Спецслужби РФ встановили в країнах Європи систему стеження на посольствах - розслідування

16:20 18.04.2023

Спецслужби РФ встановили в країнах Європи систему стеження за допомогою антен на посольствах, які обслуговували вислані з цих країн російські дипломати.

Про це йдеться у розслідуванні Центру "Досьє", повідомляє "Європейська правда".

Зазначається, що найбільше таких антен встановлено на будівлі посольства РФ у Брюсселі – 17. На дахах російських посольств у Мадриді, Белграді, Лісабоні, Софії та Нікосії їх 10 і більше. Всього на 39 будівлях російських посольств і консульств у Європі розміщено щонайменше 182 антени.

Зовні видно далеко не всі антени, тому їхня реальна кількість, напевно, ще більша, зазначають розслідувачі.

Як наголошується в матеріалі, номінально ці антени використовують для спецзв'язку. Насправді багато з них легко пристосувати для радіоперехоплення, наприклад, розмов супутниковими телефонами. На дахах деяких посольств, зокрема у Варшаві, помічені пристрої, які можуть прослуховувати і мобільний зв'язок.

Такі антени для радіоперехоплення супутникового і прослуховування мобільного зв'язку використовували співробітники російських посольств. Багато хто з 400 висланих російських дипломатів, яких запідозрили в роботі на розвідку, здобув освіту в галузі радіозв'язку та комп'ютерної техніки. Тільки в Бельгії щонайменше п'ятеро висланих співробітників посольства мали освіту в галузі радіозв'язку або комп'ютерної техніки і служили в розвідці. Схожі приклади розслідувачі виявили в Естонії та Швеції.

Посольства стежать не лише за спецслужбами та політиками інших країн, а й за акціями протесту проти політики Кремля.

"Коли поблизу відбуваються мітинги, росіяни можуть відстежувати телефонний трафік і збирати дані та ідентифікатори, наприклад номери IMEI мобільних телефонів", – розповів колишній співробітник контррозвідки Угорщини.

За його словами, принаймні в Угорщині росіяни використовують цю технологію на повну потужність. Звіряючи перехоплення електронних комунікацій із камерами відеоспостереження посольств, вони спостерігають за протестами і збирають інформацію про місцевих критиків та українські групи.

За словами експерта, боротися з подібним прослуховуванням практично неможливо. "Насправді ви нічого не можете зробити, це російська територія. Максимум – вимкнути або залишити телефон удома, якщо бачите, що дах посольства схожий на Байконур", – порадив він.

Один із експертів заявив розслідувачам, що обладнання радіоелектронної розвідки в російських диппредставництвах входить до зони відповідальності ФСБ. Причому силовики обслуговують обладнання, навіть якщо конкретне завдання виконується на користь СВР чи ГРУ. Технічний персонал ФСБ, за його словами, підтримує і суто розвідувальні операції.

Ще на цю тему