ЄС намагається поглибити оборонні зв'язки з G7, поки Трамп «віддаляється» від Європи — Bloomberg
Європейський Союз намагається зміцнити оборонні зв'язки з ключовими союзниками по G7, оскільки президент США Дональд Трамп послаблює роль Вашингтона в безпеці Європи.
Про це повідомляє Bloomberg, пише ZN.ua.
Цього місяця ЄС планує укласти угоду про партнерство з Канадою в галузі оборони й безпеки, яка відкриє шлях канадським компаніям до нового оборонного фонду, покликаного дати поштовх трансформації промисловості Союзу. ЄС також проведе саміт з Японією в липні, де сторони намагатимуться зміцнити угоду про безпеку.
Очікується, що оборонна угода з Канадою стане одним із ключових результатів саміту, який сторони проведуть у Брюсселі 23 червня, аби продемонструвати єдність ЄС із країнами-однодумцями в турбулентний період, зазначають джерела Bloomberg. Новий пакт буде укладений за зразком аналогічної оборонної угоди, підписаної ЄС із Великою Британією в травні.
Як і у випадку з Лондоном, така угода стала б кроком до того, щоб дозволити канадським компаніям “приєднатися” до кредитного фонду ЄС у 150 мільярдів євро ($171 мільярд) для розвитку оборонної промисловості.
Хоча Канада очікує від саміту потужного сигналу стосовно повного доступу своєї промисловості до нового інструменту ЄС, пакт про безпеку й оборону надаватиме лише частковий доступ до фонду, а для повного доступу потрібна ще одна двостороння угода.
Канада — давній партнер ЄС у питаннях безпеки, також є учасником двох інших ініціатив, спрямованих на посилення оборонного співробітництва між європейськими країнами. Ці ініціативи охоплюють військову мобільність і розвиток мережі логістичних хабів у Європі.
Подібно до інших оборонних партнерств ЄС, проєкт угоди з Канадою, який ще обговорюється, також відзначатиме спільні інтереси, спільні загрози та кілька сфер співпраці.
Двосторонній саміт між ЄС і Японією буде спрямований на зміцнення оборонного пакту, підписаного наприкінці минулого року, зокрема, за рахунок тіснішої військово-морської співпраці.
Речник голови Євроради Антоніу Кошти заявив, що такі саміти мають на меті “ще більше поглибити й без того дуже тісні відносини з цими двома ключовими партнерами”.
На додаток до оборони, ЄС також прагне зміцнити зв'язки з обома союзниками по G7 навколо “альянсу конкурентоспроможності”. Така нова структура слугуватиме групуванню наявних двосторонніх ініціатив у сфері економічної безпеки, стійкості ланцюгів постачання та конкурентоспроможності, хоча між учасниками переговорів тривають дискусії щодо визначення змісту та формату.
Раніше ЄС вже підписав угоди про партнерство у сфері безпеки й оборони з такими країнами, як Албанія, Японія, Молдова, Північна Македонія, Норвегія та Південна Корея, про проведення місій, навчань і промислове співробітництво.
Союз “диверсифікує” свої відносини з партнерами, оскільки Трамп підриває європейський порядок безпеки. Під час свого першого терміну в Білому домі Трамп погрожував вийти з НАТО, а минулого року заявив, що дозволить Росії робити “все, що завгодно” з союзниками, які не витрачають достатньо коштів на оборону. Така політика президента США призвела до того, що ЄС мобілізував сотні мільярдів євро для збільшення своїх оборонних витрат.
Ще на цю тему
- 17.06.2025 Польща підняла винищувачі у зв'язку з російською атакою на Україну
- 17.06.2025 Американский авианосец «Нимиц» экстренно отправился на Ближний Восток
- 17.06.2025 Нордичні країни уклали стратегічну угоду з Nammo щодо постачання боєприпасів
- 17.06.2025 Королівське подружжя Норвегії відвідало арктичний архіпелаг з російським поселенням
- 13.06.2025 Сейм Латвії заборонив частині співробітників держуправління виїзд до Росії та Білорусі
- 11.06.2025 Новий президент Румунії відвідує Україну, візьме участь у саміті в Одесі
- 09.06.2025 Понад 40% румунів побоюються, що країна опиниться у стані війни
- 09.06.2025 В Центре совершенствования морской безопасности НАТО в Стамбуле поднят флаг Азербайджана
- 07.06.2025 Франція закликає Україну приєднатися до Угоди про відкрите море задля глобальної екобезпеки – посол
- 07.06.2025 Саецоперація «Павутина» довела, що США теж можуть бути вразливими до такої ж атаки безпілотників— CNN
- 06.06.2025 П'ять нових країн приєдналися до Коаліції РЕБ для України
- 05.06.2025 Без Туреччини стратегія ЄС в Чорному морі провалиться – експерт