Атаки українських сил на територію окупованого Криму, російські кораблі та об'єкти на узбережжі Чорного моря в січні-березні 2024 року (база даних)

11:47 18.04.2024

Моніторингова група редакції BlackSeaNews та
«Інституту Чорноморських стратегічних досліджень»

Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews на основі результатів власного моніторингу публікує базу даних атак дронів та ракет українських сил на територію окупованого Криму, російські кораблі та об'єкти в Чорному морі в січні-березні 2024 року*.

*Слід мати на увазі, що насправді кількість подібних випадків може бути значно більшою, а достовірність інформації про наслідки від російських джерел завжди свідомо спотворюється у бік зменшення.

Скорочення: БпЛА – безпілотний літальний апарат, МБЕК – морський безекіпажний катер (надводний дрон), ПКР – протикорабельна ракета, МО РФ – міністерстов оборони Російської Федерації, ППО – протиповітряна оборона, РЛС – радіолокаційна станція.

В січні-березні 2024 року, тобто за 91 день, українські Сили оборони здійснили не менше 37 атак по об'єктах на території окупованого Кримського півострова та кораблях Чорноморського флоту Росії, тобто в середньому 1 раз на 3 дні.

В тому числі по об'єктах:

 • в Севастополі – не менше 10 атак, 27% від загальної кількості;

 • по кораблях флоту РФ в Чорному та Азовському морях – не менше 5 атак, 13,5%;

 • в Євпаторії, Сакському, Чорноморському та Роздольненському районах (Західний Крим) – не менше 10 атак, 27%;

 • в Джанкойському районі – не менше 2 атак, 5,4%;

 • в Феодосійському регіоні – не менше 2 атак, 5,4%;

 • по Чорноморському узбережжю РФ – не менше 3 атак, 8%.

Кількість атак по місяцям 2024 р.: січень – 12 атак; лютий – 14; березень - 11.

* * *

Атаки українських сил на територію окупованого Криму, російські кораблі та об'єкти на узбережжі Чорного моря
в січні-березні 2024 року (за матеріалами власного моніторингу)

Січень 2024 року

 1. 02.01.2024. Севастополь. Ймовірно ракетна атака по аеродрому Бельбек (інформація потребує перевірки). Близько опівночі в районах, прилеглих до аеродрому Бельбек, відповідно до повідомилень мешканців селищ Фруктове та Верхньосадове, пролунало кілька потужних вибухів, які супроводжувались спалахами та загорянням безпосередньо на аеродромі. Вдень окупаційна влада міста Севастополя повідомила про "збиття ракети над акваторією Чорного моря".

 2. 04.01.2024. Євпаторія (район Червоної гірки), Сакський район, селище Новофедорівка, комбінований ракетно-дроновий удар. 04.01.2024 надійшла інформація про серію вибухів у західних районах ТОТ АР Крим. Місцеві мешканці повідомляли про проліт ракет. Ракетами уражено, ймовірно, підрозділ ППО поблизу селища Уютноє (Сакський район).
  Після 22.00 надійшла додаткова інформація про атаку БпЛА, свідками якої стали мешканці міст Саки, Євпаторія, Джанкой, селищ Новофедорівка та Віліно. Наявна офіційна інформація від ЗС України про ураження складів боєприпасів поблизу селищ Первомайське, Гришине, позицій ППО (аеродром Саки)

 3. 04 .01.2024. Севастополь, ракетний удар (Storm Shadow/SCALP). Під час нанесення ракетного удару знищено командний пункт 31 дивізії ППО Південного військового округу в Севастополі (Юхарина балка).
  За наявною інформацією ракета (ракети) влучили у вхід до заглибленого пункту управління, відбулось обвалення підземних тунелів, споруда, ймовірно, повністю виведена з ладу. В результаті удару загинуло кілька десятків російських військових, в тому числі офіцерський склад (інформація потребує перевірки). Підтверджено загибель командира 3 радіотехнічного полку 4 армії ВКС и ППО ЗС РФ полковника Вадима Наільйовича Ісмагілова, поховання якого відбулось 11.01.2024 у місті Челябінськ. Російське МО повідомило про втрату 23 військовослужбовців.

 4. 04.01.2024. Краснодарський край (РФ), місто Новоросійськ, атака БпЛА невстановленого типу (інформація потребує перевірки).
  Пізно ввечері в Новоросійську місцеві мешканці повідомили про звуки роботи російської ППО та падіння уламків поблизу будинку №5 по вул. Бориса Пупко (розташований поблизу Новоросійської бухти). МОРФ відзвітувало про знищення над Краснодарським краєм БпЛА невстановленого типу. 

 5. 05.01.2024. Акваторія Чорного моря, місто Севастополь, комбінований ракетно-дроновий удар (інформація потребує перевірки). МОРФ повідомило, що близько 12.30 над над північно-західною частиною акваторії Чорного моря знищено ПКР «Нептун» та 5 БпЛА невстановленого типу.

 6. 06.01.2024. Чорне море, ТОТ АР Крим, місто Євпаторія, селище Новофедорівка, Євпаторійський район. Ракетний удар за допомогою ПКР «Нептун». Вночі місцеві мешканці повідомили про серію вибухів та роботу ППО в районі міста Євпаторія та селища Новофедорівка. За наявною інформацією, наданою офіційними джерелами в ЗСУ, Повітряні сили ЗС України вразили пункт управління 43-го винищувального авіаційного полку на аеродромі «Саки» в селищі Новофедорівка. МО РФ повідомило про відбиття двох ракетних атак загальною чисельністю до 16 ракет. 

 7. 14.01.2024. Повітряний простір Херсонської області (р-н селища Стрілкове) та Запорізької області (повітряний простір над акваторією Азовського моря, прилеглий до селища Кирилівка). Знищення літака ДРЛВ А-50, пошкодження літака-ретранслятора «Іл-22» за допомогою (ймовірно) ЗРК Patriot. Генеральний штаб ЗС України підтвердив знищення літаків.

 8. 21.01.2024. ТОТ АР Крим, місто Севастополь, Красногвардійський район. Спроба ракетного удару (інформація потребує уточнення). За повідомленням місцевих мешканців близько опівдня в Красногвардійському районі, Сакському районі фіксувалась робота ППО (разом до 11 пусків-вибухів). МОРФ повідомило про збиття над акваторією Чорного моря 3 ракет невстановленого типу, щонайменшу одну повітряну ціль було збито поблизу міста Севастополя.

 9. 24.01.2024. Акваторія Чорного моря, місто Туапсе (Краснодарський край, РФ), атака БпЛА. За наявною інформацією близько опівночі в районі міста Туапсе було виявлено до 3 БпЛА (ймовірно типу «Бобер»), декілька з них влучили в місцевий НПЗ, що призвело до пожежі на площі близько 200 квадратних метрів. Довідково: Туапсинський НПЗ -- єдиний НПЗ, розташований на узбережжі Чорного моря, входить в десятку найбільших НПЗ в РФ та переробляє щороку до 12 млн тон сировини. Працює переважно на експорт, входить до складу «Роснефті».

 10. 30.01.2024. ТОТ АР Крим, Раздольненський район, комбінований ракетно-дроновий удар, наслідком якого стало знищення станції радіолокаційного висвітлення надводної обстановки ЗС РФ.

 11. 30.01.2024. Севастополь. Атака БпЛА по аеродрому Бельбек. 30 січня у Севастополі місцеві мешканці повідомили про роботу ППО в районі аеродрому Бельбек та звуки вибухів. У свою чергу МОРФ повідомило про знищення 11 БпЛА невстановленого типу.

 12. 31.01.2024. ТОТ АР Крим, місто Севастополь, селище Гвардійське. Ракетний удар (КР типу Storm Shadow ). За наявними даними дві ракети вразили пункт управління, одна ракета вразила вузол зв'язку 38 винищувального авіаційного полку (в/ч 80159, аеродром Бельбек). За даними російських джерел, на аеродромі Бельбек втрачено три літаки – два Су-27 і один Су-30 та 10-12 військовослужбовців ЗС РФ (інформація потребує уточнення). Поблизу селища Гвардійського ракети влучили в тренувальний табір підрозділів спеціального призначення, наявні дані про загибель 9 військовослужбовців ГУ ГШ ЗС РФ, до 10 поранених, втрату кілька одиниць спеціальної техніки (інформація потребує уточнення).

Лютий 2024 року

 1. 01.02.2024. Акваторія Чорного моря, рейд озера Донузлав, атака МБЕК. Знищено ракетний катер пр. 1241.1 («Молнія») «Івановєц». За оприлюдненим ГУР МО України повідомленням російський корабель атакували шість морських дронів типу MAGURA V5. 

 2. 05.02.2024 (дата операції потребує уточнення). Акваторія Чорного моря, північно-західна частина. ССО України (Група 73-го МЦ СпП) проведено спецоперацію «Цитадель». Метою операції було знищення військового обладнання на одній з ахоплених росіянами видобувних платформ. За наявною інформацією на платформі було знищено (виведено з ладу) обладнання, яке збільшує дальність та радіус роботи розвідувальних БпЛА іранського виробництва типу «Мохаджер-6» та ударних БпЛА типу «Shahed 131/136», радіолокаційна станція висвітлення надводної обстановки «Нева-Б», за допомогою якої росіяни контролювали обстановку в північно-західній частині Чорного моря. 

 3. 09.02.2024. Акваторія Чорного моря, Краснодарський край (РФ), атака БпЛА на російські НПЗ – Ільський та Афіпський НПЗ. Внаслідок влучання пошкоджено установку первинної переробки нафти на Ільському НПЗ. На території Афіпського НПЗ теж стався вибух, який не мав суттєвих для виробництва наслідків.

 4. 09.02.2024. Акваторія Чорного моря (південно-західна частина). Атака МБЕК. Міноборони РФ повідомило, що близько 20.30 мск в патрульний катер ЧФ РФ виявив та знищив МБЕК ВМС ЗСУ, який прямував в бік Криму. Інформація української сторони відсутня. 

 5. 11.02.2024. ТОТ АР Крим, Чорноморський район, ймовірно атака БпЛА. Близько 17-ї години місцеві мешканці селищ Внуково та Красная Поляна повідомили про потужний вибух та подальшу пожежу. Район вибуху патрулювався російським військовим гелікоптером. Інформація потребує доопрацювання.

 6. 13.02.2024. ТОТ АР Крим, пожежа на аеродромі «Сакі» (с. Новофедорівка). Місцеві мешканці повідомили про потужну пожежу на аеродромі «Сакі» поруч із стоянкою військової техніки ЗС РФ, майданчиком РЛС та командним пунктом, який вже зазнав ракетної атаки 06.01.2024. Оприлюднені 19.02.2024 супутникові знімки виявили сліди пожежі на площі до 3 га.

 7. 14.02.2024. Акваторія Чорного моря (поблизу Алупки). Атака МБеКа, знищено великий десантний корабель (ВДК) пр. 775 «Цезар Куніков». ВДК пр. 775 «Цезар Куніков» Чорноморського флоту РФ був атакований п’ятьма МБЕК типу «Magura V5», отримав критичні пробоїни по лівому борту і затонув після потужного вибуху в 4 км від берега (район Алупки). За наявними даними «Цезар Куніков» був завантажений озброєнням та боєприпасами.

 8. 14.02.2024. Повітряний простір над акваторією Чорного моря, атака БпЛА. Міноборони рф повідомило про знищення вночі над акваторією Чорного моря шести українських БпЛА. Інформація потребує уточнення.

 9. 16.02.2024. Повітряний простір над акваторією Чорного моря, атака БпЛА. Міноборони рф повідомило про знищення вночі над акваторією Чорного моря чотирьох українських БпЛА. Інформація потребує уточнення.

 10. 23.02.2024. ТОТ АР Крим (Керченський півострів), пожежа неподалік колишнього аеродрому (причини невідомі). Близько 3-ої години ночі місцеві мешканці повідомили про пожежу неподалік селищ Чистопілля та Багерово (в Багерово розміщено колишній військовий аеродром, наявна інформація, що його злітно-посадкова смуга розібрана і за прямим призначенням не використовується). Додаткова інформація відсутня.

 11. 23.02.2024. Акваторія Азовського моря (східна частина), знищено літак ДРЛВ А-50У. Близько 19.00 над Азовським морем було збито літак дальнього радіолокаційного виявлення та управління А-50У (другий з початку року літак ДРЛВ, знищений над Азовським морем, перший А-50 було знищено 14.01.2024).

 12. 25 .02.2024. ТОТ АР Крим (північний та західний райони), м. Севастополь. Удар БпЛА (ймовірно). За наявною інформацією вранці зафіксована потужна пожежа в Сакському районі, осередок займання розташовувався між селами Солдатське, Шалаші та Зіміно. Об’єкт та причини займання достовірно не встановлені. Після 17-ої вечора в різних районах Криму атака була продубльована. Потужний вибух пролунав в Джанкої, два вибухи у Нижньогірському районі, серія вибухів у Євпаторійському та Сакському районах (селища Суворівське та Лиманне), виявлено роботу засобів ППО з Кіровського аеродрому та біля м. Севастополь (м. Балаклава), були задіяні літаки тактичної авіації, одночасно був перекритий Керченський міст. Міноборони РФ повідомило, що вночі знищено над акваторією Чорного моря 4 українські БпЛА та 2 крилаті авіаційні ракети. Українська сторона не надала інформації.

 13. 29.02.2024. ТОТ Крим, Сімферопольський район атака БпЛА (ймовірно). Місцеві мешканці Сімферопольського та Красногвардійського району повідомили про потужний вибух та роботу засобів ППО (о 15.41 з району села Мар’їно під Сімферополем). Міноборони рф повідомило, що о 15.45 мск над Кримом знищено український БпЛА літакового типу.

 14. 29.02.2024. Акваторія Азовського моря, пожежа на катері берегової охорони прикордонної служби ФСБ РФ. ГУР МО України оприлюднив радіоперехоплення про пожежу на катері берегової охорони ФСБ РФ в Азовському морі. За наявною інформацією пошкоджено надбудову, ходову рубку, п’ятеро членів екіпажу постраждало. Причини пожежі та уточнююча інформація відсутня.

Березень 2024 року

01.03.2024. ТОТ АР Крим. Ракетний удар по військовому аеродрому в с. Гвардійське.
Місцеві мешканці повідомляють про роботу ППО в Євпаторійському та Сакському районах. За наявними даними ракетний удар близько 16-ої години нанесений двома ракетами (ймовірно типу Storm Shadow/SCALP-EG), внаслідок чого пошкоджена аеродромна інфра-структура, поранені військовослужбовці ЗС РФ. На аеродромі с. Гвардійське базується тактична авіація ВКС РФ, яка активно застосовується для нанесення ударів по південним областям України. До цього авіабаза у с. Гвардійське вже зазнавала ударів у серпні 2022, березні та серпні 2023 рр.

01.03.2024. Тимчасово окуповане м. Севастополь. Робота ППО РФ.
За наявними даними вдень мешканці Севастополя почули близько п’яти вибухів, в то-му числі в центрі міста. В Севастополі була оголошена повітряна тривога, застосоване аерозольне маскування Севастопольської бухти та відключене електроживлення окремих районів міста. Одночасно в районі т.зв. «Кримського мосту» були проведені заходи протидії можливому ракетному удару (перекриття руху та аерозольне маскування). Окупаційна влада Криму повідомила про «збиття 10 повітряних цілей». 

03.03.2024. ТОТ АР Крим, м. Феодосія, масована атака БпЛА.
За наявними даними близько 1-ої години ночі декілька БпЛА атакували Феодосійсь-ку нафтобазу, внаслідок чого там пролунало декілька вибухів та почалась пожежа, наслідки якої ліквідовували близько 2 годин. Наслідками удару стало пошкодження резервуару із нафтопродуктами та магістрального трубопроводу перекачки пального. Внаслідок падіння улам-ків БпЛА (ймовірніше ракети ППО) на 89-му км траси «Таврида» в районі м. Феодосія утво-рилась воронка діаметром близько 5 м та глибиною до 4 м, що призвело до перекриття смуги руху щонайменше на добу.
Місцеві мешканці повідомили про загоряння в районі Феодосійської набережної. Од-ночасно в районі т.зв. «Кримського мосту» також були проведені заходи протидії можливому ракетному удару. Міноборони РФ прозвітувало про «збиття над Кримом всіх 38 безпілотни-ків». Атака на нафтобазу в Феодосії - третя за останні півроку (також атаки стались в листо-паді та грудні 2023 року).

05.03.2024. ТОТ АР Крим, район Керченської протоки (мис Такіль). Групова атака морськи-ми безекіпажними катерами (мбек) типу «Magura V5».
В період з опівночі і до ранку в районі міста Керч пролунало щонайменше п’ять по-тужних вибухів невстановленого характеру. Пізніше ГУР МО України надав інформацію про знищення патрульного корабля пр. 22160 «Сергій Котов» за допомогою мбека типу «Magura V5». За наявною інформацією, яка потребує уточнення, разом з кораблем знищено й розміщений на ньому вертоліт (тип невідомий).
Штатний екіпаж корабля складав до 80 осіб, а вартість близько 65 млн доларів. Він був спущений на воду у 2021 році, а прийнятий до складу ЧФ РФ у липні 2022-го року, брав активну участь у захопленні міста Маріуполь. Керченський міст під час атаки був перекритий для поїздів, автівок і проходження суден щонайменше дев’ять годин - починаючи з 23-ої години 4 березня до ранку.

11.03.2024. Херсонська область, район острова Карантинний (р. Дніпро).
Авіаударом Повітряних сил ЗСУ знищено судно під прапором РФ «Мєханік Погодін» (IMO: 9598397, власник ВАТ «VEB — Leasing», Санкт-Петербург, РФ).
За наявною інформацією росіяни використовували судно, як спостережний пост та пункт управління (запуску) БпЛА. Судно (танкер), як порушник санкційного режиму, було заарештовано Україною у 2018 році. До літа 2023 року знаходився на території Херсонського морського порту, але після підриву росіянами Каховської ГЕС 6 червня 2023 року, танкер виинуло на берег острова Карантинний, де він і був знищений .

18.03.2024. Тимчасово окуповане місто Севастополь. Атака БпЛА.
Місцеві мешканці повідомили про два потужні вибухи під вечір в Севастополі.
В районі т.зв. «Кримського мосту» були проведені заходи протидії можливому ракетному удару (перекриття руху та аерозольне маскування). Міноборони РФ повідомило про знищення над Кримом українського БпЛА.

19.03.2024. ТОТ АР Крим, район міста Армянськ. Атака БпЛА.
Вдень поблизу Армянська в результаті атаки безпілотників пошкоджена пускова установка комплексу ППО С-400 «Тріумф». Наявні дані про поранення двох та знищення трьох російських військових.

21.03.2024. ТОТ АР Крим, Атака БпЛА.
Міноборони РФ повідомило, що «близько 15.00 силами ППО знищено над Кримом 3 українських БпЛА». Інформація потребує уточнення.

23.03.2024. Тимчасово окуповане місто Севастополь. Масований ракетний удар. Атаковано головний вузол спецзв'язку ЧФ РФ та авіабазу.
Під вечір 23 березня завдано ракетного удару (ймовірно ракетами типу Storm Shadow/SCALP-EG) по військовим об’єктам РФ в місті Севастополь, зокрема пунктам управління та зв'язку. Безпосередньо в Севастополі пролунало кілька потужних вибухів в центральній частині міста (у тому числі на території колишнього штабу ВМС ЗС України на вулиці Соловйова 1, де розташований Інформаційно-обчислювальний центр зв’язку ЧФ РФ), в районі Козачої бухти та мису Фіолент. Наявні свідчення про вибух невстановленого характеру у Нижньогірському районі АР Криму.
За інформацією, яка потребує перевірки також пошкоджено літаки тактичної авіації на аеродромі Бельбек (Севастополь) та є влучання в пункт постійної дислокації 810 окремої бригади морської піхоти ЧФ РФ. Окупаційна влада Криму відзвітувала про «10 збитих ракет».

24.03.2024. Тимчасово окуповане місто Севастополь. Масований ракетний удар по кораблям та військовій інфраструктурі Чорноморського флоту.
За наявною інформацією, яка потребує перевірки, ракетами типу Storm Shadow/SCALP-EG та ПКР «Нептун» уражено два російські великі десантні кораблі пр. 775 «Ямал» та «Азов», які знаходились на території 13-го судноремонтного заводу ЧФ РФ в Севастополі. Ймовірно також пошкоджені середній розвідувальний корабель пр.18280 «Іван Хурс» та український великий десантний корабель пр.775 «Костянтин Ольшанський», який росіяни намагались відновити. 

24.03.2024. ТОТ АР Крим, Сімферопольський район, селище Гвардійське, удар БпЛА.
Близько 5-ої години ранку в Сімферопольському районі пролунало чотири вибухи. Ще три вибухи - в передмісті. Місцеві мешканці повідомляють, що через двадцять хвилин після вибухів в районі селища Гвардійське з’явився стовп диму. За наявною інформацією внаслідок влучання БпЛА в нафтобазу загорілися три резервуари з нафтопродуктами та військовий склад. Місцева окупаційна влада вимушена була організувати евакуацію цивільних жителів.
 

* * *

Довідково: з січня по грудень 2023 року, тобто за 365 днів, українські Сили оборони здійснили не менше 184 атак по різних цілях, в тому числі:
- в Севастополі – не менше 45 атак, 25% від загальної кількості;
- по кораблях Чорноморського флоту в морі – не менше 26 атак, 12%;
- в Євпаторії, Сакському, Чорноморському та Роздольненському районах (Західний Крим) – не менше 33 атак, 18%;
- в Джанкойському районі – не менше 21 атаки, 11,5%;
- в Феодосійському регіоні – не менше 15 атак, 6,5%
- по Керченському мосту – не менше 4 атак.

Повну базу даних «Перелік атак дронів та ракетних атак на територію Кримського півострову з 1 січня по 31 грудня 2023 року» дивіться ТУТ.

* * *

Ця публікація створена за підтримки Європейського Союзу (European Union in Ukraine). Зміст публікації є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу