Росія, ймовірно, готується до випробування крилатої ракети "Буревісник" із ядерним двигуном, - NYT. СУПУТНИКОВІ ФОТО

17:40 03.10.2023

РФ, ймовірно, готує або вже провела випробування експериментальної крилатої ракети "Буревісник". Про це свідчать супутникові знімки.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це пише The New York Times із посиланням на звіт аналітичної організації Nuclear Threat Initiative, супутникові знімки норвезької екологічної організації Bellona та платформу відстеження польотів Flightradar24.

На одному з російських архіпелагів в Арктиці фіксується надзвичайна активність російських військ. Пересування літаків та транспорту свідчить про те, що Росія або готується до проведення випробувань, або вже їх провела, зазначає видання.

Видання зауважує, що 31 серпня російська влада випустила повідомлення про "тимчасову небезпечну зону", порадивши пілотам уникати частини Баренцевого моря біля узбережжя та 19 кілометрів від місця, відомого як полігон "Панково". Відтоді повідомлення кілька разів повторювалося.

Журналісти видання зазначають, що аналіз супутникових даних схожий на такі ж дані, що фіксувалися під час проведення росіянами випробувань ракети "Буревісник" у 2018-2019 роках.

На знімках видно, як два російські літаки "Росатом", які використовувалися для збору даних про запуски ракет, на початку серпня були припарковані приблизно за 116 кілометрів на південь від місця ймовірного запуску ракети. Вони залишалися на цій базі принаймні до 26 вересня.

Росія, ймовірно, готується до випробування крилатої ракети Буревісник із ядерним двигуном, - NYT 01

За даними платформи відстеження Flightradar24, 19 і 26 вересня розвідувальний літак ВПС США RC-135W Rivet Joint здійснив принаймні два польоти біля узбережжя арктичного острова, де розташоване місце ймовірного запуску ракети.

Згідно зі звітом "Ініціативи щодо зменшення ядерної загрози", ця ракета є "зброєю другого удару стратегічної дальності", призначеною для запуску після ядерних ударів. Ракета може нести звичайну боєголовку, але на практиці, найімовірніше, нестиме ядерне корисне навантаження, хоча й менше, ніж у більшості інших видів ядерної зброї. На думку експертів, якщо ця ракета буде використана у воєнний час, вона зможе знищити великі міські райони та військові обʼєкти.

На знімках, зроблених вранці 20 вересня, видно безліч транспортних засобів, що знаходяться на стартовому майданчику бази, у тому числі вантажівка з причепом, яка, зважаючи на все, відповідає розмірам ракети.

Укриття від негоди, яке зазвичай прикриває конкретний стартовий майданчик, було перенесено приблизно на 15-20 метрів. Пізніше трейлер зник, а укриття повернули на вихідне місце.

Nuclear Threat Initiative повідомляє, що РФ провела щонайменше 13 випробувань ракети "Буревісник" між 2017 і 2019 роками й всі вони були невдалими. Ракета, запущена у 2019 році, зазнала аварії та, зрештою, вибухнула під час спроби відновлення. 

Ракета "Буревісник" є однією із шести стратегічних на озброєнні Росії, разом із "Кинджалом" і гіперзвуковим ракетним комплексом "Авангард", які лідер Кремля представив у своїй промові у 2018 році. Він стверджував, що ця зброя здатна подолати й обійти оборону США. 

Ракета небезпечна не лише своєю здатністю нести потужну ядерну боєголовку, але й виділяти шкідливі радіоактивні викиди в разі вибуху чи виходу з ладу під час випробувань.

Невідомо, чи проходив "Буревісник" випробування з 2019 року. Виконавчий директор Асоціації контролю над озброєнням Деріл Кімбол запевнив, що навіть за умови успішного запуску до "оперативного розгортання" ракети залишаться роки.

 

Ще на цю тему