Якою ракетою били по рятувальному судну "Коммуна" та чи було воно ціллю

13:20 22.04.2024

Ураження "Коммуни" у окупованому Севастополі залишило Чорноморський флот РФ без унікального рятувального судна

Як повідомляе Війсковий портал «DEFENSE EXPRESS»
Урезультаті удару 21 квітня по базі ВМФ РФ у окупованому Севастополі, як повідомив речник ВМС України Дмитро Плетенчук було уражено російське рятувальне судно "Коммуна". Ступінь пошкоджень наразі залишається невідомою, але на єдиному відео з місця подій було зафіксовано пожежу на судні, а очевидець говорить про влучання ракети.

Водночас взагалі без відповіді залишається питання, а чим саме били. Бо рашиські "воєнкори" повідомили, що ракета була одна та ідентифікована як Harpoon або "Нептун". Щодо американської ракети, то її можливо одразу виключити з переліку, бо передані Україні версії мають дальність до 150 км.


Своєю чергою "Нептун" вже успішно використовувався для удару по кораблях у Севастопольській бухті. Це сталось 24 березня 2024 року під час комбінованої атаки. Саме тоді однією з цілей для "Нептуна" став захоплений ворогом у 2014 році великий десантний корабель "Костянтин Ольшанський".


Цей удар вже прямо казав, що українська ракета "Нептун" пройшла модернізацію і не лише шляхом збільшення дальності як мінімум до 400 км, про що вже було відомо, а про оновлення системи наведення, яка отримала можливість атаки кораблів, що знаходяться у причалу та, вочевидь, активного огинання рельєфу місцевості. А це значно складніше, ніж захопити корабель посеред відкритого моря та рухатись над рівною водною поверхнею.


Водночас у випадки атаки рятувального судна "Коммуна", то не факт, що було ціллю удару. Бо це судно знаходилось посеред інших кораблів.

На супутниковому знімку зробленому за пару днів до удару поряд із "Коммуна" стоїть сторожовий корабель проєкту 1135 "Буревестник" та великий десантний корабель проєкту 775, а також менші військові кораблі та судна забезпечення.

І якщо повернутися до системи наведення "Нептуна", то за логікою роботи активної радіолокаційної головки самонаведення, то найбільш пріоритетною ціллю для неї буде найбільша.

А рятувальне судно "Коммуна" - це 100 метрове судно-катамаран зі складною арочною конструкцією кранового оснащення. І саме завдяки цьому на радарі воно буде виглядати більшим великим об'єктом ніж воно є насправді. І для протикорабельної ракети "Коммуна" буде виглядати дуже яскравою та "привабливою". І тому цілком логічно, що саме це судно і стало ціллю удару.

Але, у будь-якому випадку, ураження та виведення з ладу рятувального судна "Коммуна" є доволі позитивним наслідком атаки. Бо, по-перше, прорив протиповітряної оборони окупованого Севастополя, на цей раз був здійснений не шляхом масованого запуску, а це є важливим фактором оцінки реальних можливостей ворога.

По-друге, "Коммуна" активно здійснювала операції з підйому вантажів та озброєння зі знищених кораблів Чорноморського флоту РФ. Окрім того, задача корабля - порятунок затонулих підводних човнів. І це єдине судно з такими можливостями у ворога на Чорному морі, якому з 1915 року так і не змогли знайти заміну.

Теми:

Ще на цю тему