Швеція передала Україні літаки раннього повітряного попередження / Фото

14:00 29.05.2024

До нового пакету військової допомоги від Швеції, оголошеного 29 травня, увійшли два літаки системи повітряного раннього попередження та управління ASC 890, які оснащені новітніми системами радіолокації. 

По суті літаки є системами радіолокаційного стеження та повітряними командними пунктами, що здатні координувати роботу авіації, морських сил, ракетних військ та виявляти загрози різних типів, як от винищувачі, вертольоти, крилаті ракети і морські цілі, пише ZN.ua.

ASC 890 – це абревіатура від Airborne Surveillance and Control, що шведською мовою означає платформа повітряного бойового командування та повітряного спостереження. Це двомоторний гвинтовий літак Saab 340 з фіксованим радаром Erieye на даху, який є розробкою шведського військово-промислового комплексу.

Фіксований радар Erieye, яким оснащений літак, здатний відстежувати кораблі, літаки, ракети, та навіть завислі в одній точці вертольоти, на відстані до 300-400 км на висоті 6100 метрів.  

Erieye має ефективну зону спостереження на понад 500 000 квадратних кілометрів, тому ASC 890 може літати на безпечній відстані від ворога.

Широкий набір засобів зв'язку забезпечує зв'язок із залученими об'єктами та іншими диспетчерськими центрами на землі та в повітрі. Так, через літак передавати свої дані можуть і зенітні війська.

Згідно з офіційними характеристиками ASC 890 може здійснювати такі місії:

  • повітряне та морське спостереження, включаючи розвідку,
  • раннє повітряне попередження,
  • контроль над власними засобами,
  • спостереження та контроль за національними кордонами,
  • пошук і порятунок,
  • оповіщення про тривогу,
  • охорона повітряного простору.

Екіпаж літака складають шість осіб, а час його польоту може складати близько шести годин.

Фото SAAB.com

На разі окрім Швеції, такі літаки є на балансі повітряних сил Польщі та Тайланду, а також дещо інші його модифікації були створені для Пакистану та Саудівської Аравії.

Як заявили в уряді Швеції, літак дасть Україні «абсолютно нові можливості для радіолокаційної розвідки та бойового керування цілями в повітрі та на морі».

Міністр оборони Пол Йонсон зазначив, що ASC 890 доповнить й посилить винищувачі F-16, які незабаром мають стати на озброєння України.
 

Ще на цю тему