Колонізація Криму як елемент російської незаконної політики – аналітик УГСПЛ 

14:00 09.11.2023

У Празі нещодавно відбувся Другий парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи. Активну безпосередню участь в міжнародних заходах взяли експерти мережі кримської платформи. 

У рамках саміту були дві дискусійні панелі, де актуалізовані питання щодо можливих наслідків військового звільнення Криму та вплив деокупації на Чорноморський регіон; щодо відновлення справедливості та гарантій неповторення російської агресії.

Серед усіх важливих питань, які розглядалися під час дискусії, Владислав Мірошниченко, аналітик УГСПЛ, експерт групи “Гуманітарна політика” Кримської платформи зупинився на специфічному елементі російської незаконної політики – колонізації Криму. Про це інформує Українська Гельсінська спілка з прав людини, пише інформаційна агенція Голос Криму.

На інформаційному ресурсі УГСПЛ висвітлюється виступ експерта групи “Гуманітарна політика” Кримської платформи Владислава Мірошниченко котрий зазначив, щоб встановити повний контроль над Кримським півостровом, Росія витіснила з Криму десятки тисяч українців і переселила в Крим сотні тисяч росіян.

З 2014 року російський уряд запровадив різні політики для сприяння цій колонізації, зокрема:

Надання матеріальної допомоги та інших стимулів кожному громадянину Росії, який бажає переїхати до Криму.
Переміщення до Криму російських правоохоронців, державних, медичних та освітніх працівників, суддів та їхніх родин.
Заохочення для пенсіонерів переїхати туди.
Заохочення російського бізнесу до переїзду до Криму.

За оцінками експертів, може бути більше мільйона громадян Росії, які прибули в регіон з початку окупації. І це величезні цифри. Якщо говорити про контекст, то загальне населення Криму до окупації становило близько 2,3 мільйона осіб. Отже, цю значну демографічну зміну можна справедливо назвати колонізацією.

«Це не є чимось новим для росіян. Вони впроваджували таку політику століттями. Згадати тільки депортацію кримських татар у 1944 році чи русифікацію України за радянських часів. Ми можемо продовжувати наводити такі приклади до кінця нашої панелі. Нинішня російська колонізація Криму не є винятком із правил. Для росіян, які здійснюють таку політику, колонізація є правилом», — наголосив Владислав Мірошниченко.

З юридичної точки зору, така політика Росії є явним порушенням міжнародного права. Окупаційна влада не може переміщувати чи депортувати своє цивільне населення на окуповану територію. Крім того, масштабне переміщення росіян до Криму та депортацію звідти українців можна вважати воєнними злочинами та злочинами проти людяності за Римським статутом.

На думку експерта, розслідування цих серйозних порушень міжнародного права та воєнних злочинів має важливе значення для майбутнього України. Деколонізувати Крим можна тільки одним способом. Більшість нелегальних російських мігрантів, вони ж колонізатори, повинні покинути Крим.
 

Ще на цю тему