Зерновий коридор знову заблоковано: росіяни в СКЦ припинили реєструвати вхідний флот

19:40 01.06.2023

Робота зернового коридору знову зупинена через блокування представниками Росії у Спільному координаційному центрі (СКЦ) реєстрації вхідного флоту до всіх українських портів.

Про це повідомила прес-служба Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури.

СКЦ у Стамбулі оголосив про неможливість складання інспекційного плану на 1 червня через чергову безпідставну відмову російської делегації реєструвати вхідний флот до участі в Ініціативі”, — вказала прес-служба.

За даними МІУ, впродовж двох днів, 30 та 31 травня, Росія без пояснень зареєструвала для інспекції лише 1 вхідне судно на порт Чорноморськ», в той час коли інші сторони СКЦ підтвердили до участі в Чорноморській Ініціативі 10 суден на три порти.

Деструктивна позиція Росії та відсутність зареєстрованих суден на інспекцію унеможливлює складання інспекційного плану на сьогодні, про що всі сторони були повідомлені Секретаріатом СКЦ”, — зауважили в міністерстві.

В черзі на інспекцію в територіальних водах Туреччини очікують 50 суден, на які має бути завантажено 2,4 млн тонн продовольства для світу. Це майже вдвічі більший обсяг, ніж було експортовано у травні. Деякі судна очікують інспекції СКЦ понад три місяці.

Це понад $1 млрд збитків, які позначаються на кінцевій вартості продовольства для світу. Таким чином Росія в черговий раз знайшла спосіб обмежити світ в їжі. Блокування реєстрації нового вхідного флоту, як і блокування найбільшого порту «Південний», є грубим порушенням умов Зернової ініціативи, під якою підписалась і країна-агресор”, — наголосили в МІУ.

Українська делегація направила лист до Секретаріату СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу в складі трьох інспекційних команд та 9 інспекцій на день, як того вимагають процедури СКЦ. Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден.

В МІУ нагадали, що за 10 місяців роботи Зернової Ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв. При цьому уже сім місяців продовжується саботаж та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ, в результаті якого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

Зерновий коридор знову заблоковано: росіяни в СКЦ припинили реєструвати вхідний флот
Інфографіка: facebook.com/Ministry.for.restoration
28 травня з портів Одеса і Чорномоськ вийшли чотири балкери після майже десятиденної перерви, пов’язаної з блокуванням Росією роботи зернового коридору.

17 травня Україна, ООН, Туреччина і Росія домовилися про продовження дії Ініціативи щодо безпечного транспортування агропродукції через Чорне море ще на два місяці. 19 травня Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі відновив інспекції суден, які рухаються до портів Одеса та Чорноморськ у рамках Ініціативи щодо безпечного транспортування агропродукції через Чорне море, проте рух до найбільш глибоководного порту «Південний» продовжує блокуватися представниками Росії.

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця заявляв на засіданні Ради Безпеки ООН, що Росія вдає, ніби має збитки від Чорноморської зернової ініціативи, хоча насправді вдвічі збільшила експорт свого зерна.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

З початку дії «зернової ініціативи», за даними ООН, з українських портів у Чорному морі відправлено 959 суден, які транспортували до країн Африки, Азії та Європи 30,5 млн тонн агропродукції, у тому числі кукурудзи — 15,5 млн тонн, пшениці — 8,4 млн тонн, соняшникової олії — 1,5 млн тонн.

Теми:

Ще на цю тему