Італія та Туреччина збільшують закупівлі російської нафти

19:00 10.08.2022

Середньодобовий обсяг морського експорту російської сирої нафти з 30 липня по 5 серпня зменшився проти попереднього тижневого періоду на 1% — до 3,46 млн барелів. 

Про це повідомляє видання Порти України з посиланням на Bloomberg.

Загалом морський експорт російської нафти стабілізувався на рівні приблизно 500 тис. барелів на добу, нижче пікових значень після російського вторгнення в Україну, і практично не змінився проти періоду до нападу.

За оцінками агентства, звітного тижня виручка Москви від експортного мита склала $177 проти $185 млн попереднього тижня. Зменшення виручки пояснюється меншим розміром експортного мита у серпні.

Морський експорт російської нафти з чотирьох експортних регіонів

Інфографіка: bloomberg.com

Протягом звітного тижня російські морські нафтові термінали завантажили 34 танкери, як і попереднього тижня. Було відправлено 24,2 млн барелів нафти проти 24,5 млн барелів тижнем раніше.

У портах Балтійського моря було завантажено 15 танкерів проти 14 тижнем раніше. Зокрема, з Приморська відправлено 8 суден проти 9, з Усть-Луги — 7 проти 5. Сумарний обсяг відвантаження нафти знизився, втративши приріст, зафіксований минулого тижня.

Із Новоросійська відправлено 6 танкерів проти 8 попереднього тижня. Кількість вантажів призначенням в Азію скоротилася вдвічі.

У Мурманську число завантажених танкерів не змінилося — 3. Постачання із цього експортного регіону зросли до найвищого рівня після вторгнення, при цьому збільшився обсяг призначенням на Індію.

Із далекосхідного регіону відправлено 10 танкерів проти 9 попереднього тижня. У Козьміно завантажено 9 суден проти 8 попереднього тижня. Як і тижнем раніше, один танкер відправлено з Пригородного. Обсяг нафти зі східних терміналів досяг найвищого рівня із середини квітня завдяки збільшенню постачань нафти ESPO з Козьміно.

Враховуючи показник експорту звітного тижня, рухоме (ковзне) середнє чотиритижневе значення, що згладжує волатильність тижневої статистики, зросло до найвищого рівня за чотири тижні — 3,25 млн барелів на добу. 

Рухомий середній чотиритижневий показник морського експорту російської нафти за напрямками постачань

Відправлення російської нафти до портів Італії та Туреччини досягли багатотижневих максимумів, компенсувавши чергове падіння постачань клієнтам у Північній Європі. Відвантаження до Середземноморського регіону в цілому були найвищими із середини червня.

Зокрема, відправлення з портів Балтійського та Чорного морів на нафтопереробні заводи в Італії зросли до максимуму за сім тижнів, постачання до Туреччини були найбільшими за шість тижнів. Іспанія прийняла перший вантаж Urals із квітня, причому партія, що належить казахстанській «Казтрансойл», була доставлена у Більбао. Минулого тижня також відправлено перший з лютого вантаж Urals з Балтики до Греції.

Збільшення потоків до кількох європейських країн перед набуттям чинності санкцій підкреслює труднощі, з якими зіткнеться регіон, щоб покінчити із залежністю від московської нафти. Ідентифікація деяких із цих вантажів як неросійських, навіть якщо вони належать до російського сорту і відправляються з російського порту, показує, наскільки важко буде контролювати санкції, коли вони набудуть чинності в грудні», — зауважує агентство.

Середній потік російської нафти в Азію залишався близьким до 1,75 млн барелів на добу, знизившись із плато на рівні 2,1 млн барелів на добу у квітні та травні. Постачання європейським покупцям, у тому числі — в Північній Європі, Середземноморському та Чорноморському регіонах зросли до п’ятитижневого максимуму 1,38 млн барелів на добу, проте вони значно нижче показника 1,85 млн барелів до вторгнення.

Обсяг постачань до Північної Європи за чотири тижні до 5 серпня скоротився до однієї чверті довоєнного показника і становив в середньому 317 тис. барелів на добу.

Постачання середземноморським покупцям зростали другий тиждень поспіль і досягли найвищого рівня за сім тижнів — 810 тис. барелів на добу. Потоки зросли за рахунок постачань до Італії та Туреччини.

Середньодобовий обсяг морського експорту російської сирої нафти з 23 по 29 липня збільшився проти попереднього тижневого періоду на 19% — до 3,5 млн барелів.

Нагадаємо, вперше за 4 місяці рф значно скоротила експорт сирої нафти з портів Чорного та Азовського морів

Ще на цю тему