І знову про так званий «тіньовий флот» Росії, якого насправді немає - Андрій Клименко
Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews продовжує щоденно відстежувати ситуацію з морськими перевезеннями російської сирої нафти.
Про ситуацію з перевезенням російської сирої нафти морем розповів головний редактор BlackSeaNews, експерт Андрій Клименко у Фейсбуці:
В березні 2024 року сиру нафту РФ з портів Чорного моря перевозили 36 танкерів. Перевезли вони 4,3 млн тонн (дедвейт кожного танкера від 100 до 160 тис. тонн).
По країнах реєстрації судновласників танкери розподілилися так:
- 9 танкерів - Китай - 25,0%;
- 7 танкерів - Греція - 19,4%;
- 5 танкерів - ОАЕ - 13,9% (включно з тими команіями, що можливо належать РФ в ОАЕ);
- 5 танкерів - Маршалови острови - 13,9% (офшор)
- 4 танкери - Туреччина - 11%;
- 2 танкери - Індія - 5,6%;
- 2 танкери - Індонезія - 5,6%;
- 1 танкер - В'єтнам - 2,8%;
- 1 танкер - Ліберія - 2,8% (офшор).
До тих танкерів, де власники зареєстрованы в офшорних юрисдикціях, тобто власність прихована від широкого загалу (але не від контролюючих органів) можна віднести лише 6 танкерів - тобто 16,7%.
У решти танкерів у відкритих та спеціалізованих довідниках є оновлені свіженькі відомості про назву, ідентифікаційний номер та адресу офісу судновласника та оператора, наприклад:
6011050 Registered owner LAVENDER MARINE LTD Care of Thenamaris (Ships Management) Inc , 16, Athinas Avenue & Vorreou Street, Vouliagmeni, 166 71 Athens, Greece. since 07/02/2018.
«Всі ці судна є у всіх реєстрах, ходять з АІС (буває, що вимикають його в російських портах, але не завжди), тобто відслідити їх можна - було б бажання», - пише Андрій Клименко.
Більшість танкерів має цілком пристойний вік та технічний стан (інакше їх Туреччина не пустить в протоки та Мармурове море - там цим серйозно переймаються, пам'ятають про аварію супертанкера в Мармуровому морі в 1979 році.
«Отже проблема полягає не в так званому "тіньовому флоті", а в тому, що половина світу - переважно з Азії, Африки, Латинської Америки - НЕ доєдналися до санкцій проти Росії.
Плюс в цих країнах, що не доєдналися до санкцій, відсутні повністю будь-які системи незалежного контролю вартості контрактів, за якими куплено той вантаж нафти, яку вони везуть», - пише експерт.
Ще один важливий аспект: так звана "цінова стеля" в 60 дол/бар, якої ніхто не дотримується, поширюється лише на судна судновласників з країн, що доєдналися до санкцій. В даному випадку - до танкерів Греції. Тобто, як сказано вище, лише до 1/5 танкерів. На решту це не діє в принципі.
Дефініцію "тіньовий флот" вкинули в обіг некваліфіковані журналісти-розслідувачі (типу журналісти і типу розслідувачі), що придумали собі піратські історії про незареєстровані танкери з фальшивими прапорами, без АІС.
Так, дійсно, були детективні історії, коли судна переписуються на підставні компанії в інших країнах, змінюють назви/прапори, але вони все одно залишаються в реестрах, регістрах тощо, і їх можна побачити, бо є такі місця, де неможливо ходити з тим же вимкненим передавачем АІС (до якого теж прилипло слово транспондер, що не часто використовуються в морській справі).
Від цієї дефініції вже важко позбавитись, бо «прилипло», як відома субстанція.
«Отже, ми закликаємо, радимо, просимо розуміти її так - "тіньовий флот" - це флот більшості країн світу, які не приєдналися до антиросійських санкцій і спокійно, нічого не порушуючи, возять російську нафту і таким чином подовжують для Росії можливость вбивати нас з вами», - додає Андрій Клименко.
«Так, тут в списку залишилась (лише) одна країна ЄС, в якій судновласники-мільярдери ще не зрозуміли цього, бо мільярди заважають. Але це ми спільними зусиллями з українськими та ЄС-івськими дипломатами та журналістами тиснемо і дотиснемо (це не пусті слова).
А ось що робити з другою половиною світу - це питання ширше, ніж експорт нафти.
Працюємо, не спиняємось»
Ще на цю тему
- 04.09.2024 Поставки нефти из Казахстана по нефтепроводу Баку-Тбилиси-Джейхан в сентябре вырастут
- 04.09.2024 «Вічний двигун війни»: Підсумки перевезення російської нафти з портів Балтики та Чорного морів за квітень - серпень 2024 – Клименко / Інфографіка
- 27.08.2024 Танкер под управлением азербайджанской компании везет российскую нефть по Севморпути в Китай
- 23.08.2024 Індія обігнала Китай і стала найбільшим покупцем російської нафти в липні
- 20.08.2024 Про дивні помилки провідних аналітичних центрів та економічних видань світу стосовно обсягів експорту російської сирої нафти – Андрій Клименко
- 19.08.2024 Польский концерн ORLEN готов полностью отказаться от российской нефти
- 17.08.2024 Выручка российского «Совкомфлота» в первом полугодии 2024 года снизилась на 16%
- 17.08.2024 Експорт роснафти через мис Доброї Надії сягнув рекордного рівня
- 15.08.2024 У липні Росія збільшила морський експорт нафтопродуктів на 1%
- 09.08.2024 ОАЕ закрили порти для танкерів з російською нафтою, що ходять під прапором Есватіні та Камеруну
- 09.08.2024 Індія збільшила імпорт російської нафти на 1000% з початку Великої війни
- 09.08.2024 Західні компанії страхують танкери з нафтою РФ попри санкції