Євросоюз послабить санкції щодо російських експортерів добрив

08:30 17.12.2022

Постійні представники країн-членів при ЄС домовилися дозволити винятки із санкцій ЄС для шістьох найбільших російських виробників добрив та хімікатів.

Про це пише видання Порти України з посиланням на EUobserver.

За даними джерел видання, ідеться про «ЄвроХім», «УралХім», «Русагро», «ФосАгро» та «Акрон», на власників яких було накладено санкції, включаючи заморожування їхніх активів у ЄС та заборону на видачу їм віз, за підтримку російського військового вторгнення до України.

Тепер, відповідно до угоди, укладеної 15 грудня, окремі країни Євросоюзу мають право після консультацій з Комісією ЄС розморозити кошти, якщо це необхідно для фінансування постачання продовольства та добрив, особливо до Африки.

Ухваленню рішення про ослаблення персональних санкцій проти росіян передували одинадцятигодинні переговори послів на полях саміту ЄС у Брюсселі.

Зазначається, що таке рішення відкрило шлях до ширшого компромісу щодо дев’ятого пакету економічних та персональних санкцій щодо Росії, який тепер має набути чинності у п’ятницю, незадовго до того, як глави країн ЄС проведуть свої прес-конференції після саміту.

Водночас, Литва та Польща пригрозили відстрочити всі ухвалені рішення, якщо їх змусять розморозити кошти російських виробників добрив у масштабах усіх 27 країн ЄС. Активно наполягали на пом’якшенні санкцій на російські добрива Франція, Німеччина та Нідерланди за підтримки Бельгії, Італії, Португалії та Іспанії.

Після початку російської військової агресії щодо України у морських портах Євросоюзу накопичилося 300 тис. тонн російських добрив через санкції щодо суден і вантажів з Росії.

Наприкінці листопада перша партія 20 тис. тонн російських добрив вирушила з порту Тернезен у Нідерландах до Малаві через Мозамбік на судні MV Greenwich (прапор — Велика Британія), що було зафрахтоване Всесвітньою продовольчою програмою ООН (WFP). Це перша із серії постачань добрив, призначених для країн африканського континенту. Ця ініціатива є частиною домовленостей, підписаних у Стамбулі 22 липня.

Росія стверджує, що санкції, запроваджені після початку повномасштабної війни проти України, ускладнюють російським трейдерам зерна і добрив обробку платежів і доступ до суден, страхування і портів. Водночас, у США та ЄС неодноразово наголошували, що продовольство не підпадає під дію санкцій.

Докладно з переліком російських підприємств під санкціями можна ознайомитись у Базі даних юридичних осіб, щодо яких запроваджено санкції України, ЄС, Канади, Великобританії та США у зв'язку з російською агресією проти України.
 

Ще на цю тему