Уряд Польщі змінив закон про допомогу біженцям з України

09:00 01.05.2024

Рада міністрів Польщі у вівторок 30 квітня ухвалила законопроєкт про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території країни, у якому передбачається подальше скорочення низки пільг українцям і прив’язування соціальних виплат до навчання українських дітей у польських школах. 

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Як зазначив під час пресконференції у Варшаві віцепрем’єр, міністр національної оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш, Польща надає військову і гуманітарну допомогу Україні. Натомість Варшава очікує від Києва партнерства в економічних справах, проте “не ставить це у залежність від надання допомоги для жінок і дітей”, і хоче продовжувати надавати допомогу тим, хто її потребує.

“Але ми хочемо запровадити чіткі і зрозумілі правила: продовжуватимемо надати соціальну допомогу сім’ям, які матимуть доступ до освіти”, - наголосив польський урядовець.

Він повідомив, що глава МВС Польщі Марцін Кєрвінський під час засідання уряду представив зміни до чинного закону про допомогу українцям, особливо у сфері освіти. Зокрема, соціальна допомога у розмірі 800 злотих (близько 200 дол.) на дитину, а також інша допомога буде доступною для тих сімей, в яких діти ходять до польських шкіл і це буде офіційно підтверджено.

“Ми ущільнюватимемо систему, робитимемо її більш прозорою. Ми підтримуватимемо громадян України, які мусили утікати від війни до Польщі, але очікуємо чітких і зрозумілих правил, які є в новому законі, який ми сьогодні ухвалили”, - підкреслив віцепрем’єр РП.

За пропозиціями польського уряду, соціальна допомога за програмами “800+” (щомісячна допомога на дитину у розмірі 800 злотих) і “добрий старт” (одноразова допомога у розмірі 300 злотих) надаватиметься українським сім’ям у тому разі, якщо дитина шкільного віку ходить до польської школи.

В уряді пояснюють таке нововведення тим, що Польща є єдиною країною, де діє гібридна система освіти для українських дітей (близько 200 тис. українських дітей навчається у польських школах, а інша частина перебуває в українській дистанційній системі освіти). У Польщі віддавна нарікають, що вони не можуть перевірити, яким чином ці діти навчаються, а тому запровадження такої вимоги розглядається як вирівнювання шансів усіх дітей на отримання базової освіти. В уряді РП вважають, що завдяки цьому положенню у польських школах з нового навчального року додасться 80 тис. українських дітей.

Іншим важливим нововведенням у законопроєкті про допомогу українцям є можливість зміни статусу перебування українців в Польщі: з нинішнього тимчасового захисту на тимчасове перебування до трьох років. Для цього треба буде актуалізувати свої дані у базі PESEL UKR (польська ідентифікаційна система, UKR – призначена для українців), подати відповідне прохання в електронному вигляді до воєводи за місцем проживання, а також відповідати вимозі наявності PESEL UKR станом на 4 березня 2024 року.

Водночас цей закон запроваджує нове правило підтвердження особи громадянина України, що претендує на отримання номера PESEL в Польщі. Зокрема, єдиним способом підтвердження особи вважатиметься пред’явлення дійсного проїзного документа громадянина України.

Законопроєкт передбачає також скасування одноразової соціальної допомоги в Польщі для українського воєнного біженця в розмірі 300 злотих (75 дол.), а також скасування грошової компенсації для власників приватного житла, які надавали проживання та харчування воєнним біженцям з України.

Урядовий законопроєкт має ще бути затверджений в обох палатах польського парламенту і підписаний президентом. Він має набути чинності до 1 липня цього року.

Як повідомлялося, Рада ЄС своїм рішенням продовжила тимчасовий захист для переміщених осіб з України до 4 березня 2025 року.

У Польщі на сьогодні перебуває близько мільйона українських біженців.
 


 

Ще на цю тему