Усі варіанти створення спецтрибуналу для росії передбачають участь ООН - Кориневич

16:20 19.12.2022

Спеціальний міжнародний трибунал щодо злочину агресії рф проти України може бути створений кількома шляхами, але у будь-якому разі потрібна участь ООН.
\

Про це в інтерв’ю Укрінформу сказав посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич.

Перший шлях – це угода України з ООН на основі відповідної резолюції Генеральної Асамблеї, зазначив він. «Тобто Генасамблея рекомендує секретаріатові та генеральному секретарю укласти відповідну угоду з Україною про створення трибуналу», - пояснив посол.

Другий шлях – багатосторонній договір між Україною та певною кількістю інших держав про створення трибуналу. «Чим більше держав будуть учасниками, тим більше міжнародне визнання він матиме», – зауважив Кориневич.

Третій шлях, за словами дипломата, – угода між Україною та європейською регіональною організацією – Європейським Союзом, Радою Європи чи обома цими організаціями.

«Участь ООН у будь-якому разі вагома. Тобто навіть якщо врешті це не буде трибунал, заснований на угоді України з ООН, то все одно цьому судовому органу має бути надана підтримка з боку Генеральної Асамблеї у вигляді відповідної резолюції. Тому що підтримка Генасамблеї – це одразу легітимність, авторитет і міжнародне визнання», - зазначив Кориневич.

У будь-якому разі залучення ООН до цього процесу є дуже важливим, додав він.

Дипломат розповів, що Україна з партнерами працюють над проєктом резолюції Генасамблеї, «яка визначатиме необхідність притягнення до відповідальності за всі найтяжчі злочини, скоєні на території України, та міжнародні злочини, і яка підтримуватиме для цього всі наявні механізми й інструменти – діяльність Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні, ООНівської спільної слідчої групи, надісланих в Україну міжнародних експертів, а також роботу українських правоохоронців».

Водночас цей документ має містити положення щодо необхідності притягнення до відповідальності саме за злочини агресії, підкресли він.

За його словами, це може бути перший важливий крок з боку ООН – визнання доцільності створення механізму трибуналу для притягнення до відповідальності за вчинення злочину агресії рф проти України.

А після цього, залежно від обраного шляху, міжнародна спільнота створюватиме сам спецтрибунал.

«У будь-якому разі зараз нам потрібна резолюція щодо політичної підтримки ідеї притягнення до відповідальності за вчинення злочину агресії», - сказав дипломат, зауваживши, що про конкретні дати розгляду такої резолюції в Генасамблеї ООН говорити зарано.

Ще на цю тему