Експорт з Китаю до Росії впав вперше з середини 2022 року

12:20 17.04.2024

На тлі погроз США щодо санкцій проти Пекіна, якщо його товари сприятимуть вторгненню Москви в Україну, китайський експорт до Росії у березні зменшився.

Це стало першим падінням з середини 2022 року. Про це пише ZN.UA з посиланням на Bloomberg.

Президент Владімір Путін може порушити питання про необхідність збільшення обсягів торгівлі на переговорах з китайським лідером Сі Цзіньпіном під час свого візиту до Китаю наступного місяця, повідомило поінформоване джерело, яке попросило не називати його імені. За словами співрозмовника, Росія розглядає це уповільнення як тимчасове.

За даними китайської митниці, експорт Китаю до Росії в березні впав майже на 16% порівняно з минулим роком. Це відбувається в той час, як Росія стикається з дедалі більшими труднощами з міжнародними платежами в цілому на тлі підвищеного ризику вторинних санкцій з боку США щодо банків і підприємств, звинувачених у сприянні вторгненню Москви в Україну.

Минулого року товарообіг між Росією та Китаєм сягнув рекордних 240 мільярдів доларів завдяки китайському імпорту російської нафти та експорту автомобілів, промислового обладнання та електроніки.

Торгівля Туреччини з Росією також затинається під тиском санкцій, що вдарило по ключовій лінії постачання для Москви, яка, на думку США і Європейського Союзу, підживлює її військову машину.

Загальний обсяг російського імпорту в березні скоротився на 18% порівняно з аналогічним періодом минулого року, свідчать дані Банку Росії.

«Посилення сигналів США про ризики вторинних санкцій, пов'язаних з Росією, означає, що врегулювання торговельних відносин займає більше часу, і російським імпортерам все частіше доводиться покладатися на країни Центральної Азії, щоб полегшити цю торгівлю», — вважає економіст Bloomberg Economics Russia Олександр Ісаков.

Москва і Пекін оголосили про «дружбу без обмежень», яка досі допомагала Росії пережити безпрецедентні міжнародні санкції після того, як Путін віддав наказ про вторгнення в лютому 2022 року. Міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров заявив, що на переговорах зі своїм китайським колегою Ван І в Пекіні минулого тижня сторони домовилися працювати над «подвійною протидією» США та їхнім союзникам.

Міністр фінансів США Джанет Єллен минулого тижня відвідала Китай і попередила про «значні наслідки» для китайських банків і експортерів, якщо вони посилюватимуть військовий потенціал Росії.

Це сталося через кілька днів після того, як президент США Джо Байден у телефонній розмові з Сі висловив занепокоєння з приводу підтримки Китаєм оборонно-промислової бази Росії.

У грудні Міністерство фінансів США оголосило, що запровадить вторинні санкції проти банків, які сприяють укладанню угод, в яких Росія закуповує напівпровідники, шарикопідшипники та інше обладнання, необхідне для військових.

За словами джерел, державні банки Китаю посилили обмеження на фінансування російських клієнтів після того, як США санкціонували вторинні санкції.

«Це свідчить про те, що деякі з вжитих США заходів мають руйнівний ефект, але поки що рано говорити про те, наскільки він довготривалий. Скоріш за все, китайці будуть більш обережними», — заявив Олександр Габуєв, директор Євразійського центру Карнегі Росія - Євразія. 

Наприкінці січня китайські банки почали блокувати платежі російських компаній, які купують компоненти для електронної збірки. Проблеми з переказом коштів для оплати рахунків почали впливати на імпортерів китайської електроніки у грудні.

16 квітня у США висловили стурбованість тим, що Пекін допомагає Росії нарощувати свою оборонну промислову базу для ведення війни в Україні і це стане предметом розмови під час майбутнього візиту до Китаю державного секретаря США Ентоні Блінкена.
 

Ще на цю тему