктів переробки нафти. Було зроблено усне прохання тимчасово призупинити, з негайним набранням чинності, весь експорт продуктів переробки нафти, за винятком трьох категорій – авіаційного керосину під заставу, суднового палива під заставу та поставок до Гонконгу та Макао. Було висунуто три вимоги: по-перше, призупинити підписання нових експортних контрактів; по-друге, спробувати домовитися про скасування вже укладених контрактів із запланованим постачанням; і по-третє, було рекомендовано не експортувати контракти, які вже укладені, але не мають запланованого постачання.
Ще на цю тему
- 10.03.2026 Глава Пентагону застеріг Росію від втручання у війну з Іраном
- 10.03.2026 Іран планує стягувати мита з нафтових танкерів у Перській затоці – CNN
- 10.03.2026 США уничтожили очередной иранский скоростной корвет типа Shahid Soleimani
- 10.03.2026 ЄС готовий розширити військово-морські операції на Близькому Сході
- 10.03.2026 Країни G7 готові використати стратегічні запаси нафти через ситуацію на Близькому Сході
- 10.03.2026 Франція планує оборонну місію для відновлення роботи Ормузької протоки
- 06.03.2026 Екіпаж іранського корабля Bushehr здався уряду Шрі–Ланки / Фото
- 06.03.2026 РФ надає Ірану розвіддані для ударів по базах США на Близькому Сході – WP
- 06.03.2026 Кремль заявляє, що війна в Ірані збільшила попит на російські енергоносії
- 06.03.2026 Группа Maersk остановила перевозки по двум маршрутам из-за войны в Иране
- 06.03.2026 Британія відправить до Катару додаткові винищувачі Typhoon
- 06.03.2026 У Перській затоці заблоковані понад пів сотні французьких суден