Туреччина погрожує на рік відтермінувати вступ Швеції та Фінляндії в НАТО

10:20 15.06.2022

У разі невиконання Фінляндією та Швецією вимог Туреччини щодо їхнього вступу в НАТО, Анкара готова відтермінувати розгляд заявок на вступ, що може тривати і рік.

Як вказує британське видання The Guardian, про це заявив голова парламентського комітету Туреччини з міжнародних справ Акіф Чагатай Килич.

«Це питання життєво важливих національних інтересів, і ми готові запобігти їхньому членству протягом року, якщо це необхідно… Туреччина є другою за чисельністю армією в НАТО і надає безпілотники, які допомагають Україні захищатися. Ми заслуговуємо на більшу повагу», - сказав Килич.

За його словами, Туреччина поважає свої обов'язки та відповідальність перед Альянсом.

«Що збираються робити (Швеція та Фінляндія - ред.)? Вони дають прихисток терористичним організаціям, які вбивають мій народ, не поважають кордони, становлять екзистенційну загрозу моїй країні. Єдине, чого ми вимагаємо, щоб не було відмінностей. Терористична організація - це терористична організація», - сказав політик, який представляє в парламенті Туреччини правлячу Партію справедливості та розвитку.

Він також заперечив, що затримка вступу Фінляндії та Швеції в НАТО пов’язана зі спробою «розпалити націоналістичний вогонь перед важкими виборами» та зазначив, що по цьому питанню не було жодних спроб «бартеру» зі США щодо контрактів на постачання зброї.

Як повідомлялося, Фінляндія та Швеція 18 травня офіційно подали заявку на вступ у НАТО, щоб посилити свою безпеку на тлі вторгнення росії в Україну. Для вступу усі 30 членів НАТО повинні схвалити це розширення. Туреччина на зустрічі послів НАТО заблокувала процес опрацювання цих заявок, пояснивши свою позицію питаннями безпеки, зокрема підтримкою в країнах курдських організацій, які Туреччина вважає терористичними. При цьому в Анкарі заявляють, що загалом не проти вступу Швеції та Фінляндії в НАТО.

25 травня в Анкарі відбулися тристоронні консультації щодо вступу Фінляндії та Швеції в НАТО, на них турецька сторона передала представникам Фінляндії та Швеції документ, де виклала свої занепокоєння та очікування. Напередодні в Анкарі заявили, що виступають за письмове оформлення досягнутих домовленостей, зокрема, з питань непідтримки терористичних організацій та зняття ембарго на оборонні поставки.

Ще на цю тему