Судна з Каховського водосховища передислокують вище по Дніпру

13:20 08.06.2023

Близько 50 суден, що перебувають в акваторії Каховського водосховища, будуть перебазовані вище Запорізького району гідротехнічних споруд, аби запобігти їх викиданню на мілину внаслідок пересихання водосховища після підриву російськими окупаційними військами греблі Каховської ГЕС. 

Про це повідомив голова Адміністрації судноплавства Євгеній Ігнатенко, пише видання Порти України.

Адміністрація судноплавства другий день активно працює з судновласниками, чиї судна наразі знаходяться в акваторії Каховського водосховища. Це близько 50 суден. Наше завдання — сприяти у забезпеченні їх безперешкодній передислокації з місць базування вище по Дніпру через Запорізький шлюз. За Дніпрогесом річка Дніпро залишиться судноплавною. Нижче — ще тривалий час ні. Після падіння рівня води судна там опиняться на мілині, а це може загрожувати розливом пально-мастильних матеріалів”, — написав Ігнатенко у Telegram за підсумками наради у Херсоні у середу, 7 червня, під керівництвом міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова та за участі усіх причетних міністерств та служб.

Річка Дніпро є основною артерією річкового судноплавства України. А Каховський шлюз був крайнім дніпровським шлюзом, що випускав усі судна в бік відкритого моря.

Фактично нам перекрили ворота для українського експорту. Але зараз ми маємо проблеми й вище за течією. Рівень води у Каховському водосховищі падає на 10 см щогодини. Допустимий рівень на нижньому бьєфі Запорізького шлюзу — 14 метрів, сьогодні на ранок фіксували 16 метрів. Тому, за умови падіння рівня нижче цієї позначки ми не зможемо проводити шлюзування в Запоріжжі”, — зазначив керівник Адміністрації судноплавства.

Ігнатенко наголосив, що терористичний акт Росії буде мати катастрофічні наслідки для всього регіону в цілому та майбутнього відновлення судноплавства зокрема. Через різке підтоплення територій зруйновано та виведено з ладу інфраструктуру портів та терміналів, розташованих в області, багато затонулих суден. Крім того, надходять повідомлення про потрапляння у воду значної кількості мастила та інших небезпечних та забруднюючих речовин, а також нерозірваних мін та боєприпасів.

Адміністрація судноплавства має свої катери, які запропонувала Херсонській ОВА для допомоги. Також у Адміністрації судноплавства є мобільні лабораторії, які вже їдуть на Херсонщину з Одеси разом з персоналом та відслідковатимуть ступінь забрудненості середовища. Також, відстежується ситуація в Миколаєві — до вечора 7 червня рівень води там виріс на 1 метр.

В зоні можливого затоплення перебувають понад 80 населених пунктів, при цьому максимальні наслідки теракту будуть через 3-5 днів. Збитки лише водним ресурсом, за попередніми даними, склали вже 2 млрд грн. В «Укргідроенерго» кажуть, що на відновлення дамби знадобиться 5 років.

З ініціативи Мінвідновлення уряд виділив 1,5 млрд грн на будівництво магістральних водогонів на півдні України. Завдяки цим водогонам планується забезпечити централізоване водопостачання до тих населених пунктів, у яких виникли проблеми з водопостачанням через підрив Каховської ГЕС. 845 млн грн виділено Херсонській, Запорізькій, Миколаївській та Дніпропетровській областях для забезпечення населення питною водою.

Вночі 6 червня російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС, що призвело до підтоплення низки населених пунктів Херсонської області. Станом на 11:00 було зруйновано 16 затворів станції, будівлю ГЕС і вставку земляної греблі між будівлею ГЕС і шлюзом та адмінкорпусом.

Руйнування ГЕС вважається порушенням Женевської конвенції.

Станція потужністю понад 300 МВт була побудована в середині 50-х років. Каховська ГЕС піднімає рівень води у Дніпрі до 16 метрів і створює Каховське водосховище, з якого починається Каховський канал, Північно-Кримський канал і канал Дніпро-Кривий Ріг.

Російські війська захопили станцію 24 лютого 2022 року та пізніше замінували.
 

Ще на цю тему