Чому нова турецька башта MZK для M60, Т-72 та Leopard 1 значно цікавіша ніж рік тому

18:00 23.03.2024

Попри те, що у самій башті MZK від Roketsan нічого не змінилось, наразі таке рішення стало значно актуальнішим в умовах цін та строків постачання нових танків

Як повідомляе Війсковий портал« DEFENSE EXPRESS»
Ще у червні 2023 року турецька компанія Roketsan показала своє рішення для модернізації танків M60, які досі знаходяться на озброєнні багатьох країн, включно з Туреччиною. Це рішення - нова модульна башта MZK, яка дійсно виводить цей танк, розроблений наприкінці 50-х років, на абсолютно новий рівень.

А нещодавно Roketsan показав свою розробку безпосередньо у дії на вогневих випробуваннях.

І хоча за рік нічого не змінилась, саме рішення від турецької компанії стало значно цікавішим через зміну умов та оборонного ринку. Бо тепер модернізація дійсно старих танків виглядає значно цікавішою за закупівлю нових на фоні дефіциту озброєння.

Бо коли отримуєш цінник у 44 млн доларів за один Abrams M1A2 SEPv3, або 32 млн євро за один Leopard 2A8, пошук дешевих альтернатив, здається, має відбуватися вже інстинктивно. Особливо, якщо танки потрібні раніше ніж під кінець десятиріччя. Саме тому проєкти з модернізації таких танків, як M60 з'являються не лише в Ірані, а й бельгійська John Cockerill пропонує модернізувати Leopard 1.


Нагадаємо, що у своїй башті MZK турецька Roketsan пропонує до 105-мм гармати автомат заряджання із вишибними панелями на 18 пострілів, що означає скорочення членів екіпажу до трьох осіб. Широке застосування динамічного захисту та NERA-елементів, оновлення системи управління вогнем, стабілізований панорамний приціл, сенсори попередження про лазерне опромінення, систему кругового відеоогляду, дистанційний кулеметний модуль.

Тобто мова йде про більш ніж значне оновлення саме вогневих можливостей машини, підняття рівня бронезахисту та виживання екіпажу. Також важливо те, що ця башта важить на 13 тонн замість 14,5 тонн в оригінальній, а це дозволяє отримати певний резерв для додаткового бронювання корпусу. Також вона нижча, що теж має значення.

При цьому Roketsan пропонує встановлення цієї башти не лише на M60A3, а й на Leopard 1 та навіть Т-72. У одному з варіантів це буде означати зменшення калібру танку зі 125-мм до 105-мм, але значне підвищення шансу екіпажу вижити, бо боєукладка стає ізольованою.


Але забаштова ніша з нею не нависає над моторно-трансмісійним відділом, що дозволяє уникнути "тіньового ефекту" для системи охолодження, що призводить до перегріву.


У іншому варіанті радянську 125-мм гармату пропонується залишити, але все одно мова йде про тотальне оновлення всієї системи управління вогнем. А у випадку Т-72 виграш ваги буде становити 5 тонн.


Таким чином Roketsan своєю баштою MZK робить доволі цікаву пропозицію для багатьох країн, які отримують можливість модернізації застарілих танків та альтернативи закупівлі нових машин за дійсно шалені кошти на які ще накладаються строки постачання у вигляді 5-10 років.

Ще на цю тему