Тисячі медуз із ознаками забруднення мазутом викинуло на берег Одещини / Фото

18:20 07.02.2025

У нацпарку "Тузлівські лимани" на Одещині виявлено масове викидання медуз виду аурелія вухата (Aurelia aurita), що, ймовірно, забруднені мазутом.

Про це у фейсбуці повідомив начальник науково-дослідного відділу нацпарку "Тузлівські лимани" Іван Русєв.

"Третій тиждень працівники Національного природного парку "Тузлівські лимани" продовжують вести моніторинг за викидом мазуту на узбережжя Чорного моря в межах нацпарку і на прилеглих з парком ділянках. Обстежуючи одну з ділянок нацпарку, ми виявили 2 км узбережжя, на якому було викинуто багато медуз виду аурелія вухата (Aurelia aurita)", - зазначив Русєв.

За його словами, медузи розмірами від 2 до 10 см покрили піщаний берег, а на мілководді їх було значно більше, хоча точну кількість порахувати не вдалося. Ці медузи є біоіндикаторами забруднення морської води, оскільки їх слиз містить бактерії, що здатні поглинати вуглеводні, в тому числі нафту.

Еколог припускає, що забруднення мазутом могло виникнути через витоки нафти чи її продуктів у морі, які медузи поглинають з води разом з планктоном. 

"Є гіпотеза про те, що більша кількість живих медуз призводить до швидшого споживання нафтопродуктів через поживні речовини, що містять азот і фосфор у їхньому слизу, що підтримує ріст специфічних бактерій. Відомо, що медузи - хижаки, що харчуються переважно дрібними планктонними тваринами. Їжу вони захоплюють ротом, через який безперервно видаляються рештки їжі. Імовірно, з планктоном медузи вживали і нанофракції нафтопродуктів", - пише Русєв.

Зазначається, що цей випадок є першим відомим спостереженням подібного явища взимку, що викликає занепокоєння у екологів. Медузи, зокрема вид аурелія вухата, зазвичай не наближаються до узбережжя в зимовий період, і їх масове викидання може свідчити про серйозні зміни в екосистемі Чорного моря.

Нагадаємо, 15 грудня поблизу берега в Керченській протоці почали тонути два російські нафтові танкери "Волгонефть-212" та "Волгонефть-239". Причиною аварії став сильний шторм. Один із танкерів хвилі розрубали майже навпіл.
 

Ще на цю тему