Reuters: Рютте збереже пріоритети Столтенберга на посаді генсека НАТО
Наступному генсеку НАТО Марку Рютте знадобляться всі навички створення коаліцій, які він відточив на посаді прем'єр-міністра Нідерландів, щоб утримати Західний альянс разом на тлі війни в Україні, побоювань щодо наступних кроків Москви і політичної невизначеності у Вашингтоні.
Про це повідомляє Reuters, пише ZN.ua.
У виданні нагадали, що у вівторок Рютте змінить на посаді генерального секретаря Організації Північноатлантичного договору норвежця Єнса Столтенберга – вперше за десять років головна посада в НАТО перейде з рук в руки.
"Тепер багато залежить від того, чи зможе Рютте досягти консенсусу всередині Альянсу, що складається з 32 членів. Його здатність захистити майже 1 мільярд людей, які перебувають під його захистом, залежить не лише від військової потужності, а й від політичної єдності", – йдеться у статті.
Перед колишнім очільником уряду Нідерландів стоїть безліч викликів: можливе повернення скептика НАТО Дональда Трампа на посаду президента Сполучених Штатів - домінуючої держави Альянсу - а також заклики східноєвропейських союзників надати більше підкріплень для захисту від Росії і прохання України, яка не є членом НАТО, про надання більшої військової допомоги.
"Чиновники і дипломати НАТО очікують, що Рютте збереже пріоритети Столтенберга - згуртування підтримки Києва, підштовхування країн НАТО до збільшення витрат на оборону і залучення США до європейської безпеки", – кажуть журналісти.
57-річний Рютте, який керував країною 14 років і став найдовшим прем'єр-міністром Нідерландів, є досвідченим політиком на світовій арені.
Але, будучи особисто привітним, він іноді виступає з різкою критикою інших урядів, закликаючи Угорщину поважати права ЛГБТК або вийти з Європейського Союзу і ставлячи під сумнів верховенство права в Румунії та Болгарії.
Посадовці і дипломати НАТО також кажуть, що Рютте, можливо, доведеться зменшити свою характерну для Нідерландів зацикленість на фіскальній ощадливості.
На саміті Євросоюзу в червні Рютте вступив у конфлікт з іншими лідерами, коли він і канцлер Німеччини Олаф Шольц рішуче виступили проти спільних запозичень для фінансування оборонних витрат. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск сказав, що інші лідери "голосно нагадали" Рютте, що він незабаром стане босом НАТО і повинен зробити все, щоб уряди не економили на обороні.
"За оцінками НАТО, 23 з 32 членів Альянсу цього року досягнуть своєї мети - витрачати 2% ВВП на оборону - а Нідерланди лише зараз досягають мети, яка була поставлена десять років тому. Багато посадовців НАТО стверджують, що витрати мають зрости ще більше - можливо, до 2,5% ВВП або більше - для додаткових військ і озброєнь, необхідних для виконання масштабної модернізації оборонних планів Альянсу", – підкреслили у Reuters.
"Це виклик для нього - переконати країни-члени інвестувати більше коштів у власну оборону і набагато швидше закуповувати сили і засоби, які виходять далеко за межі наявних", – сказав Петер Батор, який до початку цього року був послом Словаччини в НАТО.
Раніше видання POLITICO повідомляло, що глава НАТО Єнс Столтенберг стане новим головою Мюнхенської конференції з безпеки. Ця посада ставить Столтенберга, колишнього прем'єр-міністра Норвегії, на чолі найважливішого трансатлантичного інституту в період підвищеного занепокоєння з приводу напряму війни в Україні та майбутнього НАТО після президентських виборів у США у листопаді.
Ще на цю тему
- 12.10.2024 У США анонсували початок масштабного перегляду відносин НАТО з Росією
- 12.10.2024 У НАТО не повинні зважати на ядерні погрози Путіна — новий генсек Рютте
- 10.10.2024 НАТО з 14 жовтня починає двотижневі ядерні навчання
- 10.10.2024 Глава Міноборони Швеції не виключає нападу РФ для контролю над Балтійським морем
- 04.10.2024 Сдержанность Запада лишь поощряет РФ к эскалации — разведка Эстонии
- 02.10.2024 Європа не готова до реальної війни з Росією - учасники Варшавського безпекового форуму
- 02.10.2024 НАТО зацікавлена у зміцненні своїх морських безпілотних можливостей
- 02.10.2024 Дуда закликав союзників посилювати підтримку Україні, бо амбіції Росії виходять далеко за її межі
- 02.10.2024 Рютте: Підтримка України нам коштує менше, ніж була б пряма боротьба з Путіним
- 01.10.2024 НАТО посилив моніторинг повітряного простору Румунії після падіння «шахедів»
- 30.09.2024 Ядерні погрози Путіна не повинні стримувати НАТО від допомоги Україні – Столтенберг
- 26.09.2024 ЗС Німеччини готові стати головною опорою стримування агресії Росії в Європі – Пісторіус