У Фінляндії не виключають причетності росії до спалення Корану у Швеції

08:00 29.01.2023

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто не виключає причетності росії до спалення Корану під час акції протесту у Швеції минулого тижня, через що Туреччина відмовилась підтримати вступ цієї країни до НАТО.

Про це з посиланням на інтерв’ю Хаавісто фінському телеканалу YLETV1 повідомляє Bloomberg, передає Укрінформ

«У цьому епізоді порушується питання про те, чи намагається якась третя сторона «помішувати в горщику», наприклад, росія, чи інша сторона, яка виступає проти членства (Фінляндії і Швеції – ред.) в НАТО і вдається до провокацій, щоб перешкодити цьому», - сказав Хаавісто.

За його словами, правоохоронці досліджують потенційні зв’язки з росією Расмуса Палудана, ультраправого активіста, який спалив священну книгу мусульман у центрі Стокгольма, і вже «були знайдені певні зв’язки в його оточенні».

Хоча уряд Швеції публічно не коментував жодного зв’язку між Палуданом і росією, прем’єр-міністр Ульф Крістерссон цього тижня зазначив, що є сили, які хочуть утримати його країну від вступу до Альянсу.

«Існують сили як у Швеції, так і за її межами, які хочуть перешкодити членству Швеції в НАТО, тому нам потрібно бачити провокаторів, які намагаються погіршити відносини Швеції з іншими країнами», - сказав Крістерссон. 

Наразі лише Туреччина та Угорщина, двоє з 30 держав-членів НАТО, не ратифікували заявки Фінляндії і Швеції. При цьому, висловлювання президента Реджепа Тайїпа Ердогана взагалі ставлять під сумнів перспективи приєднання Швеції до Альянсу. 

Оскільки чергові вибори в Туреччині очікуються в середині травня, Ердоган прагне заручитися підтримкою релігійних консерваторів у своїй країні і блокуватиме будь-який рух Швеції до НАТО.

«Загальна думка полягає в тому, що Туреччина бере тайм-аут щодо вступу Швеції до НАТО і повернення до цієї теми можливе лише після травневих виборів», — сказав Хаавісто.

Він також додав, що вважає малоймовірним приєднання Фінляндії до Альянсу раніше Швеції, хоча на початку тижня говорив, що таке можливо.

Хаавісто також зауважив, що попри призупинення офіційних переговорів між трьома країнами, Фінляндія продовжує підтримувати зв’язок із Туреччиною і він розмовляє зі своїм колегою Мевлютом Чавушоглу «кожного разу, коли щось відбувається на міжнародній арені».

Як повідомляв Укрінформ, міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу заявив, що Туреччина скасувала тристоронню зустріч з розширення НАТО через інцидент у Стокгольмі з публічним спаленням Корану.  

Ще на цю тему