Литва подала до суду ООН на Білорусь через міграційний шантаж Лукашенка
Литва подала позов до Міжнародного суду ООН у Гаазі проти режиму самопроголошеного президента Білорусі Александра Лукашенка через міграційну кризу, яку країна вважає порушенням міжнародного права.
Про це в понеділок, 19 травня, повідомило Міністерство закордонних справ Литви, цитує мовник LRT, передає "Європейська правда".
Як пише мовник, у позові МЗС Литви йдеться про порушення Білоруссю міжнародних зобов’язань за Протоколом ООН проти незаконного перевезення мігрантів сушею, морем і повітрям.
"З 2021 року Литва зіштовхується з безпрецедентним напливом нелегальних мігрантів з території Білорусі. Зібрані литовськими органами докази підтверджують пряму участь білоруського режиму в організації цього потоку", – йдеться у заяві МЗС.
Як зазначається, держпідприємства Білорусі значно збільшили кількість авіарейсів із Близького Сходу та інших регіонів, а також організовували візи й житло для прибулих мігрантів.
Крім того, після прибуття в Білорусь багато мігрантів супроводжувалися силами безпеки до литовського кордону і примушувалися до його незаконного перетину – часто в небезпечних і загрозливих для життя умовах.
МЗС країни також заявляє, що попри численні запити про співпрацю, білоруська прикордонна служба відмовилася співпрацювати з литовською стороною для припинення цих нелегальних перетинів.
"Литва розцінює такі дії як цілеспрямовану спробу білоруського режиму використати міграцію як інструмент політичного тиску на Литву та Європейський Союз у відповідь на їхню підтримку демократії в Білорусі та запровадження санкцій за порушення прав людини", – йдеться у заяві.
Через відсутність прогресу у двосторонніх переговорах щодо врегулювання спору про порушення Протоколу, Литва звернулася до Міжнародного суду ООН для притягнення Білорусі до відповідальності відповідно до міжнародного права.
Литовська сторона вимагає повного відшкодування завданої шкоди, зокрема витрат на облаштування кордону, а також гарантій того, що подібні дії не повторяться.
За даними Державної прикордонної служби країни, з початку міграційної кризи литовські прикордонники запобігли незаконному перетину кордону з боку Білорусі з боку 23,6 тисяч іноземців. Частина з них намагалася перетнути кордон неодноразово.
Нагадаємо, штучна міграційна криза на східних кордонах балтійських держав виникла з літа 2021 року за сприяння білоруської влади – після жорсткої реакції цих країн на репресії у Білорусі та примусову посадку у Мінську авіарейсу задля арешту опозиційного блогера.
Попри посилений захист кордонів, проблема не зникає остаточно та час від часу загострюється як для Польщі, так і Латвії з Литвою.
З початку 2025 року в Литву не пропустили 628 нелегальних мігрантів. Торік зафіксовано понад тисячу спроб перетнути кордон з Білорусі в недозволених місцях.
6 травня група мігрантів закидала литовських прикордонників камінням і палицями після того, як їх не пропустили з території Білорусі.
Наступного дня писали, що литовські прикордонники затримали понад три десятки нелегальних мігрантів на кордоні з Білоруссю.
Ще на цю тему
- 16.06.2025 Латвія заборонила в’їзд пропагандистці Андреєвій і актору Прилучному, який підтримав війну РФ проти України
- 16.06.2025 У Латвії затримали політика, який виступав у Сеймі російською
- 16.06.2025 Politico розповіли, як країни Балтії готують свої лікарні до сценарію війни з РФ
- 14.06.2025 Країни Балтії домовилися розробити спільні плани масової евакуації
- 12.06.2025 Міноборони Литви: масштаб блокування Росією сигналів GPS розширюється
- 12.06.2025 В Естонії російській пропагандистці дали шість років в'язниці за держзраду та порушення санкцій
- 10.06.2025 Президент Литви: ЄС має вдарити по «тіньовому флоту» РФ і всій енергетиці Кремля
- 10.06.2025 У Литві засудили крадія рідкісних видань російських книг
- 10.06.2025 У Латвії порушили справу проти скандального проросійського депутата
- 04.06.2025 У Латвії готують заборону на поїздки в РФ і Білорусь для частини держслужбовців
- 02.06.2025 Латвія заборонила в'їзд росіянам, які мають житло біля стратегічних об’єктів
- 02.06.2025 Учения НАТО начались в Балтийском море