«Зерновий коридор» в Чорному морі у квітні - травні 2023: російський ультиматум щодо відміни санкцій. Оновлено

Моніторингова група редакції BlackSeaNews
та «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень»
 

Моніторингова група «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» та редакції BlackSeaNews на основі результатів власного моніторингу повідомляє про основні тенденції роботи «зернового коридору» з портів України в Одеській області у квітні– травні 2023 року.  

Резюме

Жодного судна не прийшло до українських портів Одеської області по "зерновому коридору" з 9 по 20 травня 2023 року. Таких перерв не було жодного разу з початку роботи "Чорноморської зернової ініціативи". 13 квітня 2023 року Росія вперше офіційно, на папері, сформулювала розширений та деталізований перелік вимог щодо відміни санкцій для продовження її участі в "зерновій ініціативі". Росія зробила це в формі ультиматуму на адресу Секретаріату ООН, хоча не могла не розуміти, що ця міжнародна інституція не може вирішити питання послаблення санкцій.

Середня кількість суден, що прибували за день до 3-х портів Одеської області в рамках «Чорноморської зернової ініціативи» постійно зменшувалася з 5,9 суден на день у вересні 2022 року до 1,9 в квітні 2023 року.

Скарги Росії, що санкції заважають експорту її сільгоспродукції були абсолютно неправдивими – російська статистика 2022 року та за січень-квітень 2023 року свідчить про протилежне: вантажообіг морських портів Росії по зерну зріс у 2022 році на 6,4% до 2021 року і склав 45,1 млн тонн; вантажообіг по мінеральним добривам зріс у 2022 році на 25,1% і склав – 24,2 млн. Показники перших 4-х місяців 2023 року були ще більшими: перевалка зерна в російських портах за січень-квітень 2023 року зросла в 2,1 разів — до 22,4 млн. тонн, а мінеральних добрив – в 1,7 разів, до 10,5 млн тонн.

Росія ультимативно ініціювала переговорний процес по "зерновій ініціативі" для того, щоб дотягнути час до президентських виборів в Туреччині, на яких позиції президента Ердогана – основної фігури в появі та функціонуванні "зернової ініціативи" – вважались невизначеними.

Однак 17 травня 2023 президент Туреччини оголосив, що Росія погодилася на двомісячне продовження угоди, тобто до 17 липня 2023 року. Наступного дня 18 травня МЗС Росії офіційно повідомило, що Росія "у відповідь на звернення насамперед турецьких партнерів підтвердила її продовження ще на два місяці, до 17 липня включно, без будь-яких змін". При цьому МЗС Росії вчергове заявило, що без виконання попередніх вимог "ні про яке розширення «чорноморської ініціативи» не йдеться в принципі, а сама домовленість буде припинена після 17 липня".

Це треба розглядати як "політичний подарунок Путіна Ердогану перед 2-м туром президентських виборів в Туреччині, що відбудеться 28 травня, та водночас як демонстрація впевненості Росії в перемозі Ердогана.

А вже 21 травня 2023 року світові ЗМІ повідомили, що делегація з президентів ПАР, Сенегалу, Єгипту, Республіки Конго, Уганди та Замбії збирається провести переговори з Києвом та Москвою, щоб «ініціювати мирний процес», але також "порушити складне питання про те, як Росії, яка перебуває під жорсткими санкціями, можна заплатити за експорт добрив, якого відчайдушно потребує Африка, Повідомлялося також, що африканські лідери обговорять пов'язане з цим питання полегшення транзиту більшої кількості партій зерна з України в умовах війни та можливість більшого обміну полоненими.

Таким чином слід розуміти, що Росія робить чергову спробу просунути через президентів африканських країн ті ж самі умови продовження "зернової угоди", які вона висувала як безальтернативні в квітні 2023 на адресу Секретаріату ООН. При цьому до порядку денного через африканську делегацію додаються натяки на припинення вогню, великий обмін полоненими та розширення "зернової угоди". 

Повний текст аналітичної доповіді

Важливі зауваження та пояснення:

22.07.2022 в Стамбулі було офіційно оформлено ініціативу про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" (учасники – Україна, Туреччина, ООН, Російська Федерація) терміном на 120 днів, тобто до 22 листопада 2022 року. Перше судно з українською аграрною продукцією вийшло в рейс з порту Одеси 1 серпня 2022.

Процедура інспекцій визначена підписаним 22.07.2022 в Стамбулі документом – "Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів", в якому сказано:

"...Перед початком операції буде створено Спільний координаційний центр (СКЦ), який включає представників Сторін та ООН. СКЦ здійснює загальний нагляд та координації цієї Ініціативи. Кожна Сторона та ООН будуть представлені в СКЦ однією високопоставленою особою та узгодженою необхідною кількістю представників.

В. Інспекційні групи будуть створені в Туреччині. Інспекційні групи в Туреччині складатимуться з представників усіх Сторін та ООН. Судна здійснюватимуть транзит до портів України та заходитимуть у порти України згідно з графіком, затвердженим СКЦ, після перевірки суден інспекційною групою. Основним обов'язком інспекційних груп буде перевірка відсутності несанкціонованих вантажів і персоналу на борту суден, які прямують до українських портів або виходять з них.

D. Торговельні судна будуть попередньо зареєстровані в СКЦ, з перевіркою їх даних та підтвердженням їх портів завантаження, тісно співпрацюючи з адміністрацією порту. Під час проходження суден здійснюватиметься технічне спостереження. Судна рухатимуться морським гуманітарним коридором, узгодженим усіма сторонами. СКЦ розробить і розповсюдить детальний оперативний і комунікаційний план, включаючи визначення безпечних гаваней і варіантів медичної допомоги.

G. Усі торговельні судна, які беруть участь в цій Ініціативі, підлягають інспекції, яку проводить інспекційна група в гаванях, визначених Туреччиною на вході/виході до/з Турецької протоки.

19 листопада 2022 року «зернову ініціативу» було подовжено ще на 120 днів, а 19 березня 2023 року – ще раз, при цьому за версією України на чергові 120 днів, а за версією Росії – на 60 днів, які закінчуються 18 травня 2023 року.

* * *

Головною метою цього дослідження, як і попередніх, було встановити динаміку основного (на наш погляд) показника, що характеризує роботу «зернового коридору» – середньої кількості суден, що прибувають за день до 3-х портів Одеської області в рамках цієї домовленості. 

Зауважимо, що ми розглядаємо показник кількості суден, що прибувають до українських портів, як один з індикаторів рівня воєнних ризиків в Чорноморському регіоні. 

Одразу наведемо результати, що є досить красномовними (див. Діаграма 1).

 • вересень 2022 – 176 суден, 5,9 судна на день;

 • жовтень 2022 – 158 суден, 5,1 судна/день;

 • листопад 2022 – 98 суден, 3,3 судна/день;

 • грудень 2022 – 100 суден, 3,2 судна/день;

 • січень 2023 – 88 суден, 2,8 судна/день;

 • лютий 2023 – 70 суден, 2,5 судна/день;

 • березень 2023 – 87 суден, 2,8 судна/день;

 • квітень 2023 – 57 суден, 1,9 судна/день;

 • 1 – 9 травня 2023 –15 суден, 1,66 судна/день. Після цього розрахунок цього показника втратив сенс (див нижче).

Результати моніторингу кількості суден, що прибули до українських портів Одеської області по зерновому коридору в квітні-травні 2023 року (з 01.04.2023 по 15.05.2023) надаються на Діаграмі 2.

Із 45 днів – з початку квітня по 15 травня 2023 року включно – було 16 днів, коли до портів не приходило жодного судна внаслідок блокування інспекцій російськими інспекторам в складі СКЦ під різними приводами.

Зауважимо, що жодного судна не прийшло до українських портів Одеської області з 9 по 15 травня 2023 року. Таких перерв не було жодного разу з початку роботи зернового коридору.

Першим днем такого блокування з боку російських інспекторів стало 11 квітня 2023 року.

Приводом для цього стало офіційне повідомлення Stéphane Dujarric, прес-секретаря Генерального секретаря ООН, що вийшло саме в цей день

11 квітня 2023 р Нью-Йорк
Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря

Спільний координаційний центр (СКЦ) не зміг провести перевірки сьогодні, оскільки сторонам потрібно було більше часу для досягнення згоди щодо оперативних пріоритетів. Після інтенсивних дискусій в рамках СКЦ за підтримки ООН і Туреччини завтра, в середу, 12 квітня, планується відновити регулярні перевірки. Ми закликаємо всіх учасників виконувати свої обов’язки, щоб забезпечити безперебійний і безпечний рух суден в інтересах глобальної продовольчої безпеки.

Станом на сьогодні 50 суден очікують руху до портів України*. З моменту підписання Ініціативи СКЦ спостерігав і забезпечив безпечний експорт понад 27,5 мільйонів метричних тонн продовольства, що сприяло зниженню цін на продовольство. Ця критично важлива робота виконується на тлі війни, що триває, і активних бойових дій. Ми не недооцінюємо викликів, але ми знаємо, що їх можна подолати.

Команда ООН тісно співпрацює з усіма сторонами, враховуючи занепокоєння всіх сторін. Глобальні гуманітарні переваги Ініціативи очевидні та не обмежуються експортом до окремих країн з низьким рівнем доходу. Це в інтересах усіх, щоб це продовжувалося.

ФАО** повідомила про березневий індекс цін на продукти харчування, який відзначив подальше падіння на 2,1%. За останній рік індекс впав на 20,5%. Відновлення Чорноморської зернової ініціативи в листопаді та березні сприяло цьому падінню. Це означає переваги для мільйонів уразливих і малозабезпечених сімей у всьому світі. Завдяки цій Ініціативі було відновлено важливе джерело поставок для Всесвітньої продовольчої програми: з серпня було транспортовано понад півмільйона метричних тонн пшениці для підтримки поточних гуманітарних операцій в Афганістані, на Африканському Розі та в Ємені.

Вкрай важливо, щоб усі сторони забезпечили цілісність і повну реалізацію Ініціативи.

* виділення напівжирним шрифтом та кольором – редакція.
** Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО)
(англ. Food and Agriculture Organization, FAO) — міжнародна організація під патронатом ООН.

 

Чому ми вважаємо, що саме цей прес-реліз ООН став формальним приводом для припинення участі РФ в інспекціях суден, що до речі трапилося вперше? 

Тому що 13 квітня 2023 року з'явилася офіційна відповідь МЗС Росії саме на цей прес-реліз. І в цій відповіді разом зі звинуваченнями на адресу Секретаріату ООН вперше був сформульований російський ультиматум стосовно продовження "зернової ініціативи".

Отже, читаємо уважно текст російського ультиматуму (повна версія – за посиланням або на фото, виділення кольором – редакція, англ версія – тут).

Министерство иностранных дел Российской Федерации

О Стамбульских «пакетных» договоренностях

13.04.2023 09:15

Обратили внимание на очередной пресс-релиз Секретариата ООН по «черноморской инициативе» по вывозу украинского продовольствия, в котором вновь искажаются данные и факты. В этой связи вынуждены разъяснить реальное положение дел как с выполнением «черноморской инициативы», так и с Меморандумом Россия-ООН по нормализации отечественного сельхозэкспорта. Эти документы, как известно – взаимоувязанные части одного «пакета», предложенного Генсекретарем ООН А.Гутеррешем.

Поводом для ооновского* сообщения для СМИ стало непроведение инспекций в рамках Совместного координационного центра (СКЦ) в Стамбуле впервые с момента запуска инициативы. Следует отметить, что ни продолжающееся блокирование Киевом поставок аммиака, также прописанных в договоренностях, ни отсутствие какого-либо прогресса в реализации Меморандума Россия-ООН ни разу не стали причиной для публичной реакции Секретариата ООН.

По вопросу об инспекциях. В настоящее время в территориальных водах Турции проверки ожидают 28 судов, перевозящих более 1 млн тонн продовольствия. Однако сотрудники ООН в СКЦ, ответственные за формирование инспекционного плана, отказались составлять такой график, пытаясь поддержать требования украинцев по регистрации судов в инициативе...

....

Устранение препятствий для отечественного сельхозэкспорта должно было произойти в рамках выполнения Меморандума Россия-ООН, о котором на этот раз ооновцы* даже не упомянули. Такое умолчание является наглядным показателем не только отношения Секретариата ООН к предложенному А.Гутеррешем «пакету», но и отсутствия каких-либо практических результатов по Меморандуму.

В этой связи подтверждаем нашу позицию, что без прогресса по решению 5 «системных» проблем (переподключение «Россельхозбанка» к SWIFT; возобновление поставок сельхозтехники, запчастей и сервисного обслуживания; отмена ограничений на страхование и перестрахование плюс снятие запрета на доступ в порты; восстановление работы аммиакопровода «Тольятти-Одесса»; разблокирование зарубежных активов и счетов российских компаний, связанных с производством и транспортировкой продовольствия и удобрений) о дальнейшем продлении «черноморской инициативы» после 18 мая говорить не приходится.
 

* Треба підкреслити зарозумілий зневажливий тон російської версії цього публічного документу стосовно працівників Секретаріату ООН – найбільше він проявився в застосуванні спрощеного іменування співробітників ООН словом "ооновцы", в англійській версії такого нема і застосовується UN representatives (представники ООН).

Отже, 13 квітня 2023 року Росія вперше офіційно, на папері, сформулювала розширений та деталізований перелік вимог для продовження її участі в "зерновій ініціативі" і зробила це в формі ультиматуму на адресу Секретаріату ООН.

Він фактично містить 6 пунктів , назвемо їх окремо:

 1. перепідключення «Россєльхозбанку» до SWIFT;

 2. поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування;

 3. скасування обмежень на страхування та перестрахування

 4. плюс зняття заборони на доступ до портів;

 5. відновлення роботи аміакопроводу "Тольятті-Одеса";

 6. розблокування зарубіжних активів та рахунків російських компаній, пов'язаних з виробництвом та транспортуванням продовольства та добрив

Варто зауважити кілька суттєвих обставин:

В документі, що був підписаний в Стамбулі між Росією та Секретаріатом ООН та має назву "Меморандум о взаимопонимании между Российской Федерацией и Секретариатом Организации Объединенных Наций о содействии продвижению российских продуктов питания и удобрений на мировые рынки", відсутній наведений вище перелік російських умов, також відсутній обов'язок Секретаріату ООН вирішити будь-які російські вимоги.

В документі говориться буквально таке:

(2). Секретариат соглашается продолжать усилия по содействию обеспечению транспарентных и беспрепятственных поставок продовольствия и удобрений, включая сырье для их производства (в том числе аммиак), поступающих из Российской Федерации, на мировые рынки. Речь идет, в частности, об усилиях по содействию устранению препятствий, которые могут возникнуть в сферах финансов, страхования и логистики.

Секретариат будет стремиться работать с компетентными органами власти и частным сектором с целью добиться конкретных исключений для продовольствия и удобрений, включая сырье для их производства (в том числе аммиак), производимых в Российской Федерации, из-под действия мер, предпринятых в отношении Российской Федерации, согласно принципу, что данные меры не распространяются на продовольствие и удобрения, тем самым содействуя беспрепятственному экспорту российского продовольствия и удобрений, включая сырье для их производства (в том числе аммиак), на мировые рынки, с учетом острой необходимости, связанной с глобальной продовольственной безопасностью, и актуальных потребностей соответствующих производителей и продавцов продовольствия и удобрений в Российской Федерации.

Секретариат будет консультировать российские компании по вопросам ведения бизнеса с Организацией Объединенных Наций, а также по вопросам, касающимся процедуры и требований для получения статуса зарегистрированного поставщика.

Англійська версія меморандуму – тут.

Крім того, в п. 4 Меморандуму йдеться про те, що "Меморандум не является международным договором и не устанавливает каких-либо прав или обязательств по международному праву".

Важко собі уявити, що Росія всерйоз сподівалася на те, що Генеральний секретар ООН зможе "вирішити питання" щодо відміни санкцій по 6 пунктах, що наведені в ультиматумі. І такого дійсно не сталося:

 • за повідомленнями інформаційних агенцій, Генеральний секретар ООН звернувся з проханням до трьох американських банків замінити SWIFT та допомагати «Россєльхозбанку» обслуговувати експортні операції; 

 • головна санкційна структура США (ОFAC) наприкінці квітня 2023 надала американському банку JPMorgan Chase & Co одноразовий дозвіл на проведення платежу від "Россєльхозбанка" по операціях з російським зерном, а на початку травня – ще на 40 платежів;

 • на початку травня 2023 у російської сторони з'явилася інформація, що турецький державний банк Ziraat Bank може бути посередником при здійсненні платежів "Россєльхозбанка", але турецька сторона після консультацій зі США та ООН повідомила, що Ziraat Bank буде посередником у разі, якщо США та ООН будуть схвалювати кожну транзакцію...

Скарги Росії, що санкції заважають експорту її сільгоспродукції були абсолютно неправдивими – російська статистика 2022 року та за січень-квітень 2023 року свідчить про протилежне:

 • вантажообіг морських портів Росії по зерну зріс у 2022 році на 6,4% до 2021 року і склав 45,1 млн тонн;

 • вантажообіг по мінеральним добривам зріс у 2022 році на 25,1% і склав – 24,2 млн;

 • перевалка зерна в російських портах за січень-квітень 2023 року зросла в 2,1 рази — до 22,4 млн. тонн;

 • перевалка мінеральних добрив за січень-квітень 2023 року зросла в 1,7 рази — до 10,5 млн тонн.

Станом на 15 травня 2023 року ми зробили такі висновки:

 • Коли Росія висувала цей санкційно-зерновий ультиматум, її очільники не могли не могли не розуміти, що його не буде прийнято.

 • В Росії не могли не розуміти, що Секретаріат ООН та Генеральний секретар ООН – це не ті інституції, що можуть вирішити питання послаблення санкцій.

 • Росія в квітні–травні 2023 року ультимативно ініціювала переговорний процес по "зерновій ініціативі" для того, щоб дотягнути час до президентських виборів в Туреччині, на яких позиції Ердогана – основної фігури в появі та функціонуванні "зернової ініціативи" – вже тоді вважались невизначеними.

 • Як мінімум до закінчення виборчих перегонів та формування в Туреччині нового уряду Секретаріату ООН і самій Туреччині буде важко стимулювати продовження "зернових перемовин".

 • Отже продовження експортних перевезень зерна з українських портів станом на 15 травня 2023 року поки виглядає малоймовірним. 

Але вже за 2 дні відбулися суттєви зміни ситуації, що пов'язана із "зерновою угодою".

 • 17 травня 2023 року президент Туреччини оголосив, що Росія погодилася на двомісячне продовження угоди, тобто до 17 липня 2023 року.

 • 18 травня 2023 року МЗС Росії офіційно повідомило, що Росія "у відповідь на звернення насамперед турецьких партнерів" підтвердила її продовження ще на два місяці, до 17 липня включно, без будь-яких змін. Повний текст документу див. за посиланням (https://mid.ru/ru/foreign_policy/news/1871129)

 • При цьому МЗС Росії нагадало всі пункти свого ультиматиму, що наведені вище, і вчергове заявило, що без виконання попередніх вимог "ні про яке розширення «чорноморської ініціативи» не йдеться в принципі, а сама домовленість буде припинена після 17 липня".

 • 21 травня 2023 року до портів Одеської області прибули перші судна після 12-денної перерви, що була викликана відмовою російських інспекторів в СКЦ проводити інспекції суден.

 • При цьому Росія відмовилась погоджувати пропускати судна до порту "Південний". Вона пов'язує це зі своєю вимогою поновити роботу аміакопроводу "Тольятті - Одеса", кінцевий термінал якого знаходиться у цьому порті.

 • 21 травня 2023 року світові ЗМІ повідомили, що делегація з президентів ПАР, Сенегалу, Єгипту, Республіки Конго, Уганди та Замбії збирається провести переговори з Києвом та Москвою, щоб «ініціювати мирний процес», але також "порушити складне питання про те, як Росії, яка перебуває під жорсткими санкціями, можна заплатити за експорт добрив, якого відчайдушно потребує Африка"

 • Повідомлялося також, що африканські лідери обговорять пов'язане з цим питання полегшення транзиту більшої кількості партій зерна з України в умовах війни та можливість більшого обміну полоненими.

Висновки станом на 31 травня 2023 року

Продовження зернової угоди з боку Росії без додаткових умов можна розглядати як "політичний подарунок" Путіна Ердогану перед 2-м туром президентських виборів в Туреччині, що відбулися 28 травня, та водночас як демонстрація впевненості Росії в перемозі Ердогана.

Росія робить чергову спробу просунути через президентів африканських країн ті ж самі умови продовження "зернової угоди", які вона висувала як безальтернативні в квітні 2023 на адресу Секретаріату ООН.

При цьому до порядку денного через африканську делегацію додаються натяки на припинення вогню, великий обмін полоненими та розширення "зернової угоди" – скоріш за все натякається про включення до угоди портів міста Миколаїв. 

Довідково:

Загальні результати моніторингу кількості суден, що прибували до українських портів Одеської області по зерновому коридору за вересень 2022 – квітень 2023 року надаються на Діаграмі 3.

* * *

Ця публікація створена за підтримки Європейського Союзу (European Union in Ukraine). Зміст публікації є виключною відповідальністю авторів і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу

Теми:

Ще на цю тему