Безпека ЗАЕС має передбачати її повну демілітаризацію та деокупацію - Кислиця в ООН

11:20 31.05.2023

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі представив план забезпечення безпеки ЗАЕС. 

Свої пропозиції він озвучив під час засідання Ради безпеки ООН у вівторок, 30 травня, пише ZN.UA.

За словами Гроссі, пункти, які входять до плану, він обговорював під час зустрічей із керівництвом обох країн — України та Росії.

Зокрема, його пропозиція полягає у тому, щоб сторони:

  • не здійснювали атаки із та на ЗАЕС, які спрямовані на сховище відпрацьованого ядерного палива реакторів, іншу критичну інфраструктуру або персонал;
  • не використовували станцію в якості військової бази та сховища для зберігання важкого озброєння та боєприпасів;
  • не піддавали ризику електропостачання ЗАЕС
  • захищали територію, споруди а системи від нападів, або актів саботажу;
  • не вживали жодних заходів, які можуть підірвати згадані вище принципи.

«Ці принципи допоможуть забезпечити ядерну та фізичну ядерну безпеку на ЗАЕС, щоб запобігти ядерній аварії та забезпечити недоторканність станції і уникнути катастрофічного інциденту», – заявив Гроссі.

Голова ядерної служби ООН назвав ситуацію в Запоріжжі «надзвичайно крихкою та небезпечною» і додав, що військові дії в регіоні тривають і найближчим часом можуть суттєво посилитися.

Росія, яка заявляла, що «зробить усе можливе», щоб захистити окуповану нею більше року тому електростанцію, не взяла на себе чітких зобов’язань дотримуватися п’яти озвучених Гроссі принципів.

«Пропозиції пана Гроссі щодо забезпечення безпеки Запорізької АЕС узгоджуються з тими заходами, які ми вже тривалий час реалізуємо», – заявив посол Росії в ООН Васілій Нєбєнзя.

Постпред України в ООН Сергій Кислиця, у свою чергу, запропонував доповнити запропоновані Рафаелем Гроссі принципи вимогою про повну демілітаризацію та деокупацію станції.

Гроссі назвав зустріч у вівторок «кроком у правильному напрямку» і додав, що МАГАТЕ посилить свою присутність у Запоріжжі.

В ніч на 22 травня на Запорізькій АЕС внаслідок ворожого терористичного обстрілу відключилась остання високовольтна лінія передач. Згодом на станції відновили живлення.

26 травня у ГУР повідомили, що російські окупанти найближчим часом готують на Запорізькій атомній електростанції ядерні провокації
 

Ще на цю тему