Іранський тіньовий флот танкерів допомагає Росії перевозити підсанкційну нафту
Танкери тіньового флоту Ірану допомагають перевозити російську нафту після вступу у дію нових санкцій проти Росії у грудні.
Про це пише видання Порти України з посиланням на The Financial Times.
Щонайменше 16 суден, які входили до тіньового флоту, що дозволяв Ірану порушувати санкції США, почали відвантажувати російську нафту протягом останніх двох місяців. До цього сплеску лише дев’ять суден перейшли на російський маршрут протягом дев’яти місяців з початку повномасштабної війни Росії проти України.
Аналіз свідчить, що обсяги російської нафти, яка перевозиться суднами іранського тіньового флоту, зросли з менш ніж 3 млн барелів у листопаді до більш ніж 9 млн барелів у січні.
Судноплавні брокери та аналітики кажуть, що Росія заманює власників танкерів і операторів преміальними ставками, оскільки прагне захистити своє основне джерело експортних надходжень від західних заходів, таких як обмеження цін на нафту, встановлене G7.
Така премія щонайменше на 50% перевищує ринкові ставки, а в деяких випадках може навіть перевищувати 100%. Як наслідок, тіньове перевезення російської нафти стає більш привабливим, ніж іранської. Західні санкції проти Росії є менш обтяжливими, ніж санкції США проти Ірану.
Зокрема, судноплавні брокери кажуть, що наявність стелі цін замість універсального ембарго робить торгівлю з Росією більш привабливою, ніж торгівлю з Іраном або іншими країнами, що перебувають під жорсткими санкціями, такими як Венесуела. Судновласники та оператори з меншою ймовірністю порушать ці заходи, якщо зможуть довести, що їм було повідомлено, що російське паливо продається за ціну в межах ліміту.
Деякі з суден, які зараз обслуговують російський маршрут, є суднами, які раніше вважалися частиною тіньового флоту Москви. За оцінками суднових брокерів, він складається з близько 100 суден.
Зусилля Росії створити «тіньовий флот» спрямовані на подолання міжнародних обмежень на експорт нафти, накладених на неї через війну проти України. Серед них, зокрема, ембарго ЄС на морський імпорт, яке набуває чинності 5 грудня, та встановлення коаліцією, до якої входять 27 країн Євросоюзу, США, Канада, Японія, Велика Британія та Австралія, цінової стелі на морські перевезення російської нафти, після чого найбільші західні страхові компанії перестануть страхувати судна, які транспортують нафту з Росії за ціною, вищою $60 за барель.
На початку червня Євросоюз затвердив шостий пакет економічних та персональних санкцій проти Росії і Білорусі у зв’язку з російським військовим вторгненням до України. Основною складовою шостого пакета санкцій стала заборона на імпорт російської нафти морем. Ембарго набрало чинності з 5 грудня 2022 року для нафти та з 5 лютого 2023 року для нафтопродуктів.
Крім того, коаліція, до якої входять 27 країн Євросоюзу, США, Канада, Японія, Велика Британія та Австралія, встановила цінову стелю на морські перевезення російської нафти поза ЄС, після чого найбільші західні страхові компанії перестали страхувати судна, які транспортують нафту з Росії за ціною, вищою $60 за барель.
Ще на цю тему
- 29.03.2023 ЄС ініціював новий проєкт з виявлення недоліків у санкційному режимі проти Росії
- 29.03.2023 Іспанія обмежить перевалку у відкритому морі у своїх водах
- 29.03.2023 Путин признал, что санкции Запада могут оказать «отрицательное» влияние на Россию
- 29.03.2023 США запровадили санкції проти двох російських компаній, пов'язаних з авіацією
- 29.03.2023 Сійярто після розмови з міністром РФ знову заявив, що Угорщина блокуватиме "ядерні санкції" ЄС
- 28.03.2023 ЕС подозревает, что Кыргызстан помогает россии обходить санкции
- 28.03.2023 Іспанія обіцяє обмежить ship-to-ship операції у своїх водах
- 28.03.2023 Российская подсанкционная судостроительная корпорация увеличивает производственные мощности
- 28.03.2023 ЄС шукає спосіб блокувати імпорт російського скрапленого газу — Bloomberg
- 28.03.2023 Санкции действуют: В рф не могут достроить ледокол – нет комплектующих
- 28.03.2023 Санкції видавлюють росію з Гельсінської судноверфі
- 28.03.2023 Глава МЗС Естонії закликав колег розпочинати підготовку нового пакета санкцій ЄС проти росії